Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovarskou záchranku rozplakal příběh se šťastným koncem. Babička pomohla při dramatické operaci zachránit dvojčátko, které nedýchalo

13.01.2015
Karlovarskou záchranku rozplakal příběh se šťastným koncem. Babička pomohla při dramatické operaci zachránit dvojčátko, které nedýchalo

Foto: Archiv

Popisek: Karlovarská záchranka je velmi moderně vybavena.

PŘÍBĚH Dobrých zpráv je kolem nás v poslední době málo a lidé, vystrašení vším tím, co se kolem nás děje, vítají každou, která nepřináší obavy a hrůzu. Karlovarský kraj tento týden žije příběhem tří žen, které díky vzájemné spolupráci zachránily jedno z novorozených dvojčat, jenž přestalo dýchat. Nejde přitom jenom o happy end, ale také o názorný příklad, jak by měli rodiče v podobných případech postupovat.

Bylo to štěstí v neštěstí. Na linku 155 v noci volala zoufalá a vyděšená  maminka ze Sokolovska, že  jedno z jejích týdenních dvojčátek přestalo dýchat. Zkušená operátorka Zuzana Svitáková ji začala, tak, jak je to běžné, podrobně instruovat, co má dělat. Vyčistit pusinku, obrátit dítě hlavou dolů  a pak mu dát umělé dýchání. Jenže maminka byla natolik vystresovaná, že nebyla schopna vůbec zjistit, zda již dítě dýchá nebo stále nedýchá. Ze záznamu dramatického telefonátu, který  na svém webu zveřejnila  karlovarská záchranka, vyplývá, že zachovat chladnou hlavu nebylo vůbec jednoduché, stejně jako plnit příkazy operátorky.

Musí plakat!

Člověk si musí uvědomit, že kromě toho, že má dotyčná osoba na starosti záchranu dítěte, musí ještě v ruce držet telefon a plnit všechny instrukce. „Dýchá? Haló? Nedýchá? Vezměte ho do ruky, otočte ho  obličejem dolů a bouchněte ho mezi lopatky, rychle. Dýchá? Nedýchá!  Tak ho položte na zem, dýchněte do něj dvakrát.  Když to nepůjde, budete mačkat hrudník. Musíte přimět díte k pláči, aby se nadechovalo. Trochu ho poplácejte. Musí plakat! Dýchá? Nedýchá! Tak budeme mačkat srdíčko,“ znějí pokyny, rychle jeden za druhým. Jenže přes všechny rychlé rady se obnovit dýchání nepodařilo a dítě na záchranné pokusy nereagovalo.

Babička hrdinka

V tom okamžiku operátorka zjistila, že je s matkou u dítěte ještě babička,  obě plačící, a tak si ji vzala na telefon a naléhala na ni, aby nepropadala  panice, pokusila se uklidnit a pomoci dítěti: „Musíte mačkat a nepřestávat. Sanitka je tam za chvíli.... Babičce se poté skutečně díky masáži srdce, která trvala celých dvanáct minut,  podařilo miminko oživit.  A  konečně začalo plakat.  Během převozu do Sokolovské nemocnice už chlapeček spokojeně spinkal. V doprovodu maminky a jeho dvojčátka byl předán  personálu dětského oddělení. V současné době už je rodina doma.

Telefon důležitější než lékárnička!

Když si celý hovor pustili zaměstnanci karlovarské záchranky, nezůstalo zde oko suché. Telefonát byl totiž  velmi emotivní. Každou maminku, či babičku, která tam pracuje, to chytlo pořádně za srdce. Stejně jako čtenáře  všech médií, která o příběhu podrobně informovala. Snad jen s výjimkou jednoho z nich. Ten  ironicky poznamenal, že funkční telefon je pro záchranu života důležitější než neprošlá lékárnička. „Pouze tvůrci předpisů pro autolékárničky to nevědí,“ napsal Jiří Macek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová