Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je pech, v populárních rekreačních oblastech se lidé nemohou koupat. Z chat se dívají na vodu, ale nesmějí do ní. Situaci zachraňuje moře

11.08.2018
To je pech, v populárních rekreačních oblastech se lidé nemohou koupat. Z chat se dívají na vodu, ale nesmějí do ní. Situaci zachraňuje moře

Foto: MěÚ Hroznětín

Popisek: Velký Rybník

Mimořádnou smůlu na koupání mají majitelé stovek chat v populární oblasti Velkého Rybníka na Karlovarsku. Malebný rekreační areál již několik let sužuje vážný problém s kvalitou vody. V rybníce je totiž také letos vyhlášen zdejšími hygieniky zákaz koupání, především kvůli masovému výskytu sinic. A sinice trápí i další vodní plochy v kraji.

Pohled na děti, které toužebně stojí přímo u vody, ale ve vedru se nemohou koupat, je často dojemný. Větší štěstí mají rybáři, kteří si na Velkém Rybníku užívají svůj koníček. I když se vedení obce Hroznětín snaží kvalitu vody vyřešit, výsledky jsou zatím mizivé. Naděje místních se upínají k nové technologii, speciální ultrazvukové panely, plovoucí na hladině rybníka. Ty by měly sinice likvidovat, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že se to v dohledné době nepodaří. Stejně tak dosud ztroskotaly všechny pokusy odstranit sinice z vodní nádrže Skalka na Chebsku.

Podezřelý Kolovák

V poslední době se také objevilo podezření, že v pořádku není ani voda v rybníku v obci Kolová, lidově přezdívaném Kolovák. U několika dětí se po koupání objevila závažná cerkariová dermatitida, což je velmi nepříjemné kožní onemocnění, projevující se tvorbou puchýřů a intenzívním svěděním. Přidružit se mohou i bolesti břicha a průjmy. Nákaza je spojena s výskytem vodních ptáků, a tak nás velmi překvapilo, když jsme na některých místech v kraji viděli, jak se na rybnících s kachnami a labutěmi společně koupají malé děti.

Sokolovské moře

S cerkariemi donedávna bojovalo i přírodní koupaliště Michal na Sokolovsku, které díky své obří rozloze získalo pojmenování Sokolovské moře. Moderní vodní areál o rozloze třiceti hektarů se může pochlubit nejen nejdelším venkovním tobogánem u nás, měřícím 190 metrů, ale také 500 metrů dlouhou písčitou pláží. I když je zde mimořádně čistá voda, cerkárie ji rády vyhledávají. Na koupališti se před dvěma lety rozmnožily natolik, že návštěvnost klesla na minimum. Výsledkem mizerné sezóny byla realizace řady opatření. Nádrž musela být například zcela vypuštěná, aby mohlo dno vymrznout a poté bylo dezinfikováno vápnem. Vysekáno rovněž bylo rákosí po celém obvodu vodní plochy. Když bylo jezero znovu napuštěno, začalo se zde s chovem lína obecného, požírajícího plže, který cerkárie roznášel. Letos je voda v pořádku a návštěvnost Sokolovského moře již během letní sezóny dosáhla třiceti tisíc osob.

Cachtání v blátě

Další atrakcí regionu je koupání v bývalém kaolínovém dole v Jimlikově. Díky rekultivaci zde vzniklo atraktivní přírodní koupaliště, na němž se děti doslova vyblbnou. Kutálí se z hory písku do vody, nebo se cachtají v bílém kaolínovém blátě, o němž se proslýchá, že má léčivé účinky. Jiní návštěvníci si ale stěžují, že je kolem vodní plochy značný nepořádek a místním obyvatelům se vůbec nelíbí, že je zde v poslední době příliš mnoho lidí a že si z tohoto místa dokonce některé celebrity pořizují fotografie na svůj Facebook. Obávají se nájezdů „Pražáků,“ kteří o prázdninách zdejší kraj doslova okupují. Mnoho obyvatel Prahy totiž vlastní chaty a chalupy v oblíbených horských střediscích, kde moc příležitostí ke koupání rozhodně není.

Vložil: Adéla Hofmanová