Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Milion navíc. Součástí rekonstrukce památkově chráněného kiosku na Pražském mostě bude i oprava střechy, krovy jsou napadené dřevomorkou

04.09.2017
Milion navíc. Součástí rekonstrukce památkově chráněného kiosku na Pražském mostě bude i oprava střechy, krovy jsou napadené dřevomorkou

Autor: Hradec Králové

Popisek: Pražský most se svými ´kiosky´, jak jim místní říkají

Dva historické objekty na Pražském mostě, kterým Hradečané zpravidla neřeknou jinak než kiosky, opravuje již od června město. Městští zastupitelé schválili potřebné navýšení rozpočtu této rekonstrukce, během probíhajících oprav totiž řemeslníci objevili poškození krovů a střešní konstrukce jednoho z kiosků nebezpečnou dřevomorkou.

Dodatečně uvolněné finance ve výši jednoho milionu korun vytváří rezervu i pro případ, že by se podobný problém objevil také u druhého z kiosků. Přesnou částku těchto vícenákladů na opravu střechy, která nebyla součástí původně plánované rekonstrukce, určí až prováděcí dokumentace.

„V rámci projekční přípravy byl restaurátorský průzkum provedený u omítkových, kamenných i tepaných částí. Ověřit stav podkladních konstrukcí bylo možné až po demontáži tepaných měděných reliéfů, která je ale součástí vlastního procesu obnovy kulturní památky, nikoliv její projekční přípravy,“ vysvětlil architekt Jan Mádlík, který se specializuje na opravy památkově chráněných budov a na rekonstrukci kiosků zpracoval projektovou dokumentaci. Poškození dřevomorkou v kombinaci s červotočem se tak zjistilo u jednoho z opravovaných kiosků právě až po odkrytí dřevěné konstrukce a krovu, které byly pod zdobnými měděnými reliéfy.

Pod přísnou kontrolou Národního památkového ústavu

„Výskyt nebezpečné houby potvrdil i zoomykolog Národního památkového ústavu. Projektant nyní zpracovává dokumentaci k výměně krovu a střešních vrstev včetně bednění, která bude i podkladem pro definitivní vyčíslení těchto vícenákladů,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich, odpovědný za městské investice. „Tyto záchranné práce jsou s ohledem na stav a historii objektu nezbytné. Navíc ve chvíli, kdy jsou reliéfy sejmuty k restaurování a celá památka je v režimu opravy, je ekonomicky i stavebně mnohem příznivější provést je v této chvíli,“ popsal důvody změny rozpočtu rekonstrukce Vedlich.

Oprava kiosků, které se nacházejí v městské památkové rezervaci a patří k architektonickému dědictví města, je pod přísnou kontrolou Národního památkového ústavu a jeho pracovníků z územního odborného pracoviště v Josefově. Památkáři dohlížejí na veškeré práce a schvalují jejich postup a způsob provedení. Stejně tak tomu bude i v případě opravy střechy. Původní rozsah prací počítal s obnovou omítek, kamenických prvků, repasemi a případně replikami oken a dveří kiosků. Postupná obnova kiosků je prováděna podle originální dokumentace „úpravy obou předmostí u nového mostu v Hradci Králové na nábřeží císaře Františka Josefa a Eliščině nábřeží“, podepsané architektem Janem Kotěrou v květnu 1910, která je uložená ve sbírce architektury Národního technického muzea a dále na podkladě závěrů restaurátorských průzkumů. Termín dokončení rekonstrukce kiosků, která bez navýšení na opravu střechy bude stát 2,37 milionu korun včetně DPH, se předpokládal do konce září. Oprava dřevěných konstrukcí by mohla tento termín posunout o několik týdnů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace