Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Volební drama vyvrcholilo sebevraždou. Dlouholetý myslivec, čekající na soud, se zastřelil na posedu. Sebevražd mezi politiky je na západě ale mnohem víc

17.10.2014
Volební drama vyvrcholilo sebevraždou. Dlouholetý myslivec, čekající na soud, se zastřelil na posedu. Sebevražd mezi politiky je na západě ale mnohem víc

Foto: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

V uplynulém týdnu přinesly Krajské listy.cz závažné informace o průběhu předvolební kampaně na západě Čech, v níž nechybělo ani policejní zatýkání, pokusy o podvod a různé pletichy. Tím ovšem špatné zprávy z Karlovarského kraje zdaleka neskončily. Ta nejhorší se objevila hned po volbách. Jeden z nově zvolených zastupitelů zde spáchal vzápětí poté, co byl zvolen, sebevraždu.

Tragický případ se týká obce Krásno a opozičního zastupitele Martina Hanzala.  Ten ukončil svůj život  jako dlouholetý myslivec symbolicky tím, že se zastřelil legálně drženou zbraní na posedu v lese.  Přesto, že byl Hanzal  známým kritikem vedení radnice v Krásně, sebevraždu spáchal patrně kvůli problémům v osobním životě. Po jeho smrti se však objevily spekulace, že mohlo jít i o politické důvody.  Jako  partner bývalé starostky Lenky Sidorjakové byl totiž údajně také vyšetřován kvůli podezření z páchání trestné činnosti.  Zatímco Sidorjaková již byla letos v květnu  nepravomocně podmíněně odsouzená za podvod a zneužití pravomoci úřední osoby,  Hanzala  teprve  verdikt čekal.

Ošklivé Krásno

Obec Krásno figuruje v regionálním tisku na titulních stránkách dosti často. Paradoxně v rozporu se svým jménem vždy v souvislosti s nějakým průšvihem. Kromě Sidorjakové zde trestnímu stíhání čelí i současný starosta Miroslav Kirejev a to kvůli výběru projektanta na stavbu mateřské školky.

Je přitom paradoxem, že na stavbu obec vůbec nemusela vypisovat soutěž, protože nespadá do režimu zákona o zadávání veřejných zakázek.  Možná právě proto voliči Krásna Kirejeva  znovu zvolili a on má reálnou šanci svoje křeslo obhájit.  Pokud ho ovšem nebude odsouzen. V tom případě mu hrozí, podobně jako Sidorjakové, zákaz veřejných funkcí.

Chaos ve velkých korupčních kauzách

Je ovšem přinejmenším překvapivé, že policie a soudy přísně řeší desetitisícové škody v malé obci, zatímco obří maléry v krajském městě pravidelně shazují ze stolu. Podle karlovarského opozičního zastupitele a aktivisty Jiřího Kotka (Alternativa)  orgány státu povětšinou všechny kauzy odkládají,  a policie v chaosu karlovarských kauz přešlapuje ve čtyřech až pěti rozličných útvarech, které spolu ani nekooperují. „Nikoho z politiků, byť realizovali podvodné smlouvy (Lázně III, losovačka), tyto orgány neobvinily,“  uvádí Kotek v předvolebním  letáku Alternativa „Bez cenzury“. 

Politická sebevražda - nic neobvyklého...

V kraji je tak běžné, že se politici vypořádají se svým svědomím sami a jejich sebevraždy zde  nejsou ničím výjimečným. Před dvěma lety ji například spáchal radní a předseda karlovarské TOP 09 Josef Malý s pověstí zdatného lobbisty. Nečekaně se rozhodl svůj život ukončit tím, že se otrávil výfukovými plyny ve vlastní garáži. Také on ale čelil různým podezřením, která policie ihned po jeho smrti odložila. Dosud neobjasněný je případ karlovarského radního Pavla Žlebka (Strana zelených). Zatímco policie sebevraždu oficiálně nepotvrdila, ve městě se spekulovalo, že skočil pod vlak. Všechny indicie tomu totiž nasvědčovaly.  Další karlovarský zastupitel Vladimír Hůrka (ODS) se o sebevraždu neúspěšně pokusil tím, že si podřezal  žíly. Byl  vyšetřován kvůli tomu, že se podílel  na vytunelování občanského sdružení AC Start. Hůrka všechna podezření rázně odmítl a v letošních komunálních volbách  opět kandidoval v dresu ODS. Zvolen však nebyl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová