Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Industriální bohatství Sokolovska představí výstava v rámci mezinárodního projektu InduCult2.0

30.08.2018
Industriální bohatství Sokolovska představí výstava v rámci mezinárodního projektu InduCult2.0

Autor: Muzeum Žatec

Popisek: Výstava ´Průmysl se představuje veřejnosti´

V sobotu 1. září 2018 proběhne 3. slavnostní vernisáž putovní výstavy s názvem ´Průmysl se představuje veřejnosti´, která se uskuteční v Březové u Sokolova a bude součástí celodenního programu události s názvem ´Za poklady Slavkovského lesa´ vzniklé v rámci projektu InduCult2.0.

Samotná vernisáž putovní výstavy bude zahájena v malém sále KD v 16:00 hod., na ní naváže svým zajímavým povídáním Ing. Michal Rund, a to konkrétně na téma proměny krajiny během vývoje regionálního průmyslu od historie až po současnost. Při vernisáži bude připraveno malé občerstvení v podobě rautu.

Méně atraktivní regiony?

Putovní výstava byla vytvořena díky mezinárodního projektu InduCult2.0 (CE31). Tento projekt je realizován v rámci Programu Interreg Central Europe, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. InduCult2.0 spojuje regiony s různou průmyslovou minulostí, přítomností a budoucností, které se nachází mimo hlavní aglomerace ve střední Evropě. Zapojené regiony jsou považovány za méně atraktivní z pohledu kultury a doposud nevyužívají ke svému rozvoji plně potenciál průmyslové kultury. Projekt je realizován na území Německa, Rakouska, Belgie, Polska, České republiky, Slovinska, Chorvatska a Itálie.

Cílem výstavy je představit deset zajímavých příkladů průmyslové výroby v západní části Čech. Putovní výstava může přispět k tvorbě společné identity a také k tomu, že průmysl přestane být veřejností vnímán především jako negativní rys, ale naopak začne být chápán jako spojující prvek. Na začátku je uvědomění, že místní průmysl je zajímavý a unikátní a má mnohé co nabídnout.

Kulturní září na Sokolovsku

Veřejnost se může seznámit s průmyslovou tradicí také prostřednictvím kulturních akcí soustředěných pod jednotnou značku ´Kulturní září na Sokolovsku´. Jedná se o 8 kulturních událostí, které se vážou na průmyslovou tradici. Všechny tyto kulturní události spojují následující pojmy: průmysl, kultura, Sokolovsko a září.

V Březové se takováto akce s názvem ´Konec prázdnin - Za poklady Slavkovského lesa´, jejíž pořadateli jsou Město Březová a Krajské sdružení MAS Karlovarského kraje, uskuteční v sobotu 1. 9. 2018 od 13 hod v areálu Kulturního domu a Multifunkčního centra Březová. V rámci této slavnosti návštěvníci získají informace o hornické historii a dalších typických řemeslných a průmyslových oborech ve Slavkovském lese. Kulturní program bude doplněn o aktivity pro děti a večerní hudební program regionálních kapel, konkrétně rockových skupin Coda a Uriah Heep Revival. Součástí této události bude také třetí slavnostní vernisáž výše zmíněné putovní výstavy v kulturním domě v Březové.

Výstava představuje tato průmyslová odvětví:

Automobilový průmysl - Výroba automobilových komponentů je v současnosti důležitým průmyslovým odvětvím, kvůli stále větší poptávce po kvalitních automobilech s moderním vzhledem a vybavením.

Chemický průmysl - Výstava má za cíl přiblížit veřejnosti špičkovou chemickou výrobu v Sokolově a seznámit s výskytem chemie ve výrobcích běžné spotřeby.

Elektrotechnický průmysl - Obsahuje výrobu elektrických zařízení, přístrojů a kabelů, které mohou sloužit jako komponenty např. automobilového průmyslu, telekomunikace nebo ke zpracování dat. Jedná se o výrobu na první pohled neviditelných součástek, bez kterých ale některé běžně užívané předměty nemohou fungovat.

Plastikářský průmysl - Plasty jsou všude kolem nás, stačí se pouze rozhlédnout. Představme si například vnitřní prostory aut - i zde se nachází nespočet plastových krytů a součástek.

Porcelánový průmysl - Porcelánová výroba je tradičním průmyslovým odvětvím, které se na západě Čech objevilo již v 18. století. Porcelánové nádobí různých tvarů a potisků původem z Karlovarska nalezneme v mnoha domácnostech po celém světě.

Výroba hudebních nástrojů - Výroba hudebních nástrojů patří jednoznačně k tradičním průmyslovým odvětvím v Karlovarském kraji, bez nadsázky je to naše domácí stříbro. Mnoho umělců na celém světě hraje na nástroje vytvořené právě na našem území.

Výroba mazacích systémů – Tato výroba je příkladem vyspělého strojírenství, výrobky se využívají v různých odvětvích od těžařství, strojírenství, stavebnictví, energetického a zpracovatelského průmyslu (obecně těžký průmysl) až po výrobu větrných elektráren.

Výroba stavebních materiálů - Počátky výroby keramického kameniva ve Vintířově sahají až do roku 1964. Toto kamenivo se dá využít jak pro účel stavby, dekorace, ale i v zahradnictví.

Zpracování průmyslových vláken - Vlákna nemusí být vždy zpracovaná z přírodních materiálů, některé běžně využívané textilie, jako například koberce, jsou vyrobeny i z chemických směsí.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace