Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královéhradecký kraj zaplatí za chyby v ROP Severovýchod 126 milionů korun

13.05.2013
Královéhradecký kraj zaplatí za chyby v ROP Severovýchod 126 milionů korun

Autor: archiv

Popisek: Peníze

Výbor Regionální rady Severovýchod na svém pátečním jednání přistoupil na požadavek ministerstva financí, které si nárokuje po jednotlivých krajích regionu uhrazení částky téměř čtyři sta milionů korun jako korekce za chyby při čerpání peněz z Regionálního operačního programu Severovýchod.

Velmi důležité jednání má za sebou Výbor Regionální rady Severovýchod. Rada na něm řešila, jak se postaví k požadavku ministerstva financí, které chce po jednotlivých krajích, spadajících do Regionálního operačního programu Severovýchod, tři sta sedmdesát osm milionů korun jako kompenzaci za chyby v projektech spolufinancovaných penězi z Evropské unie.

Výbor doporučil krajům, aby úhradu požadovaných peněz schválily. Zastupitelé jednotlivých krajů teď na svých nadcházejících zasedáních budou muset rozhodnout, jak naloží s doporučením regionální rady, jestli se rozhodnou požadovanou částku uhradit, či nikoli.

Královéhradečtí zastupitelé budou o návrhu hlasovat sedmnáctého června

Na Královéhradecké zastupitele toto rozhodování čeká sedmnáctého června. "Tam se bude rozhodovat o tom, že tento proces bude, či nebude potvrzen. Je tu i zkušenost z regionu Severozápad, kde výbor regionální rady učinil podobnou výzvu, ale kraje to neakceptovaly," uvedl v této souvislosti novinářům hejtman Královéhradeckého kraje a zároveň místopředseda Regionální rady Severovýchod Lubomír Franc.

Regionální rada vidí jako ideální řešení půjčku od ministerstva, o kterou by sama požádala. V této souvislosti již odeslala dotaz na ministerstvo financí. "Preferovali bychom, kdyby korekce zaplatil úřad regionální rady a kraje ho financovaly jako svůj závazek, ale o tom budeme dále jednat," vysvětlil novinářům plán rady její předseda a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Krajům hrozí, že přijdou o zbývajících pět miliard

V případě, že zastupitelstva zaujmou zamítavá stanoviska, hrozí dotčeným krajům, že nedosáhnou na zbytek peněz z Regionálního operačního programu Severovýchod. „Regionální radě Severovýchod nezbývá nic jiného, než se dohodnout s ministerstvem financí a vyměřenou částku zaplatit. Pak bude možné z Evropské unie dočerpat zbývajících šest miliard korun, které má Regionální operační program Severovýchod ve strukturálních fondech rezervované,“ uvedl novinářům Martin Půta.

Z ministerstva zní věty chvály na doporučení rady. „Jde o racionální stanovisko, které velmi vítám,“ řekl v této souvislosti novinářům ministr financí Miroslav Kalousek.

Region Severovýchod tvoří kraj Královéhradecký, Pardubický a Liberecký. Všechny tři kraje by se měly podílet na zaplacení částky stejnou měrou a uhradit ministerstvu sto dvacet šest milionů korun.

Problémy s čerpáním peněz z regionálních operačních programů mají i ostatní kraje

Pro Regionální operační program Severovýchod bylo vyčleněno sedmnáct miliard korun, z kterých se do dnešního dne proinvestovalo dvanáct miliard. Zbylých pět miliard bude možné čerpat až v okamžiku, kdy budou vyřešeny korekce, které po regionu požaduje ministerstvo financí. Mnohem hůř dopadly kraje Karlovarský a Ústecký, kde byly korekce vyčísleny na dvě celé šest miliard korun.

Problém se netýká pouze krajů, ale také obcí a jednotlivých subjektů, které čerpaly z regionálního operačního programu dotace. I ty budou muset v případě pochybení část peněz vracet. V těchto případech bude náprava mnohem komplikovanější, jelikož částky, které by měly subjekty vracet, jim mohou způsobit existenční problémy. Proto se některé subjekty rozhodly bránit soudní cestou.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace