Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za odběr vod, za znečištění ovzduší, ale může jít i o přeplatky sociálních dávek... Devětapadesát milionů korun za půl roku. To si „na účet“ získaných poplatků a pokut připsali královehradečtí celníci

15.07.2015
Za odběr vod, za znečištění ovzduší, ale může jít i o přeplatky sociálních dávek... Devětapadesát milionů korun za půl roku. To si „na účet“ získaných poplatků a pokut připsali královehradečtí celníci

Foto: Celní správa

Popisek: Celní správa, ilustrační foto.

V první polovině tohoto roku vybrali pracovníci královéhradeckého celního úřadu v rámci dělené správy bezmála 59 milionů korun. Na účty dělené správy byla připsaná částka ve výši 37 475 492 korun za poplatky (např. za odnětí lesní půdy, za odběr podzemních vod, za znečišťování vod či ovzduší), suma ve výši 21 191 234 korun pak dopadá na pokuty uložené jinými správními orgány.

Řidiči často platí rovnou v hotovosti na místě

Dalších 270 000 korun vybrali příslušníci odboru dohledu v rámci prováděných silničních kontrol, kdy řidiči na základě upozornění celníka na dluh, provedli jeho dobrovolnou úhradu přímo na místě v hotovosti. Ve většině případů se jednalo o nedoplatky na pokutách uložených například Policií ČR, Českou obchodní inspekcí, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a podobně.

Od ledna 2006 převzala Celní správa ČR kompetenci k vybírání a vymáhání většiny pokut, poplatků a odvodů uložených jinými správními orgány - protože je ukladá jiný orgán, než který vybírá nebo vymáhá, mluví se o „dělené správě“. 

Ve hře jsou i neoprávněně vyplacené podpory

Kromě zmíněných neuhrazených pokut a dalších nedoplatků se může také jednat o kompenzace za vyplacené odstupné, přeplatky na podpoře v nezaměstnanosti, přeplatky za pomoc v hmotné nouzi atd. 

Pokuty, poplatky a odvody mohou subjekty hradit bankovním převodem, poštovní poukázkou a v hotovosti na pokladně celního úřadu, respektive jeho detašovaného pracoviště v ulici Vážní 1000 v Hradci Králové. V případě, že celníci při silniční kontrole zjistí nedoplatek u fyzické osoby, může být uhrazen na místě v hotovosti.  

Postup, jak uhradit tyto pokuty, poplatky, odvody a daně vybírané celní správou je uveden na webových stránkách.

Dělená správa v praxi?

Veřejnost se setká s principy fungování takzvané dělené správy zejména při vymáhání blokových pokut na místě neuhrazených. Situace, kdy se občané s dělenou správou nejčastěji setkávají, nastává, pokud policistům na místě neuhradí blokovou pokutu za spáchání přestupku. V takovém případě vydá Policie České republiky fyzické osobě část B pokutového bloku a poštovní poukázku typu „A“  s poučením o způsobu zaplacení pokuty, o lhůtě její splatnosti a o následcích nezaplacení pokuty.

Části A s údaji o subjektu současně se seznamem pokutových bloků následně předává k vymáhání celnímu úřadu. Na předtištěném vzoru poštovní poukázky je právě z tohoto důvodu vyplněn bankovní účet a adresa příslušného celního úřadu. 

Zaplatit nestačí, nesmí chybět rodné číslo

Občané by neměli nikdy zapomínat uvádět při úhradě variabilní symbol, kterým je jejich rodné číslo. Když neuvedou variabilní symbol, nejsou pracovníci celního úřadu schopni předmětnou platbu identifikovat a nelze ji tak přiřadit k příslušnému dluhu. Celníci se přesto snaží platby identifikovat „ručně“ podle tří základních identifikátorů, kterými jsou jméno, adresa dlužníka a částka pokuty. 

Pokud platba není uhrazena, můžou přistoupit k exekuci. S exekucí zároveň  vyměřují exekuční náklady, které činí 2 % z částky, pro kterou je exekuce nařízena, nejméně však 500 korun. V rámci exekuce pak mohou přikázat pohledávku na účtu v bance, nařídit srážky ze mzdy, případně jiné peněžité pohledávky, postihnout jiná majetková práva nebo nařídit například prodej movitých věcí či nemovitostí. 

Čeho všeho se obecně týká?

V rámci dělené správy celníci také vybírají a vymáhají odvody například za odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu, poplatky za využívání zdrojů přírodních minerálních vod, poplatky podle ustanovení zákona o odpadech, poplatky za odebrané množství podzemních vod, za vypouštění odpadních vod do vod povrchových, poplatky podle ustanovení zákona o ochraně ovzduší za znečišťování ovzduší, dávky v nezaměstnanosti, neoprávněně vyplacené nezaměstnanému, poplatky podle ustanovení zákona o zaměstnanosti v případech, kdy zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci nesplní povinnost zaměstnat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu, který činí 4 % na celkovém počtu zaměstnanců nebo dávky v nezaměstnanosti, neoprávněně vyplacené nezaměstnanému.

Za rok 2010 celníci na východě Čech vybrali a vymohli v rámci dělené správy jenom na pokutách 35,5 milionů korun,  celková částka na účtech dělené správy představovala za tento rok 277 422 715 korun. Za první pololetí letošního roku vybrali a vymohli 125 863 810 korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš