Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku míří toxický odpad. V tichosti schváleno!

07.04.2018
Do terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku míří toxický odpad. V tichosti schváleno!

Autor: ekolist

Popisek: Ostravské kaly určené k likvidaci v Karlovarském kraji

Krajské listy již informovaly o šokující skutečnosti, že do proslulého lázeňského trojúhelníku, kde se léčí lidé z celého světa, bude dopraven toxický odpad z Ostravy, aby zde byl zlikvidován ve společnosti Sokolovská uhelná. Zatímco firma i vedení kraje občany ujišťují, že likvidace bude zcela bezpečná a bude to mít minimální dopad na životní prostředí, Hnutí PRO a někteří regionální politici, například starosta Františkových Lázní, s tím zásadně nesouhlasí.

Zajímavé jsou ovšem reakce představitelů dalších dvou významných lázeňských míst, Mariánských Lázní a Karlových Varů. Vše nasvědčuje tomu, že zde jsou s možnými riziky více méně smířeni.

Unikátní technologie

Na náš dotaz, jak bude v této věci město postupovat, nám starosta Mariánských Lázní Martin Kalina odpověděl: „Urychleně jsem zadal našemu odboru životního prostředí obstarat oficiální stanovisko kraje. V něm bylo sděleno, že kaly se nebudou spalovat, nýbrž zplyňovat v zařízení přesahujícím dva tisíce stupňů, které nemá žádný výduch do ovzduší a tudíž nebude docházet k jeho znečištění. Jedná se o unikátní technologii, přičemž je povoleno přidávat k uhlí pouze deset procent kalů ročně. Stejné zařízení je nejblíže umístěno v Drážďanech. Kaly se budou vozit vlakem v uzavřených nádobách, kde bude zajištěno bezpečnostní opatření při převozu. Vyjádření neobdržíme, jelikož nejsme účastníci řízení, ale podrobnější informace získáme na schůzce, která bude pořádána pro všechny starosty v našem kraji. Momentálně čekám na její svolání.“

Supervize ministerstva a inspekce?

Podobnou reakci nám zaslala tisková mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Helena Kyselá: „Město Karlovy Vary nebylo účastníkem správního řízení, které vedl Krajský úřad Karlovarského kraje. Vyžádali jsme si proto veškeré dostupné informace a podklady, které budou mimo jiné projednávat všechny příslušné komise jako poradní orgány rady města, např. komise životního prostředí, komise lázeňství a cestovního ruchu. Z příslušných dokumentů vyplývá, že plánovaný systém likvidace odpadu nebude znamenat zátěž pro kvalitu životního prostředí v oblasti. Supervizi zplyňování kalů bude provádět Ministerstvo životního prostředí ČR a Česká inspekce životního prostředí a to včetně monitoringu emisí.“

Nesmyslné. A nebezpečné!

Zatímco vedení těchto dvou lázeňských měst se nechalo uklidnit krajským úřadem, zcela jiný názor zastává Hnutí PRO Zdraví a Sport: „Přesouvat silně toxický odpad z Ostravy do lázeňského trojúhelníku vnímáme jako nesmyslné a pro Karlovarský kraj velmi nebezpečné. V lednu letošního roku se podařilo zaregistrovat památkové rezervace v Karlových Varech, Mariánských Lázních a u nás, ve Františkových Lázních, na základě tradičních lázeňských měst a, co je velmi podstatné, i s ohledem na tzv. terapeutickou krajinu, která tvoří vždy prstenec kolem každého zmiňovaného města. Dva měsíce po tomto zapsání se dozvíme pouze z médií, že kraj schválil uprostřed tohoto lázeňského trojúhelníku spalování a samozřejmě manipulaci s vysoce toxickým odpadem, která může ohrozit tato města kontaminací ovzduší, ale při jakékoliv havárii kontaminaci podzemních vod,” varuje Jan Kuchař, předseda krajského hnutí PRO Zdraví a Sport. 

V tichosti schváleno

Kuchař je také zaskočený i tichostí procesu, jakým byla likvidace kalů v Sokolovské Uhelné schválena.  „Kraj se prezentuje na svých stránkách i v médiích s každou banalitou, která se v kraji odehrává a s takto zásadní a pro lázeňství nebezpečnou záležitostí se ani neobtěžuje informovat starosty měst, natož veřejnost, které se to samozřejmě velmi týká. Nemyslím, že postupovat tak vysoké riziko kvůli byznysu je přijatelné,” dodává Jan Kuchař.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace