Lesníci vyvěšují budky, zítra je Den ptactva. Už jste ale viděli, jak to v ptačí budce vypadá? Jsou to děsní bordeláři!
31.03.2017
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesníci vyvěšují nové ptačí budky
Pro někoho apríl, pro jiného Mezinárodní den ptactva. První duben. Některé druhy opeřenců se právě v dubnu vracejí z jižních krajin, mnoho z nich začíná hnízdit. Stovky budek rozmísťují v porostech lesníci ze státního podniku Lesy ČR. A nejen oni.
Ptáci chrání les proti hmyzím škůdcům. I proto lesníci ve spolupráci s ornitology ročně instalují v celé zemi stovky ptačích budek různého tvaru i velikosti. Mají přehled o ptačích druzích, znají jejich potřeby, místa výskytu a přibližné početní stavy.

Hnízdo sýkory koňadry
V Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí ročně vyrobí tři až čtyři tisíce budek. Začali před devatenácti lety a za tu dobu se z jejich dílny dostalo do přírody 63 000 kusů. „Necelou polovinu dodáváme lesním správám, o zbývající budky mají zájem školy, ale i firmy, obce a veřejnost,“ říká Zuzana Neznajová, ředitelka závodu.
Lesníci s ornitology spolupracují při výběru nejvhodnějších míst i při vyvěšování a následné kontrole obsazenosti budek. „Největší z nich jsou určeny pro sovy a dravce. Vyvěšují se obvykle ve větších výškách podél lesních cest a průseků,“ dodává Neznajová. Budky se instalují nejlépe na podzim nebo brzy zjara, aby se ptactvo včas zorientovalo při výběru hnízdiště.

Samec lejska bělokrkého krmí mladé
Mezinárodní den ptactva připomíná také rizika a skryté pasti, které opeřence čekají v blízkosti lidských obydlí a sídel. Nárazům do okenních tabulí a velkých prosklených ploch, skleníků či protihlukových bariér lze snadno zabránit tím, že na překážku viditelným prvkem upozorníme, například samolepicími siluetami letícího dravce, které ptáky odradí.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL