To je pech, v populárních rekreačních oblastech se lidé nemohou koupat. Z chat se dívají na vodu, ale nesmějí do ní. Situaci zachraňuje moře
11.08.2018
Foto: MěÚ Hroznětín
Popisek: Velký Rybník
Mimořádnou smůlu na koupání mají majitelé stovek chat v populární oblasti Velkého Rybníka na Karlovarsku. Malebný rekreační areál již několik let sužuje vážný problém s kvalitou vody. V rybníce je totiž také letos vyhlášen zdejšími hygieniky zákaz koupání, především kvůli masovému výskytu sinic. A sinice trápí i další vodní plochy v kraji.
Pohled na děti, které toužebně stojí přímo u vody, ale ve vedru se nemohou koupat, je často dojemný. Větší štěstí mají rybáři, kteří si na Velkém Rybníku užívají svůj koníček. I když se vedení obce Hroznětín snaží kvalitu vody vyřešit, výsledky jsou zatím mizivé. Naděje místních se upínají k nové technologii, speciální ultrazvukové panely, plovoucí na hladině rybníka. Ty by měly sinice likvidovat, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že se to v dohledné době nepodaří. Stejně tak dosud ztroskotaly všechny pokusy odstranit sinice z vodní nádrže Skalka na Chebsku.
Podezřelý Kolovák
V poslední době se také objevilo podezření, že v pořádku není ani voda v rybníku v obci Kolová, lidově přezdívaném Kolovák. U několika dětí se po koupání objevila závažná cerkariová dermatitida, což je velmi nepříjemné kožní onemocnění, projevující se tvorbou puchýřů a intenzívním svěděním. Přidružit se mohou i bolesti břicha a průjmy. Nákaza je spojena s výskytem vodních ptáků, a tak nás velmi překvapilo, když jsme na některých místech v kraji viděli, jak se na rybnících s kachnami a labutěmi společně koupají malé děti.
Sokolovské moře
S cerkariemi donedávna bojovalo i přírodní koupaliště Michal na Sokolovsku, které díky své obří rozloze získalo pojmenování Sokolovské moře. Moderní vodní areál o rozloze třiceti hektarů se může pochlubit nejen nejdelším venkovním tobogánem u nás, měřícím 190 metrů, ale také 500 metrů dlouhou písčitou pláží. I když je zde mimořádně čistá voda, cerkárie ji rády vyhledávají. Na koupališti se před dvěma lety rozmnožily natolik, že návštěvnost klesla na minimum. Výsledkem mizerné sezóny byla realizace řady opatření. Nádrž musela být například zcela vypuštěná, aby mohlo dno vymrznout a poté bylo dezinfikováno vápnem. Vysekáno rovněž bylo rákosí po celém obvodu vodní plochy. Když bylo jezero znovu napuštěno, začalo se zde s chovem lína obecného, požírajícího plže, který cerkárie roznášel. Letos je voda v pořádku a návštěvnost Sokolovského moře již během letní sezóny dosáhla třiceti tisíc osob.
Cachtání v blátě
Další atrakcí regionu je koupání v bývalém kaolínovém dole v Jimlikově. Díky rekultivaci zde vzniklo atraktivní přírodní koupaliště, na němž se děti doslova vyblbnou. Kutálí se z hory písku do vody, nebo se cachtají v bílém kaolínovém blátě, o němž se proslýchá, že má léčivé účinky. Jiní návštěvníci si ale stěžují, že je kolem vodní plochy značný nepořádek a místním obyvatelům se vůbec nelíbí, že je zde v poslední době příliš mnoho lidí a že si z tohoto místa dokonce některé celebrity pořizují fotografie na svůj Facebook. Obávají se nájezdů „Pražáků,“ kteří o prázdninách zdejší kraj doslova okupují. Mnoho obyvatel Prahy totiž vlastní chaty a chalupy v oblíbených horských střediscích, kde moc příležitostí ke koupání rozhodně není.
Vložil: Adéla Hofmanová