Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku míří toxický odpad. V tichosti schváleno!

07.04.2018
Do terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku míří toxický odpad. V tichosti schváleno!

Foto: ekolist

Popisek: Ostravské kaly určené k likvidaci v Karlovarském kraji

Krajské listy již informovaly o šokující skutečnosti, že do proslulého lázeňského trojúhelníku, kde se léčí lidé z celého světa, bude dopraven toxický odpad z Ostravy, aby zde byl zlikvidován ve společnosti Sokolovská uhelná. Zatímco firma i vedení kraje občany ujišťují, že likvidace bude zcela bezpečná a bude to mít minimální dopad na životní prostředí, Hnutí PRO a někteří regionální politici, například starosta Františkových Lázní, s tím zásadně nesouhlasí.

Zajímavé jsou ovšem reakce představitelů dalších dvou významných lázeňských míst, Mariánských Lázní a Karlových Varů. Vše nasvědčuje tomu, že zde jsou s možnými riziky více méně smířeni.

Unikátní technologie

Na náš dotaz, jak bude v této věci město postupovat, nám starosta Mariánských Lázní Martin Kalina odpověděl: „Urychleně jsem zadal našemu odboru životního prostředí obstarat oficiální stanovisko kraje. V něm bylo sděleno, že kaly se nebudou spalovat, nýbrž zplyňovat v zařízení přesahujícím dva tisíce stupňů, které nemá žádný výduch do ovzduší a tudíž nebude docházet k jeho znečištění. Jedná se o unikátní technologii, přičemž je povoleno přidávat k uhlí pouze deset procent kalů ročně. Stejné