Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Musíte napsat do Kraslic na Sokolovsku. Letošní velikonoční razítko je s motivem beránka

20.03.2024
Musíte napsat do Kraslic na Sokolovsku. Letošní velikonoční razítko je s motivem beránka

Foto: Česká pošta (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Razítko

Patříte mezi sběratele, kteří využívají příležitostná poštovní razítka České pošty? Nebo prostě chcete jen potěšit své příbuzné či přátele? Mezi pravidelná tradiční příležitostná poštovní razítka patří vedle nejoblíbenější Ježíškovy pošty na Božím Daru, Silvestrovského razítka na Pražském Hradě, Valentýnského razítka v Milostíně také razítko velikonoční, které se používá v Kraslicích.

Už od devadesátých let minulého století tam zájemci vždy o Velikonocích posílají listovní zásilky s tím, že se jim vrátí oraženy každoročně obměňovaným motivem. Zatímco na loňském razítku byl motiv kuřete, to letošní, z dílny Pavla Sivka, má motiv velikonočního beránka. Zájemci je mohou získat v termínu od 25. do 28. března.

 

Design letošního velikonočního razítka

Velikonoční pošta, 358 01 Kraslice

Pokud nemáte možnost na poštu v Kraslicích zavítat přímo a chcete získat na vaše přání speciální velikonoční razítko, postup je stejný jako v předchozích letech. Na pohlednici je nutné napsat adresu toho, komu chcete přání adresovat, a nalepit poštovní známku. Přání pak vložíte do ofrankované obálky, kterou pošlete na adresu Velikonoční pošta, 358 01 Kraslice. Zaměstnanci pošty váš pohled orazítkují a odešlou adresátovi.

Za loňský rok orazili zaměstnanci pošty v Kraslicích příležitostným razítkem 40 kg zásilek, což představuje více než 8 tisíc kusů, a to nejen z celé České republiky, ale také z okolních států, jako jsou Německo, Polsko či Slovensko. Zásilky pak zamířily do evropských zemí, ale také do Austrálie, Japonska, Thajska, USA, Hongkongu, Kalifornie či Maroka.

 

Další speciální razítka

Ježíškova pošta na Božím Daru

Ježíšek na poště Partner na Božím Daru každoročně otevírá svou „poštovní kancelář“ 1. prosince a listovní zásilky v ní oráží speciálním razítkem až do 23. prosince. To letošní bylo z dílny výtvarníka Jana Ungráda a zdobil jej motiv vznášejícího se anděla, který držel stuhu s nápisem BOŽÍ DAR.

 

Betlémské světlo

Již sedmým rokem bylo možné získat na svou zásilku příležitostné poštovní razítko s textem Betlémské světlo, a to u příležitosti dovezení Betlémského světla skauty do České republiky. Razítka jsou tradičně k dispozici na třech poštách ve třech městech Praha 1, Brno 2 a Olomouc 2. Letošní podoba razítka zůstala stejná jako v předchozích letech - v obrazu razítka je umístěno logo akce Betlémské světlo, tedy skautská lilie a kometa s motivem svíčky. Autorem razítek používaných ve stejné podobě i v předchozích letech je Tomáš Říha.

 

Silvestrovské razítko

Dalším oblíbeným razítkem je to novoroční, používané u příležitosti nadcházejícího konce roku, kterým si nechávají své zásilky orážet návštěvníci Pražského hradu na tamní pobočce České pošty. V obrazové části razítka se nachází architektonický detail z třetího nádvoří Pražského hradu a jeho autorem je opět Tomáš Říha.

 

Valentýnské razítko

Tradiční valentýnské razítko na poště v Milostíně, které připravuje každý rok Česká pošta pro všechny zamilované, bylo možné letos získat už po dvaadvacáté. Letošním designem razítka byl motiv labutí ve tvaru srdce a jeho autorkou je výtvarnice Eva Bartošová.

 

Vytvořte si vlastní velikonoční pohlednici

V roce 2015 představila Česká pošta službu Pohlednice Online pro mobilní telefony a v roce 2016 ji rozšířila i na osobní počítače. Díky ní mohou lidé posílat fotografie jako papírové pohlednice prostřednictvím mobilní nebo webové aplikace. Služba si rok od roku získává stále více spokojených zákazníků a láme rekordy z let předchozích. 

Potěšte své blízké a přátele vlastním velikonočním přáním. Vyfoťte fotku, vyberte rámeček a veselou známku, připojte text a velikonoční přání je na světě. Odeslat ji zvládne opravdu každý, stačí si jen zdarma stáhnout aplikaci „Pohlednice Online“ do svého mobilního telefonu, anebo spustit webovou aplikaci na svém počítači. Pak už jen stačí postupovat podle instrukcí. Odesilatelé si mohou zvolit velikost pohlednice ze tří formátů. Dlouhodobě nejoblíbenějším typem je A6, následují A5 a dlouhý formát DL. Po zaplacení a online odeslání z mobilní aplikace Pohlednice Online nebo webu www.pohledniceonline.cz, ji Česká pošta vytiskne a adresátovi doručí jako klasickou pohlednici vytištěnou na speciálním papíře. Cena služby začíná na 37 korunách.

Zdroj: Česká pošta

Vložil: Markéta Vančová