Několik hodin to tutlali a lidem tvrdili, že jim nic nehrozí. Udělali z nich dementy
25.02.2019
Foto: HZS Karlovarský kraj
Popisek: Na odstranění závady spolupracovali i hasiči Karlovarského kraje
Krajské listy již několikrát upozornily na skandální fakt, že jsou v blízkosti terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku, v chemičce Vřesová na Sokolovsku, spalovány toxické kaly z ostravských lagun. I když byla veřejnost opakovaně ujišťována, že jde o zcela bezpečný proces a nikomu vůbec nic nehrozí, lidé si v posledních měsících stěžují na velmi silný zápach. Před několika dny navíc došlo k úniku chemických látek ze zdejší generátorovny. Namísto toho, aby byla učiněna všechna potřebná opatření, občané sousedního města Chodov se o úniku dozvěděli až s několikahodinovým zpožděním.
Společnost Sokovská uhelná, která je majitelem tohoto zařízení, pouze konstatovala, že nedošlo k ohrožení zdraví obyvatel. Také HZS Karlovarského kraje ujišťoval, že aromatické látky, které způsobily silný zápach, nejsou ve stávající koncentraci zdraví škodlivé a postupně se rozptylují v ovzduší: „Dehtem znečištěné vody zachycené v dočišťovací nádrži pak v následujících hodinách začne likvidovat specializovaná firma. Dehet je chemická sloučenina, která je v kapalné podobě nebezpečná pro životní prostředí a to především pro vodní toky. Uniklá látka není zdravotně závadná, pro obyvatele je pouze obtěžující zápach z výparů látky," stojí v prohlášení Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.
Neškodný smrádek?
Jenže mnozí lidé o neškodnosti úniku chemických látek pochybují. Několik svědků rozhořčeně popsalo, jak vážné potíže měli. Stěžovali si na silné bolesti hlavy, špatné dýchání, štípání v nosu nebo pocity na zvracení i na to, že venku se nedalo vydržet ani pár minut, doma si museli ucpávat okna a stejně nemohli usnout: „Děláte z lidi dementy, hlavně, že máte prachy,“ reagovali ostře na alibistická stanoviska orgánů. I když havárii opatrně kritizovalo i vedení Chodova, občanům vadilo, že nebyli informováni a varováni prostřednictvím rozhlasu či jinak.
Šokující je skutečnost, že se informace dostaly ven až poté, co si na silný zápach začali stěžovat samotní obyvatelé Chodova. To ostatně potvrzuje i tisková zpráva HZS, v níž je uvedeno: „Na silný zápach v ulicích Chodova na Sokolovsku prostřednictvím tísňové linky upozornili obyvatelé města ve středu ve večerních hodinách. Zápach pocházel z úniku vody znečištěné dehty do odkaliště na okraji Chodova. Měřením byly zjištěny vysoké nadlimitní (!) hodnoty dehtu ve vodě na přítoku do odkaliště.“
Tady žít nechci!
Hrozivou situaci, panující v Chodově, na Facebooku ironicky popsala jedna ze zde bydlících žen: „Ideální místo pro život, věčný smrad, všude přítomný popílek, z kohoutku místo vody rezavej humus a po setmění raději nevycházet ven.“ Další účastnice diskuse se dokonce rozhodla k radikálnímu kroku: „Právě jsem se rozhodla, tady žít nechci!“ Mnozí obyvatelé Chodova nevěří tomu, že zápach nesouvisí se spalováním toxických kalů a na různá prohlášení o neškodnosti úniku reagují: „Co slovo, to lež,“ a žádají zásah inspekce životního prostředí a nezávislé měření škodlivin v ovzduší. Vedení Sokolovské uhelné však na svých stránkách ubezpečuje, že příčinou byla technická závada na zařízení tlakové plynárny, která zpracovává hnědé uhlí pro zdejší paroplynovou elektrárnu.
Marný protest
Spalování toxických kalů dlouhodobě znepokojuje i starostu Františkových Lázní Jana Kuchaře. Ten v návaznosti na reportáž TV Nova, popisující, že lidé v Chodově kvůli úniku chemikálii zvraceli, připomněl, že hnutí Pro zdraví a sport, za nějž byl zvolen, iniciovalo v roce 2018 petici za okamžité zastavení transportu a spalování nebezpečných toxických odpadů z Ostravska v lázeňském trojúhelníku. Reakcí politické reprezentace v kraji však bylo obvinění, že se toto hnutí chtělo zviditelnit před volbami. Petici podepsalo přes 1100 lidí, ale jejich protest je prozatím marný.
Vložil: Adéla Hofmanová