Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hradec Králové plánuje úpravu pravidel pro svoz odpadu, ročně ho stojí 35 miliónů korun

14.02.2018
Hradec Králové plánuje úpravu pravidel pro svoz odpadu, ročně ho stojí 35 miliónů korun

Foto: Facebook

Popisek: Svoz odpadu, ilustrační foto

Systém svozu odpadu v Hradci Králové patří mezi nejkomfortnější v republice a rozsahem a kvalitou služeb, který nabízí, je ve srovnání s jinými městy velmi levný. V posledních letech však přibývá obyvatel, kteří nemají v Hradci Králové trvalý pobyt a využívají tak systém svozu odpadu, aniž by do něho přispívali.

Poplatek za svoz odpadu platí totiž pouze obyvatelé s trvalým pobytem a majitelé rekreačních chat nebo rodinných domů, ve kterých není nikdo trvale hlášený. Město je tak po dlouhé době nuceno upravit pravidla pro přistavování nádob na odpad. Jejich návrh včera projednali městští radní, konečné slovo k jejich podobě bude mít ještě zastupitelstvo města.

Počet poplatníků klesá, ale odpadu přibývá

„Od roku 2006 se počet přistavených nádob na směsný komunální odpad zvýšil z necelých dvanácti tisíc na téměř šestnáct tisíc. Za deset let to je nárůst o 4.155 kusů,“ řekl Jindřich Vedlich, náměstek primátora, do jehož gesce odpadové hospodářství ve městě spadá. V uvedeném srovnání nejsou započítány nádoby na plasty, papír, sklo či bioodpad. Počet „poplatníků“ za stejné období ale naopak o více než dva tisíce poklesl. V současnosti jich město eviduje celkem 95.626. Mezi poplatníky patří vedle trvale přihlášených obyvatel města i vlastníci chat a rekreačních nemovitostí.  „V Hradci se za poslední období postavily stovky nových bytů, trvalý pobyt má ale přihlášena pouze část jejich obyvatel. Přitom systém svozu odpadu využívají všichni,“ dodal Vedlich.

Pravidla je nutné upravit

Město tak chce upravit pravidla, podle kterých vznikne nárok na přistavení popelnice k rodinným nebo bytovým domům. Velikost nádoby a frekvence svozu by měl záviset na počtu přihlášených obyvatel nebo na tom, zda je dům zkolaudovaný k bydlení či nikoli. „Návrh úpravy pravidel však není nijak radikální, že by obyvatelé domů, kteří nejsou ve městě přihlášeni, neměli nárok na popelnici. Principem změn je motivace právě těchto lidí, aby se na systému svozu odpadu také podíleli. Buď tím, že si trvalý pobyt přihlásí do Hradce a budou platit příslušný poplatek, nebo si objednají svoz individuální smlouvou. Slibujeme si od toho i jejich větší zapojení do třídění odpadu,“ vysvětlil Vedlich.

Jak se to projeví prakticky

Například u rodinného domu, kde je přihlášený minimálně jeden obyvatel, by se přistavovaly nádoby velikosti 120 litrů nebo 240 litrů podle klíče 30 litrů na osobu a dva týdny. V případě, že zde není ani jeden obyvatel s trvalým pobytem, může svozová firma vyměnit současnou popelnici za menší, minimálně však s objemem 60 litrů. Pokud jde o nezkolaudovaný dům a jeho majitel nemá trvalé bydliště v Hradci Králové, nebude mít na přistavení popelnice nárok a musí si tak pro svoz odpadu uzavřít individuální smlouvu. U činžovních nebo bytových domů na sídlištích by se velikost přistavených nádob řídila podle počtu přihlášených osob a klíčem 30 litrů na osobu nebo 30 osob na kontejner velikosti 1100 litrů. Pokud bytový dům není zkolaudovaný, musí jeho majitel nebo stavebník uzavřít komerční smlouvu na svoz odpadu. U nádob na bio odpad nebo tříděný papír, plasty a sklo, které město zajišťuje zdarma, je návrh pravidel o něco přísnější. Zvýšení počtu nebo velikosti nádob nad nárok daný novými pravidly si musí obyvatelé domu uhradit dle ceníku svozové firmy.

Děti neplatí jen do šesti let

Obyvatelé s trvalým pobytem v Hradci Králové se na systému odpadového hospodářství města podílí poplatkem 500 Kč ročně, děti do šesti let jej neplatí, děti do 14 let a senioři nad 70 let platí poplatek poloviční. Poplatek zároveň platí majitelé rekreačních chat a majitelé rodinných domů, ve kterých není hlášený nikdo k trvalému pobytu. Pokud tito majitelé mají trvalý pobyt v Hradci Králové, sazba dalšího poplatku za odpad se u nich snižuje na polovinu. Podnikatelé pak uzavírají komerční smlouvu dle platného ceníku.

Město na poplatcích za popelnice ročně vybere necelých 37 milionu korun, za třídění odpadů získává od společnosti Ekokom dalších 11 milionů korun. Celkové roční náklady na svoz a likvidaci odpadů v Hradci Králové jsou více než 83 milionů korun, radnice tedy systém dotuje ze svého rozpočtu zhruba 35 miliony korun.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Dagmar Olbrichová