Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičín se stal Historickým městem roku 2016. Kromě prestižního titulu získal na opravy památek milion korun

20.04.2017
Jičín se stal Historickým městem roku 2016. Kromě prestižního titulu získal na opravy památek milion korun

Foto: cesky-raj.info/Bohdan Dvořák

Popisek: Valdštejnovo náměstí v Jičíně

Slavnostní vyhlášení soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón se konalo v úterý 18. dubna 2017 ve Španělském sále Pražského hradu. Titul Historické město roku 2016 obdržel letos poprvé ve své historii Jičín.

Do soutěže postoupilo město Jičín jako vítěz krajského kola již podeváté a poslední dva roky zůstával dokonce těsně před branami vítězství, tedy na společném druhém až třetím místě. Letos se tak poprvé Jičínu dostalo za přístup k obnově památek nejvyššího uznání a jako odměnu získává jeden milion korun.Slavnostní vyhlášení soutěže proběhlo jako vždy v Mezinárodní den památek a historických sídel, tedy 18. dubna. Do Španělského sálu Pražského hradu byly organizátory pozvány na dvě stovky hostů, zástupců historických měst a krajských vítězů, z nichž se celkovým vítězem mohl stát jen jeden.

Valdštejnská lodžie

Valdštejnská lodžie

Jičín usiloval o titul již potřetí, kdy se dvakrát umístil na druhém až třetím místě a obdržel na revitalizaci svých památek vždy 100 000 korun a dalších 100 000 korun jako vítěz krajského kola. Letošní vítězství v soutěži dává městu odpověď na to, že postupná a systematická rekonstrukce a oživování místních památek má správný směr a smysl. „Pevně jsme věřili, že letos ocenění získáme, přece jenom jsme byli dvakrát nominovaní, přesto jsem byl až do konce ve velkém napětí, zda to tentokrát vyjde. Pro učitele historie je opravdu obrovskou poctou převzít jménem města zrovna tuto cenu. Chtěl bych ale zdůraznit, že se jedná o ocenění pro všechny obyvatele Jičína a je to nádherný dárek k 50. výročí Městské památkové rezervace v Jičíně,“ uvádí místostarosta Petr Hamáček, který má oblast kultury a památkové péče ve své gesci a Program regenerace žene v Jičíně kupředu.

Obhajoba před odbornou komisí

Slavnostního předávání titulu se zúčastnili také pracovníci Městského úřadu, kteří mají realizaci stavebních akcí a vše okolo Programu na starost. „Poděkování patří mnoha pracovníkům našeho úřadu, především pak paní Faruzelové a panu Matějkovi z odboru kultury, panu Mezerovi z oddělení památkové péče, panu architektu Jiránkovi a pánům Šmídovi a Šenberkovi z odboru investic. Chtěl bych poděkovat však i všem zastupitelům, kteří podporovali a podporují investice do našich kulturních památek,“ děkuje všem zúčastněným místostarosta Hamáček.

Zámek na Valdštejnově náměstí

Zámek na Valdštejnově náměstí

Cesta za titulem Historické město ale nebyla snadná. Po vítězství v krajském kole čekala pracovníky Městského úřadu obhajoba své celoroční práce před odbornou komisí, která postupně objížděla všech čtrnáct krajských vítězů a hodnotila nejen zpracování samotné prezentace, ale hlavně využití prostředků z Programu regenerace přímo v místě. Odborná komise byla složená ze zástupců Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Na úspěchu má výrazný podíl Lodžie

„Členy komise jsme přivítali 14. března 2017 v kavárně Valdštejnské lodžie, aby doslova nasáli atmosféru místa, kam putuje v posledních letech nejvíce peněz z Programu regenerace. Dokončeny zde byly terasní zdi, kavárna, lektorská místnost a letos začne obnova vstupního schodiště do Letohrádku. Město se vždy spolupodílí 50 procenty z ceny díla bez DPH a doplácí celou DPH. Své aktivity představil i kastelán Lodžie, pan Jiří Vydra, aby názorně předvedl, jak tato památka postupně ožívá. Nutno říci, že právě Lodžie a její činnost má v posledních pěti letech také výrazný podíl na celkovém úspěchu,“ říká Marie Faruzelová z odboru kultury a cestovního ruchu, který má Program administrativně na starost.

Lodžie s terasní zdí

Lodžie s terasní zdí

Jičín se v soutěži pochlubil rekonstrukcemi památek za 12,1 milionu korun, což činí zhruba dvanáct procent výdajů na investice. V roce 2016 pokračovaly práce ve Valdštejnské lodžii, a to opravou čestného dvora, kde mají letos vzniknout za 3,1 milionu korun nová sociální zařízení. Několik měsíců předtím byla vybudována pro Lodžii dosud chybějící kanalizační přípojka za 2,71 milionu korun. Lektorská místnost se za 250 000 korun rozšířila o dřevěné patro. Pokračovala také rekonstrukce další části terasních zdí v Libosadu za celkem 8,32 milionu korun. Na tuto akci byla využita dotace právě z Programu regenerace ve výši 3,12 milionu korun.

Investovalo se ale i v jiných částech města

Pokračovalo se například s rekonstrukcí věže kostela sv. Ignáce z Loyoly, kam putovalo více než 1,1 milionu korun, a za 200 000 korun byly na věži osazeny tři ciferníky. Natřena byla také střecha Valdické brány za 300 000 korun a budova I. ZŠ v ulici 17. listopadu získala nově zrekonstruovaná sociální zařízení za 1,2 milionu korun. Podpořeny byly při renovaci tři historické domy soukromých vlastníků na Valdštejnově náměstí. Jičín se na opravy historických objektů snaží získávat dotační podpory. Z Ministerstva kultury to bylo loni téměř 3,5 milionu korun a z Ministerstva pro místní rozvoj 1,26 milionu. Krajský úřad přispěl částkou 200 000 korun.

Kostel sv. Ignáce z Loyoly

Kostel sv. Ignáce z Loyoly

„Město Jičín si titul Historické město roku 2016 právem zasloužilo. V silné konkurenci ostatních krajských vítězů potvrdilo, že se v posledních dvou letech opodstatněně dostalo mezi tři nejlepší v soutěži. Cílevědomé směřování finančních prostředků na obnovu památkového fondu se vyplácí a Jičín si toho je vědom. Obdržený titul je však nejen oceněním, ale i závazkem do let budoucích. Blahopřeji Jičínu a přeji mu, aby nadále byl zdravým a živým městem, které o sebe dbá a dokáže využívat zájmu vlastních obyvatel o svůj další rozvoj a smysluplné využití jeho mimořádných památek," uvedl Jiří Balský, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově.

V krajském kole Jičín vyhrál devětkrát

Jičín chce v opravě svých památek pokračovat i nadále. Z Programu regenerace bude letos spolufinancována oprava schodů v Letohrádku a v případě zájmu budou podpořeny i opravy soukromých domů v centru. Mimo něj začne v nejbližších dnech rekonstrukce prostoru Městského informačního centra a vedlejších nebytových prostor včetně prvního patra směrem k náměstí, a to za zhruba 14 milionů. Počítá se také s první etapou opravy oken na jičínském zámku. Vnitřní úpravy za zhruba 2,5 milionu budou provedeny také v tzv. Regentském domě na Valdštejnově náměstí, kam se přesune administrativní zázemí městských organizací. K jednomu milionu korun, které Jičín získává za vítězství, bude muset přidat podle pravidel další milion + DPH a utratit je do konce roku. O jeho využití se teprve bude rozhodovat.

Valdická brána

Valdická brána

Jičín získává finance z Programu regenerace od roku 1995. V soutěži o titul Historické město vyhrál v krajském kole a získal odměnu 100 000 korun celkem devětkrát – v letech 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010, 2014, 2015 a 2016. V roce 2015 a 2016 skončil v celostátní soutěži na druhém až třetím místě a pokaždé získal další finanční podporu - 100 000 korun. Podle pravidel soutěže se nyní nebude moci jako vítěz pět let do soutěže přihlásit.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL