Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proti klíšťovce je očkovaných jen 12 % lidí v ČR, v Rakousku až 90 %. Kde je chyba a která pojišťovna to hradí?

27.04.2018
Proti klíšťovce je očkovaných jen 12 % lidí v ČR, v Rakousku až 90 %. Kde je chyba a která pojišťovna to hradí?

Foto: Pixabay

Popisek: Očkování, ilustrační foto

Přes osm milionů Češek a Čechů bude i letos riskovat nákazu klíšťovou encefalitidou. Přitom proti ní existuje očkování, které spolehlivě ochrání prakticky každého, komu se nakažené klíště přisaje. Vakcínu zdravotní pojišťovny proplácejí a přestože je právě očkování proti klíšťovce v čele nejčastějších nepovinných očkování, chrání se proti nemoci jen necelých dvacet procent lidí. To je třetí nejnižší podíl v Evropě. A přitom právě ve střední Evropě je výskyt nakažených klíšťat nejvyšší. Právě teď je na očkování nejvyšší čas.

„Oborová zdravotní pojišťovna očkování proplácí úplně jednoduše. Stačí vyfotit účtenku od lékaře, poslat nám ji z telefonu a za chvilku máte peníze zpátky na svém účtu. Samozřejmě můžete přijít i na pobočku, pokud preferujete offline variantu,“ říká Mario Böhme, vedoucí obchodního odboru Oborové zdravotní pojišťovny. „Příspěvek proplácíme podle výše bodů klientky či klienta v individuálním elektronickém Vitakontu. Vloni jsme v průměru na očkování proti klíšťové encefalitidě propláceli 429 korun, nejvyšší příspěvek byl ovšem 1815 korun,“ dodává Böhme.

Podceňování nákazy

Oborová zdravotní pojišťovna podle Böhmeho odhaduje, že si letos očkování proti klíšťové encefalitidě nechá proplatit zhruba 14 000 jejích klientů. Většina očkovaných jsou děti. Dospělí i starší lidé nákazu podceňují.

90 % proočkovanosti v Rakousku

Pro srovnání, v sousedním Rakousku se proti klíšťové encefalitidě očkováním chrání devět z deset lidí. Výsledkem je, že počtem obyvatel srovnatelné Rakousku každoročně léčí desetkrát méně pacientů infikovaných klíštětem.

Proti encefalitidě není lék

Proti klíšťové encefalitidě neexistuje lék. Léčba se pouze snaží zmírňovat symptomy. Po infikování klíštětem člověk trpí několik dní zvýšenou teplotou a průběh do jisté míry připomíná chřipku. Symptomy pak na čas vymizí a u určitého procenta nakažených tím nemoc skutečně končí. Obvykle však následují bolesti hlavy, kdy vir útočí na centrální nervový systém. Nekomplikovaný průběh nemoci člověka vyřadí na dva měsíce z jakékoli činnosti. U pěti až sedmi procent nakažených však zůstávají trvalé následky a onemocnění může skončit i smrtí.

Klíštěcí láska a výroba nových parazitů

Kolik která pojišťovna přispívá?

Míra spoluúčasti na hrazení očkování proti klíšťovce je u každé pojišťovny jiné. Všeobecná pojišťovna dává jako příspěvek 500,-. Vojenská zdravotní pojišťovna nabízí příspěvek 500,- nebo hrazení třetiny ceny u dětí. Metal Aliance pojišťovna nabízí příspěvek 600,-. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nabízí 400 až 500,- pro dospělé. 500,- pak pro děti. Revírní bratská pojišťovna dává na očkování 500,-. Česká průmyslová pojišťovna se pak u klíšťovky praštila přes kapsu nejvíc, nabízí spoluúčast ve výši 1000,-.

 

VZP, čili Všeobecná zdravotní pojišťovna bohužel nehradí

A to je u ní registrován největší počet občanů ČR (tady asi nalezneme důvod, proč je u nás proočkovanost 12 % oproti rakouským 90 procentům). Nicméně, alespoň od 1. 1. 2018 existuje možnost hrazeného očkování proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce, a to u pojištěnců s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, pojištěnců po transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u pojištěnců po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci. Z veřejného zdravotního pojištění hrazeno očkování vakcínou v provedení ekonomicky nejméně náročném.

 

Pak jsou právě ta nepovinná očkování hrazená klientem: Sami se můžete rozhodnout absolvovat třeba očkování proti chřipce, či právě klíšťové encefalitidě, ale i žloutence, pneumokokové infekci, invazivním meningokokovým infekcím, rakovině děložního hrdla, pásovému oparu, planým neštovicím a dalším chorobám, případně „cestovní očkování" např. proti břišnímu tyfu, choleře, žluté zimnici apod. Tato nepovinná očkování se provádějí na vyžádání klienta a ten si je i sám hradí – jak cenu vakcíny, tak cenu její aplikace. Nezapomeňte se ale podívat na  webové stránky VZP o možnostech čerpání  z fondu prevence, třeba zabodujete.

Ústav sociální péče

Nákaza může skončit smrtí. Nebo také mentálním postižením. Nemoc vyřadí funkce mozku a i člověk, který studoval vysokou školu a měl nakročeno k úspěšnému a spokojenému životu, může skončit v péči pro duševně nemocné. Podceňovat encefalitidu se může šeredně nevyplatit. Minulý rok bylo nakaženo encefalitidou téměř 700 lidí v republice.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb