Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Holotropním dýcháním vstříc sokolovskému vysvědčení. Teď se tomu říká hyperventilace. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.06.2021
Holotropním dýcháním vstříc sokolovskému vysvědčení. Teď se tomu říká hyperventilace. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: skolamv

Popisek: Zahájení školního roku na Střední policejní škole v Sokolově, to ještě netušili, že na konci roku budou předávat vysvědčení přesvědčeným eskymákům

Když jsem byl v pubertě, neřešili jsme transgenderové trendy a nevytahovali se před sebou s tím, kdo je ve vlastním těle více nespokojený. Věnovali jsme se kravinám. Mezi jednou z kravin byl i večer s holotropním dýcháním. Jednou na večer s tím přišel jeden z puberťáků. I s návodem.

Dřepneš si, pravil nositel nových informací, a začneš intenzivně a hluboce dýchat. Rychle a hluboce. To budeš provozovat několik minut. Pak prudce vstaneš a zadržíš dech. Cílem vtipného puberťáka bylo, abychom všichni my, co jsme podlehli jeho fascinujícím novotám, omdleli. Abychom se prohyperventilovali až do mdlob. Byla jsme drsná generace puberťáků, navzájem jsme se ohrožovali svým hlubokým dýcháním. Kabrňáci.

Umělé vyvolávání mdlob

Jenže chyba lávky. Pět minut velmi hlubokého a zároveň rychlého dýchání nás do mdlob neuvedlo. Náš mladý organismus na naše experimenty kašlal a žádal si dle nálože hormonů spíše lepšího využití bujaře statných těl a nabádal nás víc k láskám než k mdlobám. Když už jsme u toho, holotropní dýchání vymyslel Stanislav Grof se svou ženou. Sektářský guru původem z Československa, který bádal v oblasti jiného vědomí. Nejdříve za použití drog, poté za použití různých dýchacích metod, které se vyvinulo právě k holotropnímu dýchání. U něj je třeba dosáhnout právě stavu hyperventilace, tedy vypuzení oxidu uhličitého z krevního řečiště a okysličení nad běžnou hodnotu. To může vést až k psychotropním, případně k meditativním stavům. Při správném použití, samozřejmě. Při nesprávném to vede třeba právě k mdlobám.

Hyperventilací se do prazvláštních stavů dostávají také eskymácké šamanky. K hyperventilaci používají takzvaný hrdelní zpěv. V moderní a zhudebněné verzi používá hrdelní zpěv třeba Tanya Tagaq. Do meditace a do mdlob má ovšem vlastně daleko. Přesto právě takovou formu využívali eskymácké šamanky. V popkultuře k vidění třeba v Simpsonech ve filmu.

 

Prosím, pokud toto studenti před ceremonií prováděli, není se mdlobám co divit

Udýchaní studenti, kteří klidně stojí?

Proč ten dlouhosáhlý úvod do nám neznámých vod holotropního dýchání? Protože právě to se prý stalo studentům policejní školy v Sokolově při předávání vysvědčení před školou. Dvacet studentů při ceremonii postupně omdlelo. Dospělý dozor i přivolané záchranné integrované služby později zkonstatovaly, že u studentů došlo k hyperventilaci a následně davové psychóze. Dostat se do takového stavu, jak se snažím poukázat výše, je dosti namáhavé. U toho nestačí prožívat vzrušení z vysvědčení a přicházejících prázdnin.

„Lékaři se shodli na hyperventilaci způsobené stresem. Dle předběžného vyjádření znalce z oboru psychologie mohlo dojít následkem kolapsu jedné nebo dvou dívek ke spuštění sugestivní reakce ostatních osob a je možné, že tak byla vyvolána davová psychóza,“ uvedla pro Novinky mluvčí policie Eva Valtová. Co bylo spouštěčem prvního kolapsu, ovšem nikdo netuší.

Nějaké jiné důvody by nebyly?

Znovu zopakuji, že dostat se do mdlob za pomoci hyperventilace je velmi obtížné, viz popis výše. A davová psychóza? K té, jak popisují lékařské anály, docházelo často při popravách, dochází k nim v extrémním ohrožení života nebo při drtivém emočním vypětí při pohledu na násilné scény. Vřele pochybuju, že se ředitel sokolovské policejní školy chystal utít propadlíkům hlavy na připraveném špalku. Jednalo se o zcela běžný den s předáním vysvědčení, kterých v mdlobách nalezené děti zažily vlastně desítky. Čím toto předávání bylo jiné? Nebyla by tam v oficiálním vyjádření odborníků i jiná, méně absurdní vysvětlení? Alespoň jedno, kterému by se dalo snáze důvěřovat?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb