Volební drama vyvrcholilo sebevraždou. Dlouholetý myslivec, čekající na soud, se zastřelil na posedu. Sebevražd mezi politiky je na západě ale mnohem víc
17.10.2014
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
V uplynulém týdnu přinesly Krajské listy.cz závažné informace o průběhu předvolební kampaně na západě Čech, v níž nechybělo ani policejní zatýkání, pokusy o podvod a různé pletichy. Tím ovšem špatné zprávy z Karlovarského kraje zdaleka neskončily. Ta nejhorší se objevila hned po volbách. Jeden z nově zvolených zastupitelů zde spáchal vzápětí poté, co byl zvolen, sebevraždu.
Tragický případ se týká obce Krásno a opozičního zastupitele Martina Hanzala. Ten ukončil svůj život jako dlouholetý myslivec symbolicky tím, že se zastřelil legálně drženou zbraní na posedu v lese. Přesto, že byl Hanzal známým kritikem vedení radnice v Krásně, sebevraždu spáchal patrně kvůli problémům v osobním životě. Po jeho smrti se však objevily spekulace, že mohlo jít i o politické důvody. Jako partner bývalé starostky Lenky Sidorjakové byl totiž údajně také vyšetřován kvůli podezření z páchání trestné činnosti. Zatímco Sidorjaková již byla letos v květnu nepravomocně podmíněně odsouzená za podvod a zneužití pravomoci úřední osoby, Hanzala teprve verdikt čekal.
Ošklivé Krásno
Obec Krásno figuruje v regionálním tisku na titulních stránkách dosti často. Paradoxně v rozporu se svým jménem vždy v souvislosti s nějakým průšvihem. Kromě Sidorjakové zde trestnímu stíhání čelí i současný starosta Miroslav Kirejev a to kvůli výběru projektanta na stavbu mateřské školky.
Je přitom paradoxem, že na stavbu obec vůbec nemusela vypisovat soutěž, protože nespadá do režimu zákona o zadávání veřejných zakázek. Možná právě proto voliči Krásna Kirejeva znovu zvolili a on má reálnou šanci svoje křeslo obhájit. Pokud ho ovšem nebude odsouzen. V tom případě mu hrozí, podobně jako Sidorjakové, zákaz veřejných funkcí.
Chaos ve velkých korupčních kauzách
Je ovšem přinejmenším překvapivé, že policie a soudy přísně řeší desetitisícové škody v malé obci, zatímco obří maléry v krajském městě pravidelně shazují ze stolu. Podle karlovarského opozičního zastupitele a aktivisty Jiřího Kotka (Alternativa) orgány státu povětšinou všechny kauzy odkládají, a policie v chaosu karlovarských kauz přešlapuje ve čtyřech až pěti rozličných útvarech, které spolu ani nekooperují. „Nikoho z politiků, byť realizovali podvodné smlouvy (Lázně III, losovačka), tyto orgány neobvinily,“ uvádí Kotek v předvolebním letáku Alternativa „Bez cenzury“.
Politická sebevražda - nic neobvyklého...
V kraji je tak běžné, že se politici vypořádají se svým svědomím sami a jejich sebevraždy zde nejsou ničím výjimečným. Před dvěma lety ji například spáchal radní a předseda karlovarské TOP 09 Josef Malý s pověstí zdatného lobbisty. Nečekaně se rozhodl svůj život ukončit tím, že se otrávil výfukovými plyny ve vlastní garáži. Také on ale čelil různým podezřením, která policie ihned po jeho smrti odložila. Dosud neobjasněný je případ karlovarského radního Pavla Žlebka (Strana zelených). Zatímco policie sebevraždu oficiálně nepotvrdila, ve městě se spekulovalo, že skočil pod vlak. Všechny indicie tomu totiž nasvědčovaly. Další karlovarský zastupitel Vladimír Hůrka (ODS) se o sebevraždu neúspěšně pokusil tím, že si podřezal žíly. Byl vyšetřován kvůli tomu, že se podílel na vytunelování občanského sdružení AC Start. Hůrka všechna podezření rázně odmítl a v letošních komunálních volbách opět kandidoval v dresu ODS. Zvolen však nebyl.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová