Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z letošních oslav osvobození se stal jeden velký trapas. Starostka kouzelnice nechala zmizet americkou vlajku

11.05.2020
Z letošních oslav osvobození se stal jeden velký trapas. Starostka kouzelnice nechala zmizet americkou vlajku

Foto: Facebook senátora Balatky (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Starostka Sokolova za ANO, Alena Oulehlová, kladoucí věnec, nad ní vlaje (no tedy spíše plihne) jen česká a ruská vlajka

FOTO Letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války v naší zemi skončily mimořádně trapně. Mimo jiné se ukázalo, že ani po tak dlouhé době nemáme dostatek nezpochybnitelných informací, kdo, kdy a kde vlastně naši zemi osvobodil. Ještě ostudnější je skutečnost, že dosud jsou stále oslavováni ti, co naší zemi způsobili obrovské škody a tragédie, a naopak jsou zpochybňováni skuteční osvoboditelé i samotní českoslovenští hrdinové.

Každý, kdo by se chtěl s problematikou skutečných osvoboditelů Československa vyrovnat co nejčestněji, narazí na letitý problém, nedostatek věrohodných informací. A nechce se věřit tomu, že ani třicet let poté, co u nás máme svobodnou a demokratickou společnost, nebyli představitelé našeho státu schopni dát dohromady skupinu nezpochybnitelných odborníků a historiků, kteří by zpracovali co nejpřesnější a nejobjektivnější obraz dění na konci války a konečně tak zabránili trestuhodnému, propagandistickému překrucování našich dějin. 

A já trvám na tom, že Sokolov osvobodil Patton

Výsledkem tak jsou léta se táhnoucí souboje mezi ideologicky motivovanými tábory a skandální události, jaké se uskutečnily například letos, navíc v rámci oslav jubilea 75. výročí konce druhé světové války. K naprosto neomluvitelnému trapasu došlo v Sokolově, kde nechala zdejší starostka Alena Oulehlová (ANO) načas odstranit americkou vlajku od pomníku, věnovaného zajatým ruským vojákům. Je to o to větší paradox, že právě na západě Čech mohla využít jedinečnou příležitost vzdát poctu jak padlým a zajatým vojákům, tak skutečným osvoboditelům ze spojeneckých armád. Naštěstí je však již dostatečně zdokumentováno, že na osvobození Sokolova a jeho okolí se již 7. května podílela 3. armáda legendárního generála Pattona. Avšak nejen to, s obdivuhodnou mírou soucitu Američané také nechali důstojně pohřbít mrtvé sovětské vojáky, které ve strašlivém stavu objevili ve zdejším zajateckém táboře. Mrtvá těla zde ležela společně se zuboženými muži, co zázrakem přežili. Za svoje obdivuhodné chování se však skuteční osvoboditelé nakonec nedočkali patřičného vděku, sokolovští komunisté nechali v 50. letech odstranit pamětní desku, jež osvobození města americkou armádou připomínala.

 

Památník před i po slavnostním kladení věnců, vlajky jsou tři, česká, ruská a americká 

Ostudná hloupost

Počin sokolovské starostky právem vyvolal obrovskou bouři nevole, i když se našli i lidé, kteří se snažili její chování omlouvat. Není to nijak překvapivé, komunisté a jejich potomci žijí ve zdejším regionu ve značném počtu, a ještě donedávna suverénně vyhrávali volby. Naštěstí samotná starostka, vládnoucí ve městě s podporou ČSSD a ODS, však naštěstí posléze sebekriticky uznala svoji chybu coby hloupost, a dokonce se veřejně přiznala, že je jí stydno. To každopádně zaslouží uznání, málokdo se takto zachová. Jak je ale z jejího vyjádření zřejmé, o odstranění americké vlajky nejspíše nerozhodla sama. Její zarážející chování je každopádně dalším důkazem, že palčivé téma osvobození naší země stále není uzavřeno a je zdrojem nových a nových konfliktů či přehmatů.

 

Starostka odchází od památníku, americká vlajka jaksi chybí

 

Po chvíli se k památníku plíží muž s amrickou vlajkou 

Paměť národa

Všem, kteří by se chtěli dobrat věrohodných odpovědí na mnohé otázky naší historie, vřele doporučuji rozhovor s Mikulášem Kroupou, jenž se podílí na realizaci digitálního archivu Paměť národa. V Interview ČT 24 popsal, jak ve skutečnosti probíhalo osvobození Prahy a rozhodně to není černobílý výklad, podle něj tehdy jedna totalita vystřídala druhou. „Pakliže máme mluvit o tom, kdo nás osvobodil, pak to byli samozřejmě byli Spojenci, byla to americká armáda, byla to sovětská Rudá armáda, byli to ale také Rumuni, Poláci, Čechoslováci, koneckonců i Australané a Kanaďané,“ připomněl.

