První čeští divocí koně vyráží chránit východočeské rezervace. To si zaslouží oslavit
18.01.2018
Foto: Česká krajina
Popisek: Divocí koně budou přispívat k péči o biologicky cenné lokality na východu Čech
Přírodní rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích již za pár dní opustí první transport deseti hřebců, kteří se zde v roce 2016 narodili. Jejich cílem jsou přírodně unikátní východočeské lokality – přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové a Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře.
Na evropském kontinentu byl divoký kůň člověkem bohužel vyhuben, díky izolaci Britských ostrovů však v drsném prostředí národního parku Exmoor přežil druh, který původním divokým koním odpovídá nejen vzhledem, ale i řadou genetických znaků. Především se však u nich zachovaly všechny „divoké“ vlastnosti nutné pro život bez lidské péče. Právě kombinace unikátních vlastností, nenáročnosti, autentického vzhledu a schopnosti celoroční venkovní pastvy bez potřeby přikrmování a jiné péče, činí z divokých koní z Exmooru nejvhodnější zvířata pro ekologickou péči o přírodně cenná území.
Potomci zakládajícího stáda
Bez velkých kopytníků dochází k zarůstání otevřené krajiny konkurenčně silnými rostlinami, zejména třtinou křovištní a dřevinami, včetně invazivních druhů. Velcí kopytníci se vrátili do bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice na dvou pastvinách. Zvířata jsou potomky zakládajícího stáda, které bylo přivezeno do rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích v roce 2015 v rámci projektu financovaného z Operačního programu Životní prostředí.
Doháníme Evropu
„Jsme rádi, že se naplňuje cíl našeho projektu a potomci divokých koní z první, pilotní rezervace ve středočeských Milovicích budou přispívat k péči o další biologicky cenné lokality v České republice. V ochranářsky vyspělých zemích je tento přístup stále oblíbenější. Jen v Nizozemí a Belgii pomáhají divocí koně z Exmooru s ochranou již zhruba tří desítek rezervací, včetně národních parků. Je určitě dobře, že na mapě České republiky přibydou díky České společnosti ornitologické a JARO Jaroměř další dvě místa, kde se divocí koně objeví, a Česko tak sníží ztrátu, kterou má v tomto ohledu za západní Evropou,“ vysvětluje Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina.
Unikátní spojení divokých zvířat s divokou přírodou
„Přírodní památka Na Plachtě a Ptačí park Josefovské louky patří mezi nejznámější přírodní území Východních Čech. Spojení unikátních zvířat s unikátní přírodou je proto obrovským svátkem všech milovníků zvířat a přírody a zároveň obrovským úspěchem i výkladní skříní východočeské ochrany přírody,“ vysvětluje David Číp, ochranář a předseda Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř. Koně zde budou přirozeným způsobem napomáhat udržování vzácných přírodních stanovišť.
Divocí koně pomohou zachránit ohrožené ptactvo
„Příjezd divokých koní bude patrně jeden z přelomových okamžiků v naší snaze o vytvoření co nejlepších podmínek pro obnovu hnízdění vzácných ptáků mokřadních luk – tedy hlavního cíle projektu Ptačího parku Josefovské louky. Celá řada studií, ale i našich vlastních zkušeností ze zahraničí vyznívá zcela jasně. Dostatek vody v kombinaci s přirozenou pastvou velkých kopytníků – to je nejlepší recept na záchranu vzácných až kriticky ohrožených mokřadních ptáků,“ popisuje svá velká očekávání Břeněk Michálek z České společnosti ornitologické.
Organizátoři zvou na oslavu
„Přijďte s námi proto tento krásný, historický a slavnostní okamžik důstojně oslavit a přivítat 20. ledna 2018 ve Východních Čechách divoké koně z Exmooru s úctou, pokorou i omluvou za to, jak jsme se k jejich předkům zachovali,“ lákají na svých webových stránkách hlavní organizátoři, kterými jsou Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř, Česká společnost ornitologická, Česká krajina, dále např. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Zoo Dvůr Králové nad Labem, Muzeum východních Čech v HK a mnoho dalších – celkem se na této akci podílí přes čtyřicet různých subjektů.
Zdroj: Tisková zpráva
Vložil: Jana Maisnerová