Expedice Kolem světa Žigulem 2017 slavnostně odstartuje v pátek 14. dubna po 10. hodině z hřiště v Česticích
12.04.2017
Foto: archiv
Popisek: Filip Vogel a Petr Javůrek (vpravo) se svým expedičním vozem Lada VAZ 2101
Program odjezdu začne v devět hodin, kdy proběhne představení posádky, auta a expedice. Očekává se účast několika desítek vozů LADA VAZ a několik stovek lidí. Po slavnostním odjezdu pojede kolona vozů LADA VAZ, doprovázející expediční vozidlo, přes Solnici a Deštné v Orlických horách na hraniční přechod Orlické Záhoří – Mostowice.
Na expedici vyrazí:
Filip Vogel – náčelník výpravy, navigátor a příležitostný řidič
Petr Javůrek – hlavní řidič, mechanik a příležitostný kuchař
Lada Vaz 2101, 41 let, Volžskij avtomobilnyj zavod - SSSR – nejdůležitější člen výpravy
Lada má čtyřválcový motor s objemem 1200 cm3 a výkonem 60 koní s maximální rychlostí 140 km/h a spotřebou 9 l/100 km (dle technického průkazu při rychlosti 89 km/h). Lada má už hodně za sebou, Petr je
její šestý majitel a kolik má najeto, přesně nikdo neví. Teď prochází generální rekonstrukcí a jsou aplikovány vylepšení a opravy, aby zvládla celou trasu.

Naše cesta kolem světa povede přes čtyři kontinenty a navštívíme více než 20 zemí světa. Celkem ujedeme téměř 50 000 kilometrů po všemožných cestách, od tisíce kilometrů rovných dálnic přes téměř opuštěné silnice v lesích a pouštích až po křivolaké štěrkové vysokohorské cesty. Čeká nás legendární Pamir Highway na Hedvábné stezce v Tádžikistánu. Projedeme silnici smrti v Bolívijských Andách a krásnou Carretera Austral v jižním Chile. V tropických pralesích Střední a Jižní Ameriky budeme pátrat po pyramidách z dávné civilizace Mayů. V zemích Latinské Ameriky vystoupáme k zasněženým vrcholkům aktivních vulkánů. Pokusíme se dosáhnout asi největší výzvy, vyjet do nejvýše položeného města na světě v Peruánských Andách La Rinconada, které leží v nadmořské výšce 5100 metrů nad mořem.
V obrovských nadmořských výškách budeme překonávat majestátné pohoří And, ruské pohoří Altaj, pohoří Skalistých hor a mnoho dalších. Několikrát se dostaneme i hodně hluboko pod úroveň moře. Nejnižší mety pro nás jsou Údolí smrti ve Spojených státech a Laguna del Carbon v Argentině, která se nachází 105 metrů pod hladinou moře. Pojedeme několik tisíc kilometrů po panamerické dálnici až na její konec na konci světa v Ohňové zemi. A až to vše projedeme, tak se vrátíme.

Předběžný časový plán
Duben 2017: Čestice > Polsko > Litva > Lotyšsko > Rusko > Moskva > Kaspické moře > Kazachstán > hranice Kazachstánu a Uzbekistánu 4 000 km
Květen: Uzbekistán > Samarkand > Tádžikistán > Pamir highway > Kyrgyzstán > Kazachstán > Rusko > Altaj > Bajkalské jezero 7 500 km
Červen: Bajkalské jezero > Vladivostok > transport auta lodí do Spojených států mAmerických 5 000 km
Červenec: transport auta lodí do Spojených států Amerických a časová rezerva
Srpen: USA (Los Angeles, San Francisco, západní pobřeží Spojených států, národní parky USA) – Kalifornie > Nevada > Utah > Arizona > Colorado > Nové Mexiko > Texas 5 500 km
Září: Mexiko > Yucatan > Belize > Guatemala > Honduras > Nikaragua > Kostarika > Panama 5 500 km
Říjen: transport auta lodí z Panamy do Kolumbie
Listopad: Kolumbie > Bogota > Ekvádor > Peru > Lima > jezero Titicaca 6 000 km
Prosinec: Bolívie > La Paz > Chile > Santiago > Patagonie 6 500 km
Leden 2018: Patagonie > Carretera Austral > Ohňová země > Ushuaia > jižní konec světa 5 000 km
Únor: konec světa > Buenos Aires > transport auta do Evropy 3 000 km
Březen: transport auta lodí do Evropy (Hamburg, Rotterdam) a časová rezerva
Evropa:

Máme v plánu hodně fotit a především pořizovat hodně videozáznamů ve velmi dobré kvalitě. V dnešní době, jak potvrdila Konference Forum Media 2016, jsou v internetovém světě velmi populární krátká videa, která jsou dnes nejvíce sdílena na sociálních sítích. Během cesty budeme krátké videozáznamy z různých kamer vkládat na Facebook a po návratu z natočeného materiálu chceme vytvořit krátký seriál, který prozatím předpokládáme umístit na Youtube.
Asie:

Naše připravované internetové stránky budou mimo jiné obsahovat zápisky z cesty ve formě blogu s fotografiemi. Velmi zajímavou možností v dnešní době je sledování vozidel pomocí GPS a jejich sledování v reálném čase. I tuto aplikaci budeme mít na našich stránkách. V tuto chvíli připravujeme možnost e-shopu, kde si naši podporovatelé budou moci zakoupit drobnosti nebo možnost nechat si poslat pohled z ciziny, která je mezi lidmi velmi populární. Naši podporovatelé budou uvedeni nejenom na našich internetových stránkách, ale i na našem expedičním autě.
Severní Amerika:

V neposlední řadě po návratu předpokládáme sérii přednášek pro veřejnost po České republice, kde budeme promítat fotky a videa a vyprávět zážitky.
Jižní Amerika:

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL