Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královéhradecká záchranka trpí kritickým nedostatkem lékařů

06.05.2013
Královéhradecká záchranka trpí kritickým nedostatkem lékařů

Foto: ZZS Královéhradeckého kraje

Popisek: ZZS Broumov - ilustrační foto

Královéhradecký kraj se stejně jako celý zbytek republiky potýká s nedostatkem lékařů sloužících u záchranky. Vedoucí středisek záchranné zdravotnické služby se obávají konce roku, kdy přestane platit výjimka Evropské unie, která nyní umožňuje lékařům sloužit větší počet přesčasů. Jak sami říkají, budou zřejmě muset jakýmkoli způsobem obcházet zákoník práce, aby zabezpečili chod záchranky.

Kritickým nedostatkem lékařů trpí Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje. Její šéf Jiří Mašek se snaží zabezpečit chod záchranky zaměstnáváním externistů a samozřejmě velkými přesčasy kmenových zaměstnanců.

„Musíme si vypomáhat externisty s krátkodobými úvazky. Kdybych  měl vystačit jen s kmenovými zaměstnanci bez přesčasů, potřeboval bych jich padesát," uvedl novinářům fígl, jak zabezpečit chod záchranky, ředitel Jiří Mašek.

Na konci roku skončí výjimka Evropské unie, lékařům se zkrátí přesčasy

Od příštího roku navíc přestane platit pětiletá výjimka, která umožňuje lékařům sloužit mnoho hodin přesčasů. Namísto stávajících jednoho tisíce devadesáti hodin budou moci lékaři sloužit maximálně čtyři sta šestnáct hodin přesčasů. 

„Představte si, že za měsíc odsloužíte nějakých tři sta hodin, i tři sta hodin v době dovolených v měsíci. A spočítejte si, kolik to vychází na jeden pracovní týden. Rozhodně to nesplňuje třicet sedm a půl hodiny pracovního týdne,“ řekl novinářům lékař Jiří Knor.

Dopravní nehoda

Záchranáři chtějí kratší studium pro své potencionální kolegy

Hlavní příčinu nedostatku lékařů sloužících u záchranky vidí samotní záchranáři ve složitém vzdělávání. Úspěšný absolvent medicíny se musí vzdělávat dalších sedm let, než usedne do sanitky a vydá se zachraňovat životy. Většina mediků proto volí jiné obory, u nichž je kratší doba potřebná k získání atestace.

"Od nadšeného medika pro urgentní medicínu k lékaři záchranné služby je cesta dlouhá v podstatě sedm let," uvedl novinářům předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý. Záchranáři proto apelují na ministerstvo zdravotnictví, aby pozměnilo podmínky pro získání atestace z urgentní medicíny a zatraktivnili tak obor většímu počtu studentů medicíny.

Ministerstvo vidí problém v atraktivnosti oboru

Ministerstvo zdravotnictví nevidí problém v délce studia, ale spíš v atraktivnosti samotného povolání. „Na ZZS nemusí pracovat výhradně lékaři se specializací v oboru urgentní medicína. Výčet lékařských specializací pro provoz záchranné služby je natolik široký (praktický lékař, anesteziolog, chirurg, internista, kardiolog, traumatolog, dětský lékař a další), že mu nelze klást za vinu případný nedostatek lékařů při ZZS. Důvody je třeba hledat jinde, zejména v podmínkách, které jsou lékařům u ZZS nabízeny, nakolik je pro ně takové povolání atraktivní a přínosné," uvedla novinářům tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Zároveň však ministerstvo připravuje v těchto dnech plán, kterým chce zabránit vzniku problému poté, co přestane platit zmiňovaná výjimka. „V současné době ministerstvo skutečně připravuje materiál, nad kterým se bude dohadovat porada vedení. A to jak postupovat v případě oné výjimky, která končí na konci letošního roku,“ potvrdila novinářům Viktorie Plívová.

V rozumné řešení doufají i záchranáři Královéhradeckého kraje. „Externisté, kteří u nás pracují, chodí ze služby do služby, z nemocnice na záchranku a hurá zpět prakticky nonstop. Zákoník práce se tak obchází už nyní, po novém roce to bude ještě kritičtější," upozorňuje před novináři na neutěšenost současného stavu šéf královéhradecké ZZS Jiří Mašek.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.