 

Z Facebooku senátora Miroslava Balatky (8. května v 12:08)

..tohle opravdu nechápu. Americká vlajka během pietního aktu města Sokolov zmizela. Ráno v 9 hodin, když jsme s přáteli pokládali květiny u pomníku a pohřebiště sovětských zajatců u sokolovského hřbitova, byly ve stojanu vyvěšené tři vlajky. Česká, ruská a americká. O hodinu později, před pietním aktem vedení města Sokolova byla americká vlajka ze stojanu odstraněna. Byla pryč po celou dobu jejich pietního aktu. Po jeho skončení tam byla opět navrácena. Nerozumím tomu. Vůbec. Nerozumím důvodu, proč se ještě 31 let od revoluce v našem městě odstraňuje americká vlajka. Vlajka armády, která osvobodila naše město včetně tábora, kde mrtvé zajatce nalezli a postarala se o jejich důstojné pohřbení. Kdyby se psal třeba rok 1988, tak tomu asi rozumět budu, ale teď? Je mi to nesmírně trapné. A smutné. Vlastně neumím moc popsat, co cítím.

Tak nějak chci věřit tomu, že existuje k této záležitosti nějaké rozumné vysvětlení. I když si ho v tuto chvíli moc nedokážu představit... A tak jsem rozhodl, že se budu na důvody ptát jako městský zastupitel na dnešním jednání zastupitelstva. Jsem moc rád, že u památníku zůstali dva studenti z "naší výpravy", kteří se nabídli, že vzhledem k tomu, že chvílemi docela dost fouká, počkají na místě a ohlídají květiny, které jsme položili. Aby byly v pořádku, než dorazí zástupci města na jejich pietní akt. A po tom, co se začalo dít s vlajkami, celou anabázi vyfotili. 

Řádky výše jsem napsal včera 7.5.2020, plný emocí, těsně před zastupitelstvem po obdržení fotek. Rozepsal příspěvek a fotky přiložil. A pak šel na zastupitelstvo. Na závěr jednání, v bodě "Různé" jsem se na tuto záležitost zeptal. Dostalo se mi kromě osobních rýpnutí i odpovědi, že před pietním aktem vedení města napadlo, že američtí vojáci tam neleží a že je tedy americká vlajka, kterou tam připravili spolu se stojanem na věnce a dalšími vlajkami zaměstnanci technických služeb, vlastně špatně. Tak jí sundali. A po aktu samotném jim prý ale došlo, že vlastně americká armáda tábor osvobodila, tak tam americkou vlajku zase vrátili, že tam vlastně může být. Budí to ve mě podezření, že americkou vlajku tam zástupci vedení města možná viděli a měli poprvé, a proto takto reagovali. Nevím. Nevím také, jestli tomuto vysvětlení věřit či ne, ale někdy se věci dějí i podobným způsobem. Tak tomu věřím. A to jsem byl ráno po příchodu k památníku velmi potěšen, jak pěkně i s vlajkami to tam město na pietní akty připravilo.

Než jsem se stal senátorem a byl geodetem, tak jsem městských pietních akcí moc nezažil. Vlastně žádnou. Tak nevím, jaké vlajky tam kdy byly a nebyly. Když tedy nepočítám ty, kterých jsem se povinně jako dítě účastnil před listopadem 1989 - to vím naprosto přesně, že tam americká vlajka opravdu nebývala. 

Je mi to celé vlastně velmi trapné. Dlouho jsem váhal, jestli příspěvek tady na Facebooku vůbec zveřejnit. Že z toho bude jenom zle. Ale stalo se prostě, co se stalo. A i vzhledem k tomu, že jsem si včera na jednání zastupitelstva vyslechl i něco o "přepisování dějin" (bohužel už nebylo řečeno kým a kdy), o mladých špiónech, co sledují a tajně fotí pietní akty města, a také něco v tom smyslu, že tahám "politiku" na místa, kam nepatří, jsem se nakonec rozhodl to sem dát. A budu doufat, že po tomto trapasu už bude vedení města vědět, že americká vlajka k památníku zajateckého tábora, který Američané osvobodili, prostě patří. To by bylo to, co bych si opravdu nejvíc přál.

Vložil: Adéla Hofmanová