Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největším poraženým je Česko. Stal se z něj krmelec Evropy, z nějž si novodobí kolonisté odvážejí miliardy

04.05.2018
Největším poraženým je Česko. Stal se z něj krmelec Evropy, z nějž si novodobí kolonisté odvážejí miliardy

Autor: Pixabay

Popisek: Aby mohlo BMW vyrábět v levné montovně Česko, dostane od vlády prachy

Velmi rozporuplné reakce veřejnosti vyvolala informace, že vláda tento týden schválila memorandum o spolupráci s německou firmou BMW, díky kterému by mohla získat téměř půlmiliardovou investiční pobídku. A to v době, kdy je u nás vůbec nejnižší nezaměstnanost v Evropě a kdy mnoha podnikům chybí zaměstnanci právě v oborech, v nichž tato automobilová společnost působí.

Navíc je záměr vybudovat na Sokolovsku v Karlovarském kraji tzv. vývojové a testovací centrum na ploše větší než 500 hektarů, kontroverzní i s ohledem na životní prostředí. A to zdaleka není vše. V regionu, jenž dlouhá léta zápasí s nedostatkem kvalitních silnic a stále zde není dokončena strategická dálnice na Prahu, vláda slibuje, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum, které by mělo stát kolem čtyřiceti milionu korun.

Hi-tech nebo další montovna?

Poté, co si plánovaný areál při nedávné návštěvě Karlovarského kraje prohlédli členové vlády, se premiér v demisi Andrej Babiš nechal slyšet, že se nejedná o montovnu, ale hi-tech projekt, a proto by jej měl prý stát podpořit. Zároveň však státní podporu podmínil tím, že BMW bude zaměstnávat české pracovníky. To je ovšem v situaci, kdy i v Karlovarském kraji zápasí firmy s nedostatkem zaměstnanců, a proto zde pracuje mnoho cizinců, podmínka, která leckoho pobavila. Občané se pozastavují i nad tím, že by měla být podporována bohatá zahraniční společnost a jsou přesvědčeni, že jde především o to, aby další zahraniční investor získal výhodně pozemky a levnou pracovní sílu.

Velcí dotace, malí pokuty

Obzvláště naštvaní jsou malí podnikatelé a živnostníci, kteří nadávají: „Velké firmy dostávají dotace a pobídky a malí podnikatelé pokuty, protože nezdanili rohlík.“ Ale zdaleka nejde pouze o hlas lidu. S jejich názory se ztotožňuje i řada renomovaných odborníků. Známá ekonomická redaktorka Lenka Zlámalová nedávno publikovala na serveru Echo 24.cz článek, nazvaný „Z Česka se stal krmelec Evropy“. V něm upozorňuje na názory francouzského ekonoma Thomase Pikettyho, který je přesvědčen, že se stále více naplňují frustrace evropských voličů. Mimo jiné proto, že si bohatší země udělaly z těch chudších kolonie, odkud odvážejí bohatství. Tyto země, k nimž patříme i my, papírově bohatnou, ale jejich občané mají pocit, že z toho nic moc nemají.

Novodobí kolonialisté

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí tomu nedostatku vděčnosti za ty obrovské sumy veřejných peněz, které na Východ ze svých daní posílají. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly,“ cituje Lenka Zlámalová Pikettyho v Echo24.cz. Pikkety přitom argumentuje čísly. Například srovnáním toho, kolik peněz odešlo ze zemí střední Evropy na dividendách a kolik získaly z evropských dotací. Z nich vyplývá, že největším poraženým je Česko.

V této souvislosti cituje autorka i ekonoma Karla Kříže, který v týdeníku Echo nedávno napsal, že se Česko stalo krmelcem Evropy a že se u nás západní investoři chovají jako novodobí kolonialisté. Vytěží levnou pracovní sílu a zisky odvezou domů. Na závěr připomíná šokující statistiku Eurostatu, podle níž z naší země odešlo jenom v letech 2010-2016 na dividendách neuvěřitelných 2252 miliard korun. Jedny z největších plynou do zahraničí především z bank, na jejichž obrovských ziscích se podílí každý jejich klient. A podobné to je s firmami, jimž stát platí právě za to, že u nás budou využívat levnou pracovní sílu.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace