Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mapa Hradce Králové pro handicapované se rozšířila o část Moravského Předměstí. Hodnocení jednotlivých tras a objektů provádějí zdravotně postižení

16.05.2017
Mapa Hradce Králové pro handicapované se rozšířila o část Moravského Předměstí. Hodnocení jednotlivých tras a objektů provádějí zdravotně postižení

Autor: hradeckralove.cz

Popisek: Bílá věž v historickém centru Hradce Králové

Přechody pro chodce, autobusové zastávky, obchody nebo úřady jsou místa, kde se zdravotně postižení bez pomoci ostatních velmi často neobejdou. Jakou část cesty městem za nákupy zvládne vozíčkář nebo nevidomý sám a kde bude potřebovat pomoc od okolí, se však dozví díky projektu Bezbariérový Hradec, který mapuje a popisuje vybrané úseky či důležité budovy ve městě. Tato speciální mapa, dostupná na webových stránkách města, se loni rozšířila o oblast v okolí Brněnské třídy a třídy E. Beneše.

Hodnocení jednotlivých tras a objektů provádějí přímo zdravotně postižení. „V rámci projektu spolupracujeme s Centrem pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje a TyfloCentrem v Hradci Králové. Nikdo jiný není samozřejmě schopný popsat autobusovou zastávku pro nevidomého lépe než právě nevidomý,“ řekla Anna Maclová, náměstkyně primátora zodpovědná za oblast sociálních věcí. „Hodnocení jednotlivých úseků a míst ale neslouží jen lidem se zdravotním postižením, případně hůře mobilním a orientujícím se seniorům či rodinám s kočárky, ale je důležitým zdrojem informací a podnětů pro zapracování potřebných úprav v nově připravovaných investičních projektech s cílem co nejvíc minimalizovat uvedené bariéry podle možností architektury i v dalších částech města.“

Projekt Bezbariérový Hradec již od roku 2013 mapuje území města a průběžně doplňuje nové trasy pro pěší či budovy ve městě s charakteristikou jejich dostupnosti právě pro handicapované. Jeho součástí je speciální mapa, webová stránka přizpůsobená pro nevidomé s textovými popisy všech mapovaných prvků, CD-ROM s audionahrávkami pro nevidomé a tištěná brožura s hodnocením vybraných tras a objektů z hlediska bariérovosti.

Letos přibudou trasy v Malšovicích

V současnosti mapa obsahuje oblast centra města, a dál pak směrem k hlavnímu nádraží, autobusovému terminálu a k úřadu práce, areál fakultní nemocnice, Pospíšilovu třídu až k Poliklinice II na Slezském předměstí, okolí polikliniky ve Foerstrově ulici nebo trasu z centra města ke koupališti Flošna a na fotbalový stadion. „Loni se podařilo zmapovat okolí Brněnské a Benešovy třídy, letos by se mapa mohla rozšířit o vybrané trasy v Malšovicích směrem do městských lesů,“ prozradil Marek Šimůnek, vedoucí sociálního odboru hradeckého magistrátu.

Bezbariérový Hradec

Nyní je na území města zmapováno 264 úseků v celkové délce 27,3 kilometru, 148 budov, jako jsou úřady, zdravotnická zařízení, školy, obchody, restaurace a další občanská vybavenost. Celkem 165 přechodů pro chodce je v mapě popsaných pro nevidomé, 114 jich hodnotili vozíčkáři. Ve městě je necelých 400 zastávek městské hromadné dopravy, 55 z nich je zmapováno pro zdravotně postižené.

Pošlete své náměty a připomínky

Autobusy a trolejbusy městského dopravního podniku jsou kompletně nízkopodlažní, tedy přizpůsobené pro lepší nástup vozíčkářů. Handicapovaným Hradečanům nebo návštěvníkům města je k dispozici 13,5 kilometru v městských lesích, in-line tratě s asfaltovým povrchem, který je vhodný pro vozíčkáře, mají dalších 17 kilometrů.

Na webu města najdete kompletní informace k projektu k mapování.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace