Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Chamtiví sběrači borůvek devastují přírodu v Krkonoších. Národní park musel omezit turistům přístup na některá území

25.07.2017
Chamtiví sběrači borůvek devastují přírodu v Krkonoších. Národní park musel omezit turistům přístup na některá území

Autor: Archiv

Popisek: Sběr borůvek, ilustrační foto

Turisté a sběrači lesních plodů se leckdy v přírodě chovají dosti neohleduplně. Je lákavé sejít z původní trasy a natrhat si sladké dary přírody. Ovšem lidé by měli myslet na to, jaké škody mohou svým nešetrným chování způsobit rostlinám a živočichům. V Krkonoších se proto rozhodli, že zamezí možné devastaci přírody při masivním sběru borůvek opatřením na omezení vstupu do některých míst.

Přímo v terénu Národního parku Krkonoše tak budou označeny konkrétní lokality s omezením přístupu. Přijaté opatření, jež začalo platit 20. července, by se turistů, kteří se pohybují po turistických cestách nebo vyznačených cyklotrasách, nemělo prakticky vůbec dotknout.

Sběrači zmenšují potravní základnu živočichů a ruší zvěř

„Důvodem, který Správu KRNAP k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Porosty brusnice borůvky jsou devastovány nešetrným sběrem. Tím se zmenšuje potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin,“ uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Dalším důvodem je rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území se nachází v I. zóně národního parku, ve které platí od 1. června režim klidového území, tedy zákaz vstupu mimo vyznačené cesty a cyklotrasy.

Opatření obecné povahy o omezení vstupu z důvodu ochrany přírody bylo v době projednávání a vyhlášení rozesláno obecním a městským úřadům, jejichž správních obvodů se nařízení týká.

Jedná se například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les, okolí Černé hory a Světlé.

Hrozí pokuta 10 tisíc korun

„Na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že česká veřejnost si na toto omezení zvykla a většinou je respektuje,“ sdělil Radek Drahný. Největší problémy však působili zahraniční „profesionální“ sběrači, kteří podnikali nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice. Bezohledným sběračům, kteří zavedené opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 000 korun a také to, že jim budou zabaveny pomůcky, které při sběru používají. Jedná se často o hřebenové česáčky, při jejichž užití se z rostlinek strhnou nejen plody, ale také část listí a větviček.

Opatření obecné povahy bude platit až do 15. října. V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi, a to v českém, polském a německém jazyce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace