Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Královéhradeckém kraji letos přibylo dvanáct kulturních památek. Mimo jiné hotel, rudný důl či africké safari

28.12.2016
V Královéhradeckém kraji letos přibylo dvanáct kulturních památek. Mimo jiné hotel, rudný důl či africké safari

Foto: npú.cz

Popisek: Hotel Centrál v Nové Pace byl zapsán na seznam nemovitých kulturních památek

V Královéhradeckém kraji letos přibylo dvanáct kulturních památek, z toho tři movité – obraz, socha a hodiny. Nemovitými kulturními památkami byly prohlášeny různé typy objektů – drobné kříže, zemědělský dvůr, hotel, africké safari, rudný důl nebo kaple.

V jičínském okrese přibylo nejvíc památek – krucifix v Kacákově Lhotě, hotel Centrál v Nové Pace, venkovský dům v Markvarticích a Hlohová kaple v Hořicích. V náchodském okrese nebyla letos prohlášena žádná památka.

Na sokl krucifixu v Kacákově Lhotě autor, pravděpodobně kamenický mistr Ferdinand Kofránek z nedalekých Vojic u Hořic, vytesal také nástroje Kristova umučení, posvátné křesťanské předměty, které přímo souvisejí s pašijovými událostmi. S takto obsáhlým vyobrazením těchto předmětů se setkáváme v oblasti východních Čech poměrně sporadicky. Sochařské dílo nebylo pravděpodobně nikdy restaurováno, proto je jeho autenticita velmi vysoká.

 

Krucifix v Kacákově Lhotě

Krucifix v Kacákově Lhotě

Hotel Centrál je dominantou novopackého náměstí již od roku 1906, kdy stavitelé Labouťka a Novotný postavili budovu v neorenesančním slohu se secesními detaily na místě staršího pivovarského hostince. I přes pozdější necitlivé úpravy a architektonicky podprůměrnou přístavbu z druhé poloviny 20. století se stavba dochovala v autentické podobě s celou řadou kvalitních dekorativních prvků v interiéru i exteriéru, především štukovou výzdobou fasády a tanečního sálu nebo kování.

Kamennou kapličku Panny Marie Hlohové na samém hřbetu Hořického Chlumu nechali vystavět hořický rodák profesor Ladislav Josef Jandera a jeho strýc Jan Josef Kučera jako poděkování za odvrácení epidemie cholery.

V rychnovském okrese získaly statut nemovité kulturní památky dva drobné sakrální objekty. Pozdně barokní krucifix v Kostelci nad Orlicí z počátku 19. století dokládá zručnost místních kameníků. Sousoší piety, sedící Panny Marie s ukřižovaným Kristem v náručí, v Rychnově nad Kněžnou je o málo starší než kostelecký krucifix. Na rozdíl od něj na restaurování teprve čeká.

Na Královéhradecku ministerstvo kultury prohlásilo památkou dům, opředený mnoha legendami. V Hradci Králové na Pražském Předměstí vyrostl v druhé polovině 18. století v souvislosti s rušením královéhradeckých předměstí při stavbě pevnosti a také s církevními reformami Josefa II. Červený dvůr. Červeným se nazývá podle červených fasád. Dvůr stál v minulosti osamoceneně mimo koncentrovanou zástavbu. Ta sice nebyla příliš hustá ani v nedalekých osadách Farářství a Šosteny, na rozdíl od Červeného dvora se ale jednalo o shluk několika domů a usedlostí. Odlehlá poloha Červeného dvora nejspíš vyvolala i zrod dosud písemně nedoložených legend o katovně, k níž měl dům usedlosti sloužit. Spíš než katovna je pravděpodobnější, že mohl sloužit jako obydlí pohodného, který je ve Farářství doložen ještě v roce 1926. Původní urbanistickou strukturu narušily železnice i rozparcelování přilehlých luk a polí pro zahrádkářskou kolonii a garáže.

Červený dvůr na Pražském Předměstí v Hradci Králové

Červený dvůr na Pražském Předměstí v Hradci Králové

Po stránce architektonické se ovšem na Královéhradecku jedná o ojedinělý příklad pozdně barokní hospodářské usedlosti. Obytný dům vyniká zejména mansardovou střechou, z níž vystupuje valbově zastřešený vikýř podkrovní světničky. S podobnou architekturou a dispozičním řešením se lze setkat u řady soudobých staveb veřejného charakteru (fary, školy), nikoliv u venkovských usedlostí. Drtivá většina památkově chráněných venkovských usedlostí je na Královéhradecku až klasicistní, z doby od počátku 19. století, navíc v čistě venkovském, nikoliv v předměstském prostředí.

Obě nové památky z trutnovského okresu se trochu vymykají z běžných kategorií. V roce 70. výročí založení ZOO ve Dvoře Králové získala část této zahrady – safari – statut kulturní památky. Královédvorské safari, kde návštěvník může svým vozem projíždět mezi volně pobíhajícími zvířaty, patří v Evropě k jedinečným. Od roku 1989 jezdí po safari upravené turistické autobusy s návštěvníky přímo mezi zvířaty, od počátku roku 2011 je možné tuto trasu vykonat i ve vlastních vozech návštěvníků, od roku 2013 se mohou návštěvníci vypravit do safari i pěšky, a to na dřevěné lávce, postavené nad výběhy afrických kopytníků a žiraf, od roku 2015 také nad lvím safari.

Lví safari v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Lví safari v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Význam královédvorské ZOO přesáhl v 70. letech 20. století pod vedením ředitele Josefa Vágnera (1928–2000) hranice tehdejšího Československa. Už koncem 60. let prosadil specializaci na chov afrických zvířat. Zorganizoval několik výprav do Afriky a odchytil na 2000 kusů zvířat, zejména kopytníků (žiraf, zeber, antilop, nosorožců apod.). Jeho myšlenkou bylo vytvořit africké safari, kde se volně pohybují zvířata mezi návštěvníky. Při svých afrických výpravách projel tisíce kilometrů africkými savanami, pochopil soužití divoké přírody, života domorodců a také stále narůstajícího počtu turistů. Uvědomil si, že systém afrického safari může fungovat i v klimatu tehdejšího Československa, pokud se mu vytvoří příznivé podmínky. Zároveň chtěl nabídnout občanům socialistického státu kousek Afriky, kterou nemají možnost spatřit. Svůj nápad začal zpracovávat již začátkem 70. let minulého století, samotné safari se začalo budovat v roce 1979 a dokončeno bylo až roku 1989, po odchodu Josefa Vágnera do penze. Současná podoba safari s velmi dobře voleným prostředím s markantními úrovňovými rozdíly, krásným zalesněním a přírodním napajedlem je koncipována podle původních plánů a myšlenek Josefa Vágnera.

Rudný důl Bohumír v Dolních Vernéřovicích byl otevřen v roce 1853. Během prusko-rakouské války byla důlní činnost přerušena a před koncem 19. století byl důl uzavřen. Znovu byl krátce otevřen po první světové válce, a poté v letech 1949–1958 probíhala velmi intenzivní těžba. Do roku 1965 byl důl likvidován a v roce 1970 byl zdejší dobývací prostor zrušen.

Důl Bohumír v Dolních Vernéřovicích

Důl Bohumír v Dolních Vernéřovicích

Dobývací práce probíhaly ve své době moderními metodami směrného stěnování na zával a klasickým pilířováním pomocí trhacích prací. Zachovaný důl je přímým dokladem této dobývací metody a technologického provozu v důlních chodbách. V Královéhradeckém kraji se jedná o důlní dílo na seznamu kulturních památek dosud nezastoupené. Mezi dosud prohlášenými kulturními památkami figurují pouze nadzemní objekty hlubinných uhelných dolů na Žacléřsku a archeologické stopy středověkého zlatého dolu v oblasti Bártova lesa v Mladých Bukách. I v obecném měřítku rudných dolů převažují důlní díla středověká. Kromě autenticky zachovalého dokladu novodobé důlní činnosti je důl zajímavý i z hlediska geologie. V dole lze sledovat ložiska sedimentárních hornin s rudnými žilami. V roce 2015 důl Bohumír veřejnosti zpřístupnila obecně prospěšná společnost Důl Jan Šverma.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL