Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milion navíc. Součástí rekonstrukce památkově chráněného kiosku na Pražském mostě bude i oprava střechy, krovy jsou napadené dřevomorkou

04.09.2017
Milion navíc. Součástí rekonstrukce památkově chráněného kiosku na Pražském mostě bude i oprava střechy, krovy jsou napadené dřevomorkou

Foto: Hradec Králové

Popisek: Pražský most se svými ´kiosky´, jak jim místní říkají

Dva historické objekty na Pražském mostě, kterým Hradečané zpravidla neřeknou jinak než kiosky, opravuje již od června město. Městští zastupitelé schválili potřebné navýšení rozpočtu této rekonstrukce, během probíhajících oprav totiž řemeslníci objevili poškození krovů a střešní konstrukce jednoho z kiosků nebezpečnou dřevomorkou.

Dodatečně uvolněné finance ve výši jednoho milionu korun vytváří rezervu i pro případ, že by se podobný problém objevil také u druhého z kiosků. Přesnou částku těchto vícenákladů na opravu střechy, která nebyla součástí původně plánované rekonstrukce, určí až prováděcí dokumentace.

„V rámci projekční přípravy byl restaurátorský průzkum provedený u omítkových, kamenných i tepaných částí. Ověřit stav podkladních konstrukcí bylo možné až po demontáži tepaných měděných reliéfů, která je ale součástí vlastního procesu obnovy kulturní památky, nikoliv její projekční přípravy,“ vysvětlil architekt Jan Mádlík, který se specializuje na opravy památkově chráněných budov a na rekonstrukci kiosků zpracoval projektovou dokumentaci. Poškození dřevomorkou v kombinaci s červotočem se tak zjistilo u jednoho z opravovaných kiosků právě až po odkrytí dřevěné konstrukce a krovu, které byly pod zdobnými měděnými reliéfy.

Pod přísnou kontrolou Národního památkového ústavu

„Výskyt nebezpečné houby potvrdil i zoomykolog Národního památkového ústavu. Projektant nyní zpracovává dokumentaci k výměně krovu a střešních vrstev včetně bednění, která bude i podkladem pro definitivní vyčíslení těchto vícenákladů,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich, odpovědný za městské investice. „Tyto záchranné práce jsou s ohledem na stav a historii objektu nezbytné. Navíc ve chvíli, kdy jsou reliéfy sejmuty k restaurování a celá památka je v režimu opravy, je ekonomicky i stavebně mnohem příznivější provést je v této chvíli,“ popsal důvody změny rozpočtu rekonstrukce Vedlich.

Oprava kiosků, které se nacházejí v městské památkové rezervaci a patří k architektonickému dědictví města, je pod přísnou kontrolou Národního památkového ústavu a jeho pracovníků z územního odborného pracoviště v Josefově. Památkáři dohlížejí na veškeré práce a schvalují jejich postup a způsob provedení. Stejně tak tomu bude i v případě opravy střechy. Původní rozsah prací počítal s obnovou omítek, kamenických prvků, repasemi a případně replikami oken a dveří kiosků. Postupná obnova kiosků je prováděna podle originální dokumentace „úpravy obou předmostí u nového mostu v Hradci Králové na nábřeží císaře Františka Josefa a Eliščině nábřeží“, podepsané architektem Janem Kotěrou v květnu 1910, která je uložená ve sbírce architektury Národního technického muzea a dále na podkladě závěrů restaurátorských průzkumů. Termín dokončení rekonstrukce kiosků, která bez navýšení na opravu střechy bude stát 2,37 milionu korun včetně DPH, se předpokládal do konce září. Oprava dřevěných konstrukcí by mohla tento termín posunout o několik týdnů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová