Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největším poraženým je Česko. Stal se z něj krmelec Evropy, z nějž si novodobí kolonisté odvážejí miliardy

04.05.2018
Největším poraženým je Česko. Stal se z něj krmelec Evropy, z nějž si novodobí kolonisté odvážejí miliardy

Foto: Pixabay

Popisek: Aby mohlo BMW vyrábět v levné montovně Česko, dostane od vlády prachy

Velmi rozporuplné reakce veřejnosti vyvolala informace, že vláda tento týden schválila memorandum o spolupráci s německou firmou BMW, díky kterému by mohla získat téměř půlmiliardovou investiční pobídku. A to v době, kdy je u nás vůbec nejnižší nezaměstnanost v Evropě a kdy mnoha podnikům chybí zaměstnanci právě v oborech, v nichž tato automobilová společnost působí.

Navíc je záměr vybudovat na Sokolovsku v Karlovarském kraji tzv. vývojové a testovací centrum na ploše větší než 500 hektarů, kontroverzní i s ohledem na životní prostředí. A to zdaleka není vše. V regionu, jenž dlouhá léta zápasí s nedostatkem kvalitních silnic a stále zde není dokončena strategická dálnice na Prahu, vláda slibuje, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum, které by mělo stát kolem čtyřiceti milionu korun.

Hi-tech nebo další montovna?

Poté, co si plánovaný areál při nedávné návštěvě Karlovarského kraje prohlédli členové vlády, se premiér v demisi Andrej Babiš nechal slyšet, že se nejedná o montovnu, ale hi-tech projekt, a proto by jej měl prý stát podpořit. Zároveň však státní podporu podmínil tím, že BMW bude zaměstnávat české pracovníky. To je ovšem v situaci, kdy i v Karlovarském kraji zápasí firmy s nedostatkem zaměstnanců, a proto zde pracuje mnoho cizinců, podmínka, která leckoho pobavila. Občané se pozastavují i nad tím, že by měla být podporována bohatá zahraniční společnost a jsou přesvědčeni, že jde především o to, aby další zahraniční investor získal výhodně pozemky a levnou pracovní sílu.

Velcí dotace, malí pokuty

Obzvláště naštvaní jsou malí podnikatelé a živnostníci, kteří nadávají: „Velké firmy dostávají dotace a pobídky a malí podnikatelé pokuty, protože nezdanili rohlík.“ Ale zdaleka nejde pouze o hlas lidu. S jejich názory se ztotožňuje i řada renomovaných odborníků. Známá ekonomická redaktorka Lenka Zlámalová nedávno publikovala na serveru Echo 24.cz článek, nazvaný „Z Česka se stal krmelec Evropy“. V něm upozorňuje na názory francouzského ekonoma Thomase Pikettyho, který je přesvědčen, že se stále více naplňují frustrace evropských voličů. Mimo jiné proto, že si bohatší země udělaly z těch chudších kolonie, odkud odvážejí bohatství. Tyto země, k nimž patříme i my, papírově bohatnou, ale jejich občané mají pocit, že z toho nic moc nemají.

Novodobí kolonialisté

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí tomu nedostatku vděčnosti za ty obrovské sumy veřejných peněz, které na Východ ze svých daní posílají. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly,“ cituje Lenka Zlámalová Pikettyho v Echo24.cz. Pikkety přitom argumentuje čísly. Například srovnáním toho, kolik peněz odešlo ze zemí střední Evropy na dividendách a kolik získaly z evropských dotací. Z nich vyplývá, že největším poraženým je Česko.

V této souvislosti cituje autorka i ekonoma Karla Kříže, který v týdeníku Echo nedávno napsal, že se Česko stalo krmelcem Evropy a že se u nás západní investoři chovají jako novodobí kolonialisté. Vytěží levnou pracovní sílu a zisky odvezou domů. Na závěr připomíná šokující statistiku Eurostatu, podle níž z naší země odešlo jenom v letech 2010-2016 na dividendách neuvěřitelných 2252 miliard korun. Jedny z největších plynou do zahraničí především z bank, na jejichž obrovských ziscích se podílí každý jejich klient. A podobné to je s firmami, jimž stát platí právě za to, že u nás budou využívat levnou pracovní sílu.

Vložil: Adéla Hofmanová