Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čerstvé jahody? Nejlepší je samosběr, kilo vychází na pěknou cenu od 32 korun. Čtěte i přehled, kde všude po ČR můžete sbírat

09.06.2017
Čerstvé jahody? Nejlepší je samosběr, kilo vychází na pěknou cenu od 32  korun. Čtěte i přehled, kde všude po ČR můžete sbírat

Foto: Pixabay.com

Popisek: Jahody, ilustrační foto

Máte rádi čerstvé jahody nebo jste jen dostali chuť na vychlazený jahodový koktejl, který v horkém počasí jistě přijde vhod? Možnosti jsou dvě: můžete objet supermarkety, kde je tato oblíbená plodina k dostání za cenu až 68 korun za kilogram, nebo zkuste navštívit jahodovou plantáž, kde si sladké plody můžete natrhat sami. Za kilogram vlastnoručně natrhaných jahod se cena pohybuje od 32 do 70 korun.

Mimo to, že jahody seženete až za polovinu obchodní ceny, skýtají jahodové plantáže i tu výhodu, že plody můžete ochutnat, víte, co sbíráte, odkud ovoce pochází a jaká je jeho kvalita. Dováženým speciálně šlechtěným odrůdám, které musí vydržet dlouhou přepravu, chybí typická chuť a často dozrávají cestou, domácí jahody jsou akorát zralé a šťavnaté a chutnější.

Domácí jahody jsou lepší, nevozí se k nám přes půlku Evropy

U nás o tom víme své, během loňského roku každý Čech snědl průměrně 2,5 kilogramu jahod, jak uvádí Ministerstvo zemědělství. To pro tento rok také přichystalo nové formy podpory pro pěstování této plodiny, jež v minulém roce rostla na více než 1800 hektarech půdy v komerčním zemědělství i v domácnostech.

„Podpory, které jsme zavedli v loňském roce, využili pěstitelé na přibližně 100 hektarech polí. Peníze směřovaly na pěstování jahod v systému šetrném k životnímu prostředí a v ekologickém zemědělství. Dostalo je 18 zemědělců, celková částka přesáhla milion korun. Zdánlivě to není mnoho, ale jahody budou vždy patřit mezi ovoce, jehož pěstování vyžaduje vysokou pracnost. Proto je jejich podpora krok správným směrem. Zvlášť, když jsou naše jahody mnohem chutnější než ty, které se k nám ještě nezralé vozí přes půlku Evropy,“ řekl ministr Marian Jurečka. Počty zemědělců, kteří budou mít zájem o tyto dotace v letošním roce, nejsou zatím známy. Vyplynou až z vyhodnocení podaných žádostí na přelomu července a srpna.

Za hodinku se natrhá až 10 kilo jahod

Jakmile se začaly červenat první plody, zájemcům se otevřely jahodové farmy, které lze najít v každém kraji. Správná doba pro sběr je obvykle v první polovině června, ale sklízet se může až do července. Ovšem, záleží samozřejmě na počasí. Za trvalejšího deště jahody kvalitu rychle ztrácí. Samosběry probíhají většinou celý den od 7 do 17 hodin v průběhu týdne. Ceny se pohybují v rozmezí 32 až 70 korun za natrhaný kilogram, přičemž vliv na cenu má jakost i dostupnost jahod. Otevírací dobu plantáží i nabízenou cenu je dobré zjistit předem, předejde se tím zbytečným nedorozuměním.

„Jezdím sem pravidelně každý rok,“ uvedla pro Krajské listy jedna ze sběraček, která si pro čerstvé plody jezdí na farmu do Podůlšan u Hradce Králové. „Za hodinku mám 5 kilo jahod. Něco sníme hned, něco zavařím a zbytek jde do mrazáku,“ dodala s úsměvem, že při pěkném počasí se přitom i pěkně opálí. Záleží na každém, kolik si zralých jahod chce odvézt domů. Ti šikovnější zájemci jsou schopní natrhat i 10 kilogramů za hodinu. Pokud nechcete sbírat sami, farmy také nabízejí prodej už předem sklizených jahod. Na některých místech se platí zálohy za vstup a půjčené nádoby, pokud s sebou nemáte svou vlastní.

Mezi nejvyhledávanější lokality pro samosběr patří Středočeský kraj a Hradec Králové. Většinou za vlastnoručně nasbírané jahody zaplatíte kolem 40 až 45 korun za kilogram.

jahody v ČR

Mapa dostupnosti jahodových plantáží v ČR

Za již sklizené plody se ceny pohybují kolem 50 korun za kilogram. Přehledný seznam míst podle krajů, kde jahody můžete získat, najdete ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová