Někteří zahraniční podnikatelé nedbalostí vážně ohrožují zdraví lidí. Hnus a špína v obskurních podnicích… Máme fotky
20.01.2015
Foto: SZPI
Popisek: Bar v Chodově
Inspektory, kteří minulý týden kontrolovali provozovnu vietnamského podnikatele na Sokolovsku, čekal při návštěvě šok. V baru, kde se podávalo i jídlo, netekla teplá voda, potřebná k řádnému umývání nádobí a všude našli značný nepořádek, prach a špínu. Udělali radikální krok a provozovnu ihned zavřeli, dokud nebudou všechny nedostatky odstraněny.
První konkrétní výsledky tak přinesla novela zákona, která kontrolu provozoven ukládá Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Vedle standardního dohledu nad kvalitou potravin také nově dohlíží na to, zda jsou podniky, v nichž se vyrábí a podává jídlo, čisté a zda zařízení odpovídá hygienickým předpisům. A právě s těmi si v chodovském non stop baru nedělali příliš starostí. Kromě otřesného nepořádku zde například nebyly ani odděleny toalety personálu od návštěvnických. A navíc neposkytovaly kvůli zničeným dveřím návštěvníkům baru ani potřebné soukromí, ostatně, podívejte se sami... Asijské restaurace v kraji jsou častým terčem kritiky, mezi lidmi se traduje, že slouží spíše jako pračky peněz a centrum distribuce drog.
Žloutenka z kláštera?
Hygieniky v Karlovarském kraji zase zaměstnává jiné riziko ohrožení zdraví zdejších obyvatel. V Chebu se v posledních dnech rozšířila žloutenka, kterou již několik dnů řeší vedení města, policie, hygienici a lékaři. Závažné onemocnění, virová hepatitida typu A, již postihlo téměř čtyři desítky obyvatel, zdaleka všechny případy však nejsou podchyceny. Při zjišťování, odkud se šíří, se jako nejpravděpodobnější zdroj nákazy jeví chátrající objekt bývalého kláštera na chebském sídlišti Spáleniště. Jeho vlastníkem je turecký podnikatel, který se o objekt vůbec nestará, a tak je již delší dobu rizikovém místem, kde se scházejí bezdomovci a narkomani. Je ironií osudu, že ještě donedávna se o klášteru hovořilo jako o místě, kde měl být vybudován luxusní pečovatelský dům pro seniory. Zahraniční firma jej získala od Kongregace milosrdných sester Svatého kříže.
Pozor na ni!
Příslušné orgány města a kraje již musely přijmout několik opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy a nakonec neskončila epidemií. Bude zpřísněna kontrola všech rizikových míst, kde se scházejí bezdomovci a drogově závislí lidé, v obchodních centrech budou uzavřeny toalety, neboť pro nemoc je typický tzv. orálně fekální přenos.
Varování před žloutenkou v celém Karlovarském kraji vydala na svých stránkách i Krajská hygienická stanice. Ta upozorňuje, že inkubační doba trvá až padesát dnů, nabádá občany k pečlivé hygieně, především pravidelnému mytí rukou a také k možnosti nechat se očkovat.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová