Holotropním dýcháním vstříc sokolovskému vysvědčení. Teď se tomu říká hyperventilace. Komentář Štěpána Chába
komentář
30.06.2021
Foto: Se svolením: skolamv
Popisek: Zahájení školního roku na Střední policejní škole v Sokolově, to ještě netušili, že na konci roku budou předávat vysvědčení přesvědčeným eskymákům
Když jsem byl v pubertě, neřešili jsme transgenderové trendy a nevytahovali se před sebou s tím, kdo je ve vlastním těle více nespokojený. Věnovali jsme se kravinám. Mezi jednou z kravin byl i večer s holotropním dýcháním. Jednou na večer s tím přišel jeden z puberťáků. I s návodem.
Dřepneš si, pravil nositel nových informací, a začneš intenzivně a hluboce dýchat. Rychle a hluboce. To budeš provozovat několik minut. Pak prudce vstaneš a zadržíš dech. Cílem vtipného puberťáka bylo, abychom všichni my, co jsme podlehli jeho fascinujícím novotám, omdleli. Abychom se prohyperventilovali až do mdlob. Byla jsme drsná generace puberťáků, navzájem jsme se ohrožovali svým hlubokým dýcháním. Kabrňáci.
Umělé vyvolávání mdlob
Jenže chyba lávky. Pět minut velmi hlubokého a zároveň rychlého dýchání nás do mdlob neuvedlo. Náš mladý organismus na naše experimenty kašlal a žádal si dle nálože hormonů spíše lepšího využití bujaře statných těl a nabádal nás víc k láskám než k mdlobám. Když už jsme u toho, holotropní dýchání vymyslel Stanislav Grof se svou ženou. Sektářský guru původem z Československa, který bádal v oblasti jiného vědomí. Nejdříve za použití drog, poté za použití různých dýchacích metod, které se vyvinulo právě k holotropnímu dýchání. U něj je třeba dosáhnout právě stavu hyperventilace, tedy vypuzení oxidu uhličitého z krevního řečiště a okysličení nad běžnou hodnotu. To může vést až k psychotropním, případně k meditativním stavům. Při správném použití, samozřejmě. Při nesprávném to vede třeba právě k mdlobám.
Hyperventilací se do prazvláštních stavů dostávají také eskymácké šamanky. K hyperventilaci používají takzvaný hrdelní zpěv. V moderní a zhudebněné verzi používá hrdelní zpěv třeba Tanya Tagaq. Do meditace a do mdlob má ovšem vlastně daleko. Přesto právě takovou formu využívali eskymácké šamanky. V popkultuře k vidění třeba v Simpsonech ve filmu.
Prosím, pokud toto studenti před ceremonií prováděli, není se mdlobám co divit
Udýchaní studenti, kteří klidně stojí?
Proč ten dlouhosáhlý úvod do nám neznámých vod holotropního dýchání? Protože právě to se prý stalo studentům policejní školy v Sokolově při předávání vysvědčení před školou. Dvacet studentů při ceremonii postupně omdlelo. Dospělý dozor i přivolané záchranné integrované služby později zkonstatovaly, že u studentů došlo k hyperventilaci a následně davové psychóze. Dostat se do takového stavu, jak se snažím poukázat výše, je dosti namáhavé. U toho nestačí prožívat vzrušení z vysvědčení a přicházejících prázdnin.
„Lékaři se shodli na hyperventilaci způsobené stresem. Dle předběžného vyjádření znalce z oboru psychologie mohlo dojít následkem kolapsu jedné nebo dvou dívek ke spuštění sugestivní reakce ostatních osob a je možné, že tak byla vyvolána davová psychóza,“ uvedla pro Novinky mluvčí policie Eva Valtová. Co bylo spouštěčem prvního kolapsu, ovšem nikdo netuší.
Nějaké jiné důvody by nebyly?
Znovu zopakuji, že dostat se do mdlob za pomoci hyperventilace je velmi obtížné, viz popis výše. A davová psychóza? K té, jak popisují lékařské anály, docházelo často při popravách, dochází k nim v extrémním ohrožení života nebo při drtivém emočním vypětí při pohledu na násilné scény. Vřele pochybuju, že se ředitel sokolovské policejní školy chystal utít propadlíkům hlavy na připraveném špalku. Jednalo se o zcela běžný den s předáním vysvědčení, kterých v mdlobách nalezené děti zažily vlastně desítky. Čím toto předávání bylo jiné? Nebyla by tam v oficiálním vyjádření odborníků i jiná, méně absurdní vysvětlení? Alespoň jedno, kterému by se dalo snáze důvěřovat?

Vložil: Štěpán Cháb