Už zase vymyslel, jak vydělat majlant, a inspirovala ho Božena Němcová. S čím bojuje Tomáš Magnusek a čeho budou Brožová se Soukupem na Barrandově trpce litovat?
14.01.2016
Foto: tomasmagnusek.cz
Popisek: V televizi Barrandov s ním sice zametli, Tomáš Magnusek ale rozhodně neroní hořké slzy v koutě. Naopak se vrhl do dalšího projektu, kterému rozhodně nelze upřít originalitu
S televizí Barrandov se rozešel ve zlém a kritici na něm zpravidla nenechají nit suchou, přesto se rozhodně neztratí. Po hlavě se vrhl do dalšího velkého projektu a získal pro něj i významnou podporu. Tentokrát ale nikoli od bohatého mecenáše, jejichž nálady bývají často vrtkavé.
Předseda Obce spisovatelů, herec, spisovatel, filmový scenárista, režisér a podnikatel, původním povoláním učitel… Jednatřicetiletý náchodský rodák je zkrátka unikát. V pětadvaceti letech vykročil do vysněného filmového světa, s nulovými znalostmi a zkušenostmi, nicméně s o to větší odvahou. Za počáteční chyby sice tvrdě zaplatil, když mu po prvním filmu zbyly jenom milionové dluhy. Další filmování už ale přineslo zisk a všechny závazky splatil do koruny. V současnosti už čtyři z pěti jeho filmů vynášejí, přestože je kritici nešetří.
Tomáš Magnusek v Bastardech – ty už sice vydělaly, vynesly mu ale také spoustu kritiky,
a dokonce prý i pár nepřátel
Zpočátku si chyby moc nepřipouštěl
Profesní chyby, na nichž si jiní zpravidla poprvé nabijí ‘kokos‘ již během studií na některé umělecké škole, si tudíž prožil naplno, na projektech, které předhodil divácké veřejnosti. Filmařské řemeslo se učil takzvaně za pochodu i tím, že mu kritika dávala každý drobný přešlap pořádně sežrat. Nic si z toho nedělal, nestavěl se na zadní, naopak se snažil ze svých chyb poučit.
„Já si myslím, že jsem nebyl ještě nikdy přijímán kladně. Myslím si, že je to hodně tím, že jednak minimálně ty první věci, které jsem dělal, které si každý studovaný režisér odbude ve škole, ty chyby, tak já jsem ty chyby dělal natvrdo před očima celého národa. Tím to trochu začalo, to obrovské ego, že natočíte něco suprového, a ono to tak není. Myslím si, že jsem si to na začátku nepřipouštěl, tím to vzniklo a už se to tak táhne. Ještě k tomu vyberete téma, které není úplně košer. Do toho kluk z Náchoda, pětadvacetiletý učitel... Vše se to smísilo dohromady a od té doby to tak je,“ prozradil moderátorské dvojici Těžkej Pokondr na Frekvenci 1.
Kateřina Brožová v seriálu Stopy života – jako by už dávala Magnuskovi sbohem
Na kritiky nezanevřel
Na výtky odborníků zpravidla ani veřejně nereagoval, ozval se jenom jednou. „Několikrát mě natřela paní Spáčilová. Nikdy mi nevadilo, když to bylo za něco, za co můžu. Vadilo mi, když mě jednou spojila s filmem, který jsme jen distribuovali, a v tom článku mě nazvala jedním z tvůrců. To mi bylo líto, vadilo mi to, tak jsem se ozval, protože se mi to zdálo nefér,“ vysvětlil. Stejně tak přešel mlčením vývoj událostí v televizi Barrandov, která napomohla jeho profesionálnímu vzestupu tím, že jeho nápady podpořila a také jim dopřála na své obrazovce prostor. Pak se ale stalo něco, co se prostě ve slušné společnosti nedělá.
Poté co Magnusek natočil úspěšný seriál Stopy života, údajně se nepohodl s hvězdou projektu, herečkou Kateřinou Brožovou, protože měl prý výhrady k jejímu výkonu před kamerou. A v souboji s životní partnerkou majitele většinového podílu televize neměl šanci vyhrát. Jeho projekt se sice točí dál, Brožová v hlavní roli zůstala, jenže pod jiným názvem a samozřejmě bez Magnuska. I tak velkou nespravedlnost ale Tomáš překousl a vrhl se po hlavě do dalšího nápadu, který prý měl v hlavě už několik let.
S Martinem Dejdarem na oficiálním představení projektu Hereckého domu v Ratibořicích
Inspirovalo ho Staré bělidlo
Naplno se nyní zaměřil na projekt, který sice má s českou kulturou a showbyznysem hodně společného, před kamerou ani za ní se v něm ale neobjeví. Zato se jeho prostřednictvím vrací ke svým kořenům, do malebného Ratibořického údolí podél říčky Úpy, které proslavila svou Babičkou zakladatelka novodobé české prózy Božena Němcová. V Ratibořicích Magnusek koupil památkově chráněnou, více než stoletou budovu, kterou chce přebudovat na poněkud neobvyklé herecké muzeum. „Sám jsem velký patriot Náchodska. Pracujeme na tom s patronem projektu Martinem Dejdarem. Je to podle mne unikátní záměr, který nebude mít v naší zemi obdoby. Předpokládám, že otevření Hereckého domu se uskuteční letos v létě,“ prozradil severu ParlamentníListy.cz.
Čtěte také:
Projekt podporují mimo jiné Královéhradecký kraj v čele s hejtmanem a senátorem Lubomírem Francem i celá řada soukromých subjektů, především z východních Čech. Magnusek ho oficiálně představil v úterý 12. ledna a na slavnostním setkání nechyběla mimo jiné ani náchodská zastupitelka a poslankyně KSČM Soňa Marková. Do hereckého muzea ochotně přispěje řada známých osobností, mimo jiné právě Martin Dejdar, Regina Rázlová či Libuše Švormová. Pověrčivý Dejdar oznámil, že svůj exponát raději odevzdá až při slavnostním otevření ratibořického filmového muzea, jiní ale své kuriozity předali již nyní. „Předávám do ratibořického hereckého domu soukromou fotografii s Gustávem Husákem, ministrem vnitra Obzinou a mou maličkostí z natáčení seriálu Třicet případů majora Zemana,“ oznámila s humorem sobě vlastním herečka Jaroslava Obermaierová. A Tomáš Magnusek k tomu trefně dodal: „Zatímco jiní se za to stydí, Jarka má nadhled.“ Pokud se mu bude dařit uvést projekt do života podle plánu, znovu dokáže, že je opravdu studnicí dobrých nápadů. A v televizi Barrandov už nyní mohou začít přemýšlet, jestli by se nevyplatilo vytáhnout bílý prapor a pokusit se o smír, dokud je ještě čas.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská