Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Sokolov řeší, jak naloží s byty. Ve městě jsou i torza činžáků

09.04.2013
Sokolov řeší, jak naloží s byty.  Ve městě jsou i torza činžáků

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Sokolovská radnice má potíže s bytovou politikou ve městě. Lidem stále více vadí vybydlené činžovní domy v sokolovské čtvrti u kina Alfa. V ní se nachází doslova torza domů. Jenže se nic neděje - 200 bytů je prázdných a vybydlených. Paradoxem je, že radnice nemá moc možností, jak situaci řešit.

Před lety totiž od města několik domů i s nájemníky koupil liberecký podnikatel Alexandr Kendik. Nepřizpůsobiví občané, kteří v domech žili, místo postupně opustili. Sokolované i vedení města ale neví, co bude dál. A tak vyvolalo schůzku s vedením liberecké firmy.

„Co bude s vybydlenými domy v ulici Sokolovská? Každý den tudy projíždím do práce a je mi z toho na blití," reagovala jedna z obyvatelek města, která na problém média upozornila. Jedním z nápadů je domy nechat zbourat.

Podle sokolovského starosty Zdeňka Berky má vedení města při pohledu na domy stejné pocity. S odkazem na to, že město domy nevlastní, ale sdělil, že je těžké něco s problémem udělat. Liberecká firma prý v minulosti neakceptovala nabídku radnice, že několik domů zpět vykoupí. Jenže Alexandr Kendik měl vzkázat, že podnikatelský záměr stále trvá a není důvod se domů zbavovat. Pokud by některé vybydlené domy Sokolov získal zpět, radnice by je chtěla opravit na sociální byty. Záměr ale asi zůstane jen na papíře.

Město prodá další byty

Přestože sokolovská radnice řeší, jak získat dříve prodané domy s byty zpět do svého vlastnictví, v plánu je prodat minimálně sto městských bytů. Avšak do dobrodružství, že by město stavělo nové vlastní byty, se už pouštět nebude. Naopak za zvýhodněnou cenu nabízí pozemky, na kterých by soukromé firmy nové domy postavily. 

Paradoxní je, že cena za byt je nižší než za garáž. I přesto se stane, že nájemníci na cenu nereagují. I když město tvrdí, že se bytů nechce zbavit za každou cenu a byty si může ponechat, rádo by se kvůli nutné údržbě domů zbavilo. Jenže ve zhruba stovce bytů bydlí nájemníci, kteří si z mnoha osobních důvodů byt, a to ani za zvýhodněnou cenu, nechtějí koupit.

„My ty lidi nenutíme, ani neplánujeme byty prodávat třetím osobám. Jen pokud se byt uvolní, tak ho nabízíme obálkovou metodou," řekl médiím sokolovský místostarosta Karel Jakobec.

Radim Holinger

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace