Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovy Vary si zvůli státu nenechají líbit a zažalovaly jej. A senátor chce šokující zhůvěřilosti zabránit všemi dostupnými prostředky

28.09.2018
Karlovy Vary si zvůli státu nenechají líbit a zažalovaly jej. A senátor chce šokující zhůvěřilosti zabránit všemi dostupnými prostředky

Foto: janhornik.cz

Popisek: Senátor Jan Horník

Starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek si v předvolební besedě na stanici Radiožurnál stěžoval, že se stát chová nedemokraticky, až velkopansky a občanům dává najevo, že zákony jsou postaveny tak, že do některých důležitých věcí nesmí mluvit. Stejnou zkušenost má i vedení Karlových Varů, které bylo postaveno před rozhodnutí, že se v blízkosti mezinárodně proslulých lázní, kde se léčí lidé z celého světa, bude spalovat toxický odpad z ostravských ropných lagun.

Karlovarští radní se proto rozhodli, že podají správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Svoje radikální rozhodnutí zdůvodňují tím, že do schvalovacího procesu, který může fatálním způsobem ovlivnit životní prostředí a bezpečnost v lázeňském trojúhelníku, nemohli mluvit. Ministerstvo se však vymlouvá, že pouze posvětilo postup Krajského úřadu. A ten zase (jak je u nás ostatně zvykem), tvrdí, že je vše v naprostém pořádku a že jde pouze o jakési rozšíření stávajícího povolení.

V rámci platné legislativy

Tuto verzi nám potvrdila i tisková mluvčí Krajského úřadu Jana Pavlíková: „V srpnu 2017 doručil provozovatel zařízení ve Vřesové, tedy Sokolovská uhelná a. s. Krajskému úřadu Karlovarského kraje žádost o změnu integrovaného povolení (vydaného v říjnu 2007). Změna se týkala zpracování nového odpadu. K tomu se opět vyjádřilo ministerstvo životního prostředí, které potvrdilo, že změna nepodléhá posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí. Krajský úřad se touto změnou zabýval v tom smyslu, že na zařízení nedochází ke změnám technologie, ani závazných podmínek integrovaného povolení a vše probíhá v rámci platné legislativy. “

Má to háček

A aby byla veřejnost ukolébána, tvrdí i firma Sokolovská uhelná, která již od dubna letošního roku kaly ve svém areálu likviduje, že nikomu nic nehrozí. Zároveň se chlubí, že má jako jediná u nás k dispozici technologii, schopnou bez problémů a negativního dopadu na životní prostředí spalovat toxický odpad. Jenže, celá kauza má zajímavý háček. Něco podobného se totiž před několika lety odehrálo v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích.

Také tato firma deklarovala, že spalování toxických kalů z Ostravska je zcela bezpečné, ale s jejich likvidací skončila v loňském roce. Ovšem až na základě četných protestů veřejnosti. Jedním z iniciátorů těchto protestů se stal známý sochař Libor Pisklák. Ten v médiích opakovaně upozorňoval na to, že likvidaci kalů od začátku provázela pochybení a selhání ze strany státních orgánů i firem, jež se na ní podílely. Ne náhodou se na transparentech demonstrantů objevily nápisy: „Hejtmance nevěříme. Stydíme se za politiky Ústeckého kraje.“

Za zavřenými dveřmi

A když konečně aktivisté po několika letech dosáhli svého, černý Petr vyšel na Sokolovsko. A také v tomto případě vše posvětil krajský úřad v „rámci platné legislativy“. Samozřejmě ani tady si to veřejnost nehodlá nechat líbit a v boji proti likvidaci toxického odpadu se veřejně angažují také dlouholetý starosta Božího Daru a senátor Jan Horník nebo starosta Františkových Lázní Jan Kuchař. Ten se pozastavuje nad tím, že se vše upeklo v tichosti. Je pro něj zcela nepřijatelné, aby se něco podobného dělo v terapeutické krajině lázeňského trojúhelníku. Kuchař i Horník podepsali petici, žádající okamžité zastavení přepravy na spalování toxických látek z Ostravska.

„Já jsem ji podepsal mimo jiné proto, že se nejedná pouze o lázně v podkrušnohorském zlomu a jejich okolí, ale i o Krušné hory (mimochodem usilující o zápis hornických památek do UNESCO), které průmysl minulých desetiletí poškodil tak, že se s tím následující generace budou vyrovnávat dalších 150 až 200 let. Podepisuji i proto, že jsem také krajský zastupitel a je mojí povinností hájit zdravé životní prostředí ve prospěch občanů a návštěvníků kraje. Jako zastupitel vyvinu maximální úsilí, aby bylo této zhůvěřilosti zabráněno všemi legálními prostředky,“ vysvětluje Jan Horník.

Vložil: Adéla Hofmanová