Požáry, výbuchy a úniky chemických látek se na Sokolovsku opakují každý rok. Smrt, zranění a škody za desítky milionů
15.06.2018
Foto: HZS Karlovarského kraje
Popisek: Výbuch v sokolovské chemičce zničil jeden ze zásobníků
Skutečnost, že se do terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku v Karlovarském kraji převáží tisíce tun toxického odpadu z ostravských lagun a likvidují se zde, nenechává v klidu zdejší obyvatele, zatímco většinu politiků ano. A to přesto, že nedávno došlo na Sokolovsku ke dvěma vážným haváriím. A zdaleka to nebylo poprvé. Požáry, výbuchy a úniky chemických látek se zde v poslední době opakují každý rok.
Koncem května vznikl v areálu akciové společnosti Sokolovská uhelná požár uhelného prachu, při němž muselo zasahovat na padesát požárníků ze Sokolova, Chebu i Karlových Varů. Ačkoliv hořelo několik hodin, veřejnost byla ujišťována, že jí nic nehrozí. Začátkem června pak došlo o kousek dál, v sokolovské chemičce, k dalšímu úniku kyseliny chlorovodíkové a nad místem se vytvořil mrak výparů z této chemické látky. I když bylo v okolí cítit silný zápach, obyvatelé Sokolovska byli opět uklidňováni, že se nemusí ničeho obávat. Nebyly to přitom zdaleka první vážné nehody, požár zasáhl areál Sokolovské uhelné již před pěti lety a vyžádal si dokonce jednu oběť a tři zraněné. A únik kyseliny chlorovodíkové v sokolovské chemičce není v kraji také ničím výjimečným. Zdejší loňský výbuch výparů methylakrylátu způsobil škodu za desítky milionů korun! Další vážnou nehodu opět provázelo tvrzení, že nebyly zaznamenány žádné zvýšené hodnoty chemických látek, i když zásah hasičů trval téměř třicet hodin.
Klídek, nic nehrozí
Přesto vše je velmi zarážející, s jakým klidem jak ke skutečnosti, že jsou do regionu převáženy toxické kaly z Ostravska, tak k tomu, že zde dochází k vážným haváriím, přistupuje zdejší politická reprezentace. Například radní kraje pro oblast zdravotnictví Jan Bureš nám na naše dotazy odpověděl, že je celá akce, související s likvidací toxických kalů bezpečná a nezatěžuje životní prostředí. Když jsme ho o několik dnů později žádali o stanovisko, týkající se nedávného požáru v Sokolovské uhelné a úniku kyseliny v sokolovské chemičce, dost cynicky zareagoval, že to se stane jednou za čas v každém provozu. Navíc ujišťoval, že na místě proběhly kontroly České inspekce životního prostředí s negativním zjištěním.
Rozptýlené obavy?
Jan Bureš nás rovněž odkázal na pořad České televize 168 hodin, který prý obavy, týkající se likvidace kalů z Ostravska, ve Vřesové rozptýlil. Zřejmě měl ale na mysli pořad Reportéři ČT. Reportáž, nazvaná Utajené kaly, byla primárně věnována utajenému svozu toxických kalů skutečně vyzněla tak, že je likvidace kalů ve Vřesové bezpečná. Jenže zcela okrajově. Hlavním tématem bylo podivné pozadí, které vůbec s celou kauzou likvidace ostravských lagun souvisí. Stát do ní již mimochodem napumpoval miliardy. Mimo jiné v ní zaznělo, že již sto tisíc tun kalů bylo odvezeno do Severních Čech a odtud se vozily ke spalování do cementárny v Čížkovicích. Zdejší občané protestovali, že nebyli o ničem informováni a obávali se o své zdraví. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jim slíbil, že se tato situace nebude již nikdy opakovat.
Podivná reklama
Jenže, navzdory ujištěním se opět opakovala. Občané Karlovarska a Sokolovska také nebyli o ničem informováni, stejně jako obyvatelé z Čáslavi, k nimž byly kaly z Ostravska tajně vyváženy zdejší skládku a všichni aktéři to samozřejmě popírali s tím, že jde o standardní odpad. Zatímco celá část reportáže byla velmi kritická, jako podivná reklama vyzněla pasáž o Vřesové, kde prý vsadili na otevřenost. Otázka je, jakou a kdy.
Například starostka Bečova Olga Haláková nám na náš dotaz odpověděla, že informace o likvidaci kalů má pouze z médií a že ona sama nebyla přítomná na žádném jednání, kde se tato záležitost projednávala. A z odpovědí dalších starostů vyplývá, že napřed bylo o celé záležitosti v tichosti rozhodnuto a teprve poté byli informováni! Nad tím, že ministerstvo životního prostředí nedalo dotčeným obcím, ani jejich obyvatelům v regionu, možnost se k této problematice vyjádřit, se rozhořčeně pozastavil i starosta Božího Daru a senátor Jan Horník.
Vložil: Adéla Hofmanová