Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Industriální bohatství Sokolovska představí výstava v rámci mezinárodního projektu InduCult2.0

30.08.2018
Industriální bohatství Sokolovska představí výstava v rámci mezinárodního projektu InduCult2.0

Foto: Muzeum Žatec

Popisek: Výstava ´Průmysl se představuje veřejnosti´

V sobotu 1. září 2018 proběhne 3. slavnostní vernisáž putovní výstavy s názvem ´Průmysl se představuje veřejnosti´, která se uskuteční v Březové u Sokolova a bude součástí celodenního programu události s názvem ´Za poklady Slavkovského lesa´ vzniklé v rámci projektu InduCult2.0.

Samotná vernisáž putovní výstavy bude zahájena v malém sále KD v 16:00 hod., na ní naváže svým zajímavým povídáním Ing. Michal Rund, a to konkrétně na téma proměny krajiny během vývoje regionálního průmyslu od historie až po současnost. Při vernisáži bude připraveno malé občerstvení v podobě rautu.

Méně atraktivní regiony?

Putovní výstava byla vytvořena díky mezinárodního projektu InduCult2.0 (CE31). Tento projekt je realizován v rámci Programu Interreg Central Europe, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. InduCult2.0 spojuje regiony s různou průmyslovou minulostí, přítomností a budoucností, které se nachází mimo hlavní aglomerace ve střední Evropě. Zapojené regiony jsou považovány za méně atraktivní z pohledu kultury a doposud nevyužívají ke svému rozvoji plně potenciál průmyslové kultury. Projekt je realizován na území Německa, Rakouska, Belgie, Polska, České republiky, Slovinska, Chorvatska a Itálie.

Cílem výstavy je představit deset zajímavých příkladů průmyslové výroby v západní části Čech. Putovní výstava může přispět k tvorbě společné identity a také k tomu, že průmysl přestane být veřejností vnímán především jako negativní rys, ale naopak začne být chápán jako spojující prvek. Na začátku je uvědomění, že místní průmysl je zajímavý a unikátní a má mnohé co nabídnout.

Kulturní září na Sokolovsku

Veřejnost se může seznámit s průmyslovou tradicí také prostřednictvím kulturních akcí soustředěných pod jednotnou značku ´Kulturní září na Sokolovsku´. Jedná se o 8 kulturních událostí, které se vážou na průmyslovou tradici. Všechny tyto kulturní události spojují následující pojmy: průmysl, kultura, Sokolovsko a září.

V Březové se takováto akce s názvem ´Konec prázdnin - Za poklady Slavkovského lesa´, jejíž pořadateli jsou Město Březová a Krajské sdružení MAS Karlovarského kraje, uskuteční v sobotu 1. 9. 2018 od 13 hod v areálu Kulturního domu a Multifunkčního centra Březová. V rámci této slavnosti návštěvníci získají informace o hornické historii a dalších typických řemeslných a průmyslových oborech ve Slavkovském lese. Kulturní program bude doplněn o aktivity pro děti a večerní hudební program regionálních kapel, konkrétně rockových skupin Coda a Uriah Heep Revival. Součástí této události bude také třetí slavnostní vernisáž výše zmíněné putovní výstavy v kulturním domě v Březové.

Výstava představuje tato průmyslová odvětví:

Automobilový průmysl - Výroba automobilových komponentů je v současnosti důležitým průmyslovým odvětvím, kvůli stále větší poptávce po kvalitních automobilech s moderním vzhledem a vybavením.

Chemický průmysl - Výstava má za cíl přiblížit veřejnosti špičkovou chemickou výrobu v Sokolově a seznámit s výskytem chemie ve výrobcích běžné spotřeby.

Elektrotechnický průmysl - Obsahuje výrobu elektrických zařízení, přístrojů a kabelů, které mohou sloužit jako komponenty např. automobilového průmyslu, telekomunikace nebo ke zpracování dat. Jedná se o výrobu na první pohled neviditelných součástek, bez kterých ale některé běžně užívané předměty nemohou fungovat.

Plastikářský průmysl - Plasty jsou všude kolem nás, stačí se pouze rozhlédnout. Představme si například vnitřní prostory aut - i zde se nachází nespočet plastových krytů a součástek.

Porcelánový průmysl - Porcelánová výroba je tradičním průmyslovým odvětvím, které se na západě Čech objevilo již v 18. století. Porcelánové nádobí různých tvarů a potisků původem z Karlovarska nalezneme v mnoha domácnostech po celém světě.

Výroba hudebních nástrojů - Výroba hudebních nástrojů patří jednoznačně k tradičním průmyslovým odvětvím v Karlovarském kraji, bez nadsázky je to naše domácí stříbro. Mnoho umělců na celém světě hraje na nástroje vytvořené právě na našem území.

Výroba mazacích systémů – Tato výroba je příkladem vyspělého strojírenství, výrobky se využívají v různých odvětvích od těžařství, strojírenství, stavebnictví, energetického a zpracovatelského průmyslu (obecně těžký průmysl) až po výrobu větrných elektráren.

Výroba stavebních materiálů - Počátky výroby keramického kameniva ve Vintířově sahají až do roku 1964. Toto kamenivo se dá využít jak pro účel stavby, dekorace, ale i v zahradnictví.

Zpracování průmyslových vláken - Vlákna nemusí být vždy zpracovaná z přírodních materiálů, některé běžně využívané textilie, jako například koberce, jsou vyrobeny i z chemických směsí.

Vložil: Markéta Vančová