Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Karlovarskou záchranku rozplakal příběh se šťastným koncem. Babička pomohla při dramatické operaci zachránit dvojčátko, které nedýchalo

13.01.2015
Karlovarskou záchranku rozplakal příběh se šťastným koncem. Babička pomohla při dramatické operaci zachránit dvojčátko, které nedýchalo

Autor: Archiv

Popisek: Karlovarská záchranka je velmi moderně vybavena.

PŘÍBĚH Dobrých zpráv je kolem nás v poslední době málo a lidé, vystrašení vším tím, co se kolem nás děje, vítají každou, která nepřináší obavy a hrůzu. Karlovarský kraj tento týden žije příběhem tří žen, které díky vzájemné spolupráci zachránily jedno z novorozených dvojčat, jenž přestalo dýchat. Nejde přitom jenom o happy end, ale také o názorný příklad, jak by měli rodiče v podobných případech postupovat.

Bylo to štěstí v neštěstí. Na linku 155 v noci volala zoufalá a vyděšená  maminka ze Sokolovska, že  jedno z jejích týdenních dvojčátek přestalo dýchat. Zkušená operátorka Zuzana Svitáková ji začala, tak, jak je to běžné, podrobně instruovat, co má dělat. Vyčistit pusinku, obrátit dítě hlavou dolů  a pak mu dát umělé dýchání. Jenže maminka byla natolik vystresovaná, že nebyla schopna vůbec zjistit, zda již dítě dýchá nebo stále nedýchá. Ze záznamu dramatického telefonátu, který  na svém webu zveřejnila  karlovarská záchranka, vyplývá, že zachovat chladnou hlavu nebylo vůbec jednoduché, stejně jako plnit příkazy operátorky.

Musí plakat!

Člověk si musí uvědomit, že kromě toho, že má dotyčná osoba na starosti záchranu dítěte, musí ještě v ruce držet telefon a plnit všechny instrukce. „Dýchá? Haló? Nedýchá? Vezměte ho do ruky, otočte ho  obličejem dolů a bouchněte ho mezi lopatky, rychle. Dýchá? Nedýchá!  Tak ho položte na zem, dýchněte do něj dvakrát.  Když to nepůjde, budete mačkat hrudník. Musíte přimět díte k pláči, aby se nadechovalo. Trochu ho poplácejte. Musí plakat! Dýchá? Nedýchá! Tak budeme mačkat srdíčko,“ znějí pokyny, rychle jeden za druhým. Jenže přes všechny rychlé rady se obnovit dýchání nepodařilo a dítě na záchranné pokusy nereagovalo.

Babička hrdinka

V tom okamžiku operátorka zjistila, že je s matkou u dítěte ještě babička,  obě plačící, a tak si ji vzala na telefon a naléhala na ni, aby nepropadala  panice, pokusila se uklidnit a pomoci dítěti: „Musíte mačkat a nepřestávat. Sanitka je tam za chvíli.... Babičce se poté skutečně díky masáži srdce, která trvala celých dvanáct minut,  podařilo miminko oživit.  A  konečně začalo plakat.  Během převozu do Sokolovské nemocnice už chlapeček spokojeně spinkal. V doprovodu maminky a jeho dvojčátka byl předán  personálu dětského oddělení. V současné době už je rodina doma.

Telefon důležitější než lékárnička!

Když si celý hovor pustili zaměstnanci karlovarské záchranky, nezůstalo zde oko suché. Telefonát byl totiž  velmi emotivní. Každou maminku, či babičku, která tam pracuje, to chytlo pořádně za srdce. Stejně jako čtenáře  všech médií, která o příběhu podrobně informovala. Snad jen s výjimkou jednoho z nich. Ten  ironicky poznamenal, že funkční telefon je pro záchranu života důležitější než neprošlá lékárnička. „Pouze tvůrci předpisů pro autolékárničky to nevědí,“ napsal Jiří Macek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace