V Hradci a Jičíně vědí své: Komoditní burza šetří miliony na energiích
16.05.2013
Foto: Archiv města
Popisek: Hradec Králové ušetří i na pouličním osvětlení
Města Hradec Králové a Jičín nakupují plyn a elektrickou energii na komoditní burze. Každé tak ušetří ročně několik milionů korun.
Návod na to, jak ušetřit na provozních nákladech, dávají ostatním městům například Jičín nebo Hradec Králové. Obě nakupují silovou elektřinu i plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno a ušetří tím miliony korun ročně.
„Aukce energií se jako způsob nákupu objevil relativně nedávno a vyplatil se. Ušetřili jsme a doufám, že ušetříme i do budoucna. Pokud úspory převedeme do konkrétních čísel, tak za úspory z posledních tří let mohlo město pořídit například mateřskou školu v Kuklenách,“ přiblížil objem uspořených prostředků primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (HDK).
Úspory jdou do milionů
„Za rok 2012/2013 jsme ušetřili na elektrické energii šest tisíc korun a v roce 2013/2014 ušetříme dalších cca čtyři sta tisíc. To už oproti roku 2011 dělá celý jeden milion,“ popisuje výhodnost nákupu na komoditní burze místostarosta Jičína Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).
Po zkušenostech s nákupem elektrické energie se zástupci Jičína rozhodli využít služeb komoditní burzy i při nákupu plynu. Jičín spotřebuje ročně na provoz městského úřadu a čtrnácti příspěvkových organizací zhruba čtyři tisíce megawatthodin plynu. Městu se pomocí společnosti FIN-servis a.s., která Jičín v aukci zastupovala, podařilo vysoutěžit téměř o třetinu nižší cenu za megawatthodinu než platilo doposud.
„Nově vysoutěžená cena pro všechna odběrná místa je sedm třicet tři korun českých za megawatthodinu. Konečná úspora pro město je tedy přibližně dva miliony korun. K tomu je navíc potřeba připočítat i další úsporu, která vzniká nižší platbou DPH,“ říká Petr Hamáček.
Aukce je anonymní, vítěz je znám až po skončení aukce
„Aukce trvala přibližně jednu hodinu, kdy soutěžící firmy postupně snižovaly nabídkovou cenu. Po celou dobu bylo přihazování anonymní, nebylo tedy známo, jaká firma kolik přihazuje. Vítěze se město dozvědělo až druhý den,“ popsala novinářům průběh aukce tisková mluvčí jičínského úřadu Magdaléna Doležalová.
Firmu, která město na burze zastupovala, dopředu schválili jičínští radní. Využili přitom opce u společnosti, která již pro město zajišťovala nákup elektrické energie v minulém roce. Celkové náklady na oba nákupy činily v letošním roce sto padesát jedna tisíc korun.
Města nakupují komodity pro všechny organizace dohromady
Stejně jako Jičín postupuje při nákupu komodit i Hradec Králové. Oba soutěží o cenu plynu i elektřiny pro všechny městské organizace dohromady. Díky tomu je výsledná cena také o něco nižší.
„Obchod na Českomoravské komoditní burze bude proveden formou sdruženého nákupu pro město, městskou policii a další městem založené a zřízené společnosti,“ vysvětluje vedoucí odboru vnitřních služeb Hradce Králové Denisa Netolická. Zároveň dodává, že náklady na soutěžení jsou v porovnání s úsporami zanedbatelné.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.