Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Machři roku soutěžili o 200 tisíc. Sokolov se proměnil v město plné řemesel

03.10.2014
Machři roku soutěžili o 200 tisíc. Sokolov se proměnil v město plné řemesel

Autor: Archiv

Popisek: Machři roku v Sokolově

Letošní již 6. ročník celostátního učňovského setkání se konal 23. září v Sokolově a přijelo na něj na 300 účastníků z celé ČR. Akce, kterou spoluorganizovala Česká hlava a Karlovarský kraj, popularizuje řemesla mezi širokou veřejností a chce zlepšit situaci v odborném školství.

Náměstí Budovatelů hostí soutěžní klání 70 týmů v kategorii truhlář, strojní mechanik, elektrikář a instalatér. Každá kategorie má určité úkoly, které soutěžící plní v zadaném čase. Vítěze pak vybírá odborná porota, která rozhodne o letošních titulech Machři roku a finančních odměnách v celkové výši 200 tisíc Kč.

Řemeslo jako správná volba

Po celý den na náměstí probíhá doprovodný program - jarmark řemesel, na kterém se představí více než 30 odborných škol z celé republiky. Návštěvníci si mohou řemesla sami vyzkoušet. Prezentovat se bude například práce s 3D scannerem a tiskárnou, výroba sýrů, rytecké práce, truhlářské práce, aranžování květin či výroba mýdel a kosmetiky.

Na hlavním pódiu navíc probíhá ukázka Timbersportu – unikátního dřevorubeckého sportu. Předvede jej se svou motorovou pilou Martin Komárek, který stál u zrodu tohoto sportu v Evropě a navíc je držitelem několika evropských i světových rekordů. Na programu je dále módní přehlídka a barmanská show.

Akce však není populární jen u široké veřejnosti, ale i u studentů posledních ročníků ZŠ, kterým může pomoci v rozhodování o volbě školy a následného povolání. „Žáci devátých tříd v dnešní době raději volí studium maturitního oboru bez ohledu na to, zda jej bez problému zvládnou a najdou uplatnění na trhu práce. Byli bychom rádi, kdyby se více zajímali o učňovské obory, které v současnosti nabízejí moderní zázemí a technické vybavení.  Po schopných mladých řemeslnících je ze strany firem velká poptávka, mají tedy před sebou perspektivu stabilního zaměstnání,“ říká PaedDr. Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje.

Hnací motor českých podniků

Česká hlava již 14 let podporuje českou vědu, techniku a vzdělanost, a to jak udělováním nejvyšších vědeckých ocenění Česká hlava, tak soutěží pro nadané studenty České hlavičky. Soutěž pro učně – Machři roku – do svých projektů zařadila v roce 2008. „Domníváme se, že prosperita a rozvoj českého státu nestojí jen na špičkových vědeckých mozcích, ale i na šikovných řemeslnících, kteří pomáhají řadu vědeckých nápadů vůbec zrealizovat. Kde by byly všechny skvělé vynálezy, kdyby nebyly šikovné ruce, které je uvedly do praxe…“ říká Václav Marek, ředitel projektu.

Odborné školství se v současné době potýká s velkými problémy, a to nejen co se týká nedostatku zájmu ze strany mládeže, ale i celkovým renomé, které ve společnosti má. Projekt Machři roku se proto snaží žákům základních škol ukázat, jaké možnosti uplatnění v této oblasti mají, a pomoci jim při výběru střední školy. Učňové – soutěžící i návštěvníci – pak mohou díky participaci regionálních firem navázat kontakt s potencionálními zaměstnavateli.

Absolvent bez praxe - absolvent bez práce

Soutěž se koná každý rok v jiném regionálním městě a zaštiťuje ji vždy příslušný kraj. Sokolov ale nebyl vybrán náhodou – Sokolovsko patří k oblastem s nejvyšší nezaměstnaností. A je to právě velký podíl absolventů učňovských oborů, který k tomu přispívá.

„Podívejme se třeba do sousedního Německa – tam se úspěšně daří propojovat odborné školství s praxí – se soukromými firmami. Tím je zaručeno, že toto vzdělávání plně odpovídá požadavkům praxe a absolventi si pak lépe najdou uplatnění.“ říká Václav Marek. „Jedná se o tzv. duální školství, které – jak doufáme – bude někdy v budoucnu zavedeno i u nás. Země uplatňující tento systém se s nezaměstnaností mladých lidí potýkají mnohem lépe. V Německu je vůbec nejnižší míra nezaměstnanosti absolventů – pouze 9%. U nás a v řadě dalších evropských zemí je to i 3x tolik.“ vysvětluje.

V rámci akce se proto koná i tzv. Kulatý stůl, na kterém diskutují zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva průmyslu a obchodu, Karlovarského kraje, Hospodářské komory, škol i zaměstnavatelů. Tématem je nejen efektivní propojování firem a výuky, ale i další okruhy jako možné jednotné učňovské zkoušky (obdoba státních maturit) a řešení nezaměstnanosti absolventů. „Výstupy z jednání budou distribuovány na poslanecké a senátní výbory a další relevantní instituce. Věříme, že alespoň troškou přispějeme ke zlepšení, které odborné školství tolik potřebuje.“ dodává Václav Marek.

VÍTĚZOVÉ MACHŘI ROKU 2014

STROJNÍ MECHANIK

škola

soutěžící

soutěžící

1. místo

Střední škola technická a ekonomická, Brno

Tomáš Fišer

Michal Kotvrda

2. místo

SOŠ a SOU, Šumperk

Michal Křupka

Jakub Košťálek

3. místo

SPŠ a OA, Uherský Brod

Rostislav Kubíček

Michal Michalec

 

 

 

 

ELEKTRIKÁŘ

škola

soutěžící

soutěžící

1. místo

SŠE, Ostrava

Karel Smřž

Martin Krejčí

2. místo

Integrovaná střední škola, Semily

Aleš Baudyš

Aleš Ulrich

3. místo

VOŠ a SŠT, Česká Třebová

Ondřej Knotek

Vladimír Totušem

 

 

 

 

TRUHLÁŘ

škola

soutěžící

soutěžící

1. místo

Střední odborné účiliště, Hluboš

Karel Turek

Štěpán Šatava

2. místo

Střední škola gastronomie a služeb Vrchlabí

Petr Gottstein

Miloš Přešňák

3. místo

SUPŠ hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové

František Kovář

Daniel Dušek

 

 

 

 

INSTALATÉR

škola

soutěžící

soutěžící

1. místo

SOŠ a SOU, Trutnov

Roman Michalič

Vincent Mitaš

2. místo

Střední škola polytechnická, Olomouc

Lubomír Mihulka

David Mitrega

3. místo

SOU stavební, Plzeň

René Šimána

Martin Ureš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace