Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejznámější český loupežník slaví padesátiny. Oslavy Rumcajsových kulatin odstartuje tradiční Pochod Českým rájem

23.03.2017
Nejznámější český loupežník slaví padesátiny. Oslavy Rumcajsových kulatin odstartuje tradiční Pochod Českým rájem

Foto: mujicin.cz

Popisek: Rumcajs a Manka

Kdo by neznal pohádku o Rumcajsovi, jeho ženě Mance a malém synku Cipískovi. Jejich autor Václav Čtvrtek zasadil tyto postavičky loupežníka do lesa Řáholce poblíž města Jičína. Výtvarnou podobu jičínské rodinky ztvárnil Radek Pilař a letos tomu je právě padesát let. Ač je Jičín celoročně pohádkový, stane se letos městem Rumcajse. Návštěvníci jej tu i s celou rodinou potkají téměř na každém rohu. Těšit se mohou na několik zajímavých akcí nebo si z Jičína třeba odvezou pěkný dárek.

Oslavy Rumcajsových 50. narozenin pomyslně odstartuje, a tím i zahájí jarní turistickou sezonu tradiční Pochod Českým rájem - Putování za Rumcajsem. Letošní ročník vypukne v sobotu 25. března 2017. Start je od 6 do 10 hodin na velkém nádvoří zámku na Valdštejnově náměstí, kde bude připraven i doprovodný program. Pro zdatné i jen víkendové turisty jsou připraveny čtyři trasy po krásách Českého ráje, a to v délkách 13, 21, 35 a 50 kilometrů. V nabídce jsou i trasy pro cyklisty – 25, 45 a 70 kilometrů. Protože je ale Jičín městem pohádek a dětí, mysleli pořadatelé především na ně a vytvořili jim speciální trasy – 8, 6 a 4 kilometrů, které zvládnou i rodiče s kočárkem.

„Každý účastník na startu zaplatí startovné 20 korun a musí během své trasy projít několika kontrolami. Pokud zvolený pochod zvládne do 18. hodiny, dostane účastnický list s motivem Rumcajse, drobný sladký dárek a občerstvení,“ láká k procházce Mgr. Jan Simeon Kaiser, jeden z organizátorů pochodu a předseda Klubu českých turistů – odbor Jičín. Pochod Českým rájem odstartoval již v roce 1966 a jeho návštěvnost kolísá od 2000 do 5000 účastníků. Loni byla i díky jubilejnímu 50. ročníku pochodu nejvyšší účast od roku 1982 – celkem 6969 turistů.

Rumcajs výročí

Návštěvníci Jičína mohou během roku objevovat i další známá místa, bezprostředně s touto pohádkovou postavou spojená. „Zajít můžete například do Rumcajsovy ševcovny, domečku poblíž Valdické brány, kde žil Rumcajs ještě dříve, než se stal loupežníkem. Najdete zde jeho ševcovskou dílnu, hernu pro děti, Mančinu bylinkovou zahrádku či Cipískovu ZOO. Dále stojí za to navštívit Galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře, která sídlí v jičínském zámku a nabízí interaktivní modely s pohádkovými motivy, které mohou lidé pomocí důmyslných mechanismů sami uvádět do pohybu. Projít si také můžete Cipískovu stezku, jež vás provede městem, a během cesty budete s dětmi plnit rozličné úkoly. A pokud máte rádi procházky a výlety, doporučujeme návštěvu Rumcajsovy jeskyně. Nachází se pět kilometrů od centra Jičína na modré turistické trase poblíž vesnice Brada. V letních měsících se pak u nás pravidelně potkáváte s živým Rumcajsem a Mankou, jak k potěše všech korzují centrem města. Můžete se s nimi vyfotit nebo jen tak prohodit pár slov,“ přibližuje Marie Faruzelová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu.

Rumcajs výročí

Galerie Radka Pilaře je otevřena sedm dní v týdnu a ve dnech 1. května (na Májové slavnosti) a 5. listopadu 2017, kdy se 'narodil' Rumcajs, bude vstupné zdarma. „V Městském infocentru pak naleznete rozšířený sortiment rumcajsovských upomínkových předmětů a z některých restaurací si budete moci možná odnést i památku v podobě ubrousků či tácků s tematickým potiskem. To vše se děje za úzké spolupráce s rodinou Radka Pilaře, která bude také osobně přítomna festivalu Jičín – město pohádky. Uvidíme, možná nás čekají v nabídce i další překvapení,“ doplňuje Faruzelová. Město totiž v rámci dotační podpory v oblasti cestovního ruchu nabízí finance podnikatelům či spolkům na podporu projektů s tematikou loupežnické rodiny. 

Rumcajs výročí

Do oslav se zapojuje opravdu celé město. Kulturní zařízení například připravují tradiční Májové slavnosti, které se uskuteční v pondělí 1. května a budou mj. věnovány právě loupežnické rodince. „V tento den se zámecká zahrada promění v les Řáholec. Kromě jubilanta a jeho rodiny zde naleznete spoustu hracích prvků pro malé i velké, uvidíte pohádky a hudební či taneční vystoupení,“ popisuje ředitel Pavel Nožička. Dne 20. května se pak v Masarykově divadle odehraje Taneční postupová soutěž o cenu Rumcajse, Manky a Cipíska. O prázdninách jsou pro děti v rámci akce Prodloužené víkendy plánovány Pohádky Na Dvorku s dárky od Rumcajse. Na podzim se zase chystá přehlídka loutkových představení u příležitosti 65. výročí loutkové scény Srdíčko a Rumcajsovský dětský maškarní rej v Masarykově divadle.

Základní umělecká škola J. B. Foerstera zase bude mít nastudováno malé hudební překvapení. Další program pak chystá Knihovna Václava Čtvrtka. Ta nabízí soutěž pro děti a studenty s názvem Staň se youtuberem, spisovatelem nebo výtvarníkem a představ Rumcajsovi svoje město a na letní pondělky organizuje tematické čtení v Zahradě poznání či výpravy po stopách Rumcajse po Jičíně i okolí. Ve spolupráci s Nadačním fondem JMP vyhlašuje celorepublikovou výtvarnou a literární soutěž. Pohádkový Jičín pak jako každý rok vyvrcholí ve dnech 13. až 17. září 2017 festivalem Jičín – město pohádky, letos s podtitulem Český rok – aneb tradice tradičně i netradičně. A hádejte, kdo bude hlavním průvodcem celého programu…? Přeci Rumcajs!

Rumcajs výročí

Jako poctu oběma autorům, Václavu Čtvrtkovi i Radku Pilařovi, připravuje město vytvoření pamětního místa. „U domu, kam kdysi jezdíval Václav Čtvrtek jako malý kluk ke svému dědečkovi, bychom chtěli vytvořit výtvarně a stylově zajímavě řešenou lavičku, která oba autory bude připomínat. Osazena by byla na okraji lipové aleje naproti tomuto domu. Její návrh a podobu necháme na veřejné soutěži. Lidé se na ni budou moci posadit už při pohádkovém festivalu v září,“ přibližuje záměr jičínský starosta Jan Malý. Připravuje se také spolupráce s Pískem, rodným městem Radka Pilaře.

Více informací a aktualizovaný program se dozvíte od měsíce dubna na www.rumcajs.jicin.cz

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL