Karlovarskou záchranku rozplakal příběh se šťastným koncem. Babička pomohla při dramatické operaci zachránit dvojčátko, které nedýchalo
13.01.2015
Foto: Archiv
Popisek: Karlovarská záchranka je velmi moderně vybavena.
PŘÍBĚH Dobrých zpráv je kolem nás v poslední době málo a lidé, vystrašení vším tím, co se kolem nás děje, vítají každou, která nepřináší obavy a hrůzu. Karlovarský kraj tento týden žije příběhem tří žen, které díky vzájemné spolupráci zachránily jedno z novorozených dvojčat, jenž přestalo dýchat. Nejde přitom jenom o happy end, ale také o názorný příklad, jak by měli rodiče v podobných případech postupovat.
Bylo to štěstí v neštěstí. Na linku 155 v noci volala zoufalá a vyděšená maminka ze Sokolovska, že jedno z jejích týdenních dvojčátek přestalo dýchat. Zkušená operátorka Zuzana Svitáková ji začala, tak, jak je to běžné, podrobně instruovat, co má dělat. Vyčistit pusinku, obrátit dítě hlavou dolů a pak mu dát umělé dýchání. Jenže maminka byla natolik vystresovaná, že nebyla schopna vůbec zjistit, zda již dítě dýchá nebo stále nedýchá. Ze záznamu dramatického telefonátu, který na svém webu zveřejnila karlovarská záchranka, vyplývá, že zachovat chladnou hlavu nebylo vůbec jednoduché, stejně jako plnit příkazy operátorky.
Musí plakat!
Člověk si musí uvědomit, že kromě toho, že má dotyčná osoba na starosti záchranu dítěte, musí ještě v ruce držet telefon a plnit všechny instrukce. „Dýchá? Haló? Nedýchá? Vezměte ho do ruky, otočte ho obličejem dolů a bouchněte ho mezi lopatky, rychle. Dýchá? Nedýchá! Tak ho položte na zem, dýchněte do něj dvakrát. Když to nepůjde, budete mačkat hrudník. Musíte přimět díte k pláči, aby se nadechovalo. Trochu ho poplácejte. Musí plakat! Dýchá? Nedýchá! Tak budeme mačkat srdíčko,“ znějí pokyny, rychle jeden za druhým. Jenže přes všechny rychlé rady se obnovit dýchání nepodařilo a dítě na záchranné pokusy nereagovalo.
Babička hrdinka
V tom okamžiku operátorka zjistila, že je s matkou u dítěte ještě babička, obě plačící, a tak si ji vzala na telefon a naléhala na ni, aby nepropadala panice, pokusila se uklidnit a pomoci dítěti: „Musíte mačkat a nepřestávat. Sanitka je tam za chvíli.... Babičce se poté skutečně díky masáži srdce, která trvala celých dvanáct minut, podařilo miminko oživit. A konečně začalo plakat. Během převozu do Sokolovské nemocnice už chlapeček spokojeně spinkal. V doprovodu maminky a jeho dvojčátka byl předán personálu dětského oddělení. V současné době už je rodina doma.
Telefon důležitější než lékárnička!
Když si celý hovor pustili zaměstnanci karlovarské záchranky, nezůstalo zde oko suché. Telefonát byl totiž velmi emotivní. Každou maminku, či babičku, která tam pracuje, to chytlo pořádně za srdce. Stejně jako čtenáře všech médií, která o příběhu podrobně informovala. Snad jen s výjimkou jednoho z nich. Ten ironicky poznamenal, že funkční telefon je pro záchranu života důležitější než neprošlá lékárnička. „Pouze tvůrci předpisů pro autolékárničky to nevědí,“ napsal Jiří Macek.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová