Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravská radost a karlovarské ticho. Asi je to někde dobře zaplacené. Posvěcený milionový byznys

25.05.2018
Ostravská radost a karlovarské ticho. Asi je to někde dobře zaplacené. Posvěcený milionový byznys

Foto: Facebook / Daniel Mareš

Popisek: Ranní Karlovy Vary; to je také to ticho

Jedním z mála politiků, kteří se podepsali pod Petici za okamžité zastavení transportu a spalování nebezpečných toxických odpadů z Ostravska v lázeňském trojúhelníku Karlovarského kraje, je i známý senátor a dlouholetý starosta Boží Daru Jan Horník. Ten ale zdaleka nezůstal jenom u vyjádření nesouhlasu touto formou a všemožně se snaží, aby tato alarmující kauza nebyla lhostejně přehlížena.

Ve svém stanovisku, které zveřejnil v masově rozšířeném měsíčníku Karlovarského kraje, dal na rozdíl od většiny svých kolegů v krajském zastupitelstvu jasně najevo, že se s likvidací tisíců tun nebezpečného odpadu nehodlá ve svém regionu smířit. V ostrém článku, nazvaném Ostravská radost a karlovarské ticho, se pozastavuje nad tím, jak se k celé záležitosti postavilo nejen Ministerstvo životního prostředí ČR, ale i vedení kraje. Ti shodně tvrdí, že plánovaný proces zplyňování odpadu ve společnosti Sokolovská uhelná nepotřebuje mít posudek vlivu na životního prostředí, tzv. EIA a dokonce stačilo pouze administrativní rozšíření již dříve udělené integrované povolení k likvidaci toxických látek.

Zajímavé peníze, co jiného

„To však tvrdí lidé, kteří mohou mít důvod přivřít oči před potencionálním nebezpečím, protože ministerstvo je rádo, že vyřešilo letitý problém Ostravska a firmám jde o zajímavé peníze. Paradoxní je, že totéž ministerstvo, které již léta diskutuje s vybranými obcemi o umístění úložiště jaderného odpadu a s tím souvisejícím odškodněním, nedalo tentokrát obcím Karlovarského kraje a jejich občanům ani včasnou informaci o likvidaci toxických kalů, ani možnost se k této problematice vyjádřit,“ stěžuje si Jan Horník

Velká politická kuráž a selhání

V této souvislosti také připomíná, že Karlovarský kraj je ve všech oblastech téměř nejhorší. Je tomu skutečně tak, tento kraj patří mezi čtyři nejhorší u nás v žebříčku kvality života. Horníka děsí lhostejnost, s jakou je přijímána skutečnost, že stát do kraje přiváží 91 tisíc tun toxických kalů, s nimiž si desítky let nevěděl rady, a dodává: „Připadá mi, že je to asi někde dobře zaplacené, protože nechat si do světových lázní vozit jeden z nejnebezpečnějších toxických odpadů, na to už musí mít někdo velikou politickou kuráž.“ Je přesvědčen, že se v tomto případě jedná o selhání politiků na všech úrovních včetně občanského sektoru.

Naprosto bezpečné?

A nejspíše má pravdu. Když se totiž snažíme sehnat názory krajských zastupitelů, v naprosté většině případů ignorují naše otázky nebo odpovídají jako přes kopírák, že je vše v pořádku. Jedním z příkladů je reakce radního kraje pro oblast zdravotnictví Jana Bureše (ODS), který se na rozdíl od ostatních alespoň pochlapil a měl odvahu odpovědět: „Žiju v Karlovarském kraji celý život a mám zde i svou rodinu, proto jsem si zjišťoval všechny informace a na základě nich jsem dospěl k závěru, že celá tato akce je bezpečná a nezatěžuje životní prostředí. Cítím se tedy naprosto bezpečně.“ Bureš dokonce tvrdí, že není nutné ze strany krajské samosprávy nutné podnikat žádné kroky, protože se kaly vozí v hermeticky uzavřených kontejnerech, likvidace probíhá v unikátní technologii zplyňování a následného spalování a celý proces je navíc pod kontrolou České inspekce životního prostředí. Na druhé straně nám ale přiznal, že se o celé záležitosti dozvěděl až z médií.

Posvěcený milionový byznys

Vše nasvědčuje tomu, že zdejší politici neposuzují celou skandální kauzu ani tak podle toho, zda se cítí skutečně bezpečně, ale zda jsou členy nynější krajské koalice, složené ze zástupců hnutí ANO, ODS, Pirátů a HNHRM. Není od věci připomenout, že autorem petice je totiž starosta Františkových Lázní Jan Kuchař, lídr hnutí Pro zdraví a sport, které součástí této koalice není. Již více než tisíc lidí z celé republiky s textem petice souhlasí.

Paní Eva z Chodova například svůj podpis zdůvodnila rozhořčenými slovy: „Povolit něco takového je naprostá ignorance práv obyčejných lidí, kteří v regionu žijí a pracují, a důkaz, že odbor životního prostředí Karlovarského kraje v tomto případě naprosto selhal. Posvěcený milionový byznys je zločinem na zdraví a hazardem se životy nás všech.“

Vložil: Adéla Hofmanová