Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Industriální bohatství Sokolovska představí výstava v rámci mezinárodního projektu InduCult2.0

30.08.2018
Industriální bohatství Sokolovska představí výstava v rámci mezinárodního projektu InduCult2.0

Autor: Muzeum Žatec

Popisek: Výstava ´Průmysl se představuje veřejnosti´

V sobotu 1. září 2018 proběhne 3. slavnostní vernisáž putovní výstavy s názvem ´Průmysl se představuje veřejnosti´, která se uskuteční v Březové u Sokolova a bude součástí celodenního programu události s názvem ´Za poklady Slavkovského lesa´ vzniklé v rámci projektu InduCult2.0.

Samotná vernisáž putovní výstavy bude zahájena v malém sále KD v 16:00 hod., na ní naváže svým zajímavým povídáním Ing. Michal Rund, a to konkrétně na téma proměny krajiny během vývoje regionálního průmyslu od historie až po současnost. Při vernisáži bude připraveno malé občerstvení v podobě rautu.

Méně atraktivní regiony?

Putovní výstava byla vytvořena díky mezinárodního projektu InduCult2.0 (CE31). Tento projekt je realizován v rámci Programu Interreg Central Europe, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. InduCult2.0 spojuje regiony s různou průmyslovou minulostí, přítomností a budoucností, které se nachází mimo hlavní aglomerace ve střední Evropě. Zapojené regiony jsou považovány za méně atraktivní z pohledu kultury a doposud nevyužívají ke svému rozvoji plně potenciál průmyslové kultury. Projekt je realizován na území Německa, Rakouska, Belgie, Polska, České republiky, Slovinska, Chorvatska a Itálie.

Cílem výstavy je představit deset zajímavých příkladů průmyslové výroby v západní části Čech. Putovní výstava může přispět k tvorbě společné identity a také k tomu, že průmysl přestane být veřejností vnímán především jako negativní rys, ale naopak začne být chápán jako spojující prvek. Na začátku je uvědomění, že místní průmysl je zajímavý a unikátní a má mnohé co nabídnout.

Kulturní září na Sokolovsku

Veřejnost se může seznámit s průmyslovou tradicí také prostřednictvím kulturních akcí soustředěných pod jednotnou značku ´Kulturní září na Sokolovsku´. Jedná se o 8 kulturních událostí, které se vážou na průmyslovou tradici. Všechny tyto kulturní události spojují následující pojmy: průmysl, kultura, Sokolovsko a září.

V Březové se takováto akce s názvem ´Konec prázdnin - Za poklady Slavkovského lesa´, jejíž pořadateli jsou Město Březová a Krajské sdružení MAS Karlovarského kraje, uskuteční v sobotu 1. 9. 2018 od 13 hod v areálu Kulturního domu a Multifunkčního centra Březová. V rámci této slavnosti návštěvníci získají informace o hornické historii a dalších typických řemeslných a průmyslových oborech ve Slavkovském lese. Kulturní program bude doplněn o aktivity pro děti a večerní hudební program regionálních kapel, konkrétně rockových skupin Coda a Uriah Heep Revival. Součástí této události bude také třetí slavnostní vernisáž výše zmíněné putovní výstavy v kulturním domě v Březové.

Výstava představuje tato průmyslová odvětví:

Automobilový průmysl - Výroba automobilových komponentů je v současnosti důležitým průmyslovým odvětvím, kvůli stále větší poptávce po kvalitních automobilech s moderním vzhledem a vybavením.

Chemický průmysl - Výstava má za cíl přiblížit veřejnosti špičkovou chemickou výrobu v Sokolově a seznámit s výskytem chemie ve výrobcích běžné spotřeby.

Elektrotechnický průmysl - Obsahuje výrobu elektrických zařízení, přístrojů a kabelů, které mohou sloužit jako komponenty např. automobilového průmyslu, telekomunikace nebo ke zpracování dat. Jedná se o výrobu na první pohled neviditelných součástek, bez kterých ale některé běžně užívané předměty nemohou fungovat.

Plastikářský průmysl - Plasty jsou všude kolem nás, stačí se pouze rozhlédnout. Představme si například vnitřní prostory aut - i zde se nachází nespočet plastových krytů a součástek.

Porcelánový průmysl - Porcelánová výroba je tradičním průmyslovým odvětvím, které se na západě Čech objevilo již v 18. století. Porcelánové nádobí různých tvarů a potisků původem z Karlovarska nalezneme v mnoha domácnostech po celém světě.

Výroba hudebních nástrojů - Výroba hudebních nástrojů patří jednoznačně k tradičním průmyslovým odvětvím v Karlovarském kraji, bez nadsázky je to naše domácí stříbro. Mnoho umělců na celém světě hraje na nástroje vytvořené právě na našem území.

Výroba mazacích systémů – Tato výroba je příkladem vyspělého strojírenství, výrobky se využívají v různých odvětvích od těžařství, strojírenství, stavebnictví, energetického a zpracovatelského průmyslu (obecně těžký průmysl) až po výrobu větrných elektráren.

Výroba stavebních materiálů - Počátky výroby keramického kameniva ve Vintířově sahají až do roku 1964. Toto kamenivo se dá využít jak pro účel stavby, dekorace, ale i v zahradnictví.

Zpracování průmyslových vláken - Vlákna nemusí být vždy zpracovaná z přírodních materiálů, některé běžně využívané textilie, jako například koberce, jsou vyrobeny i z chemických směsí.

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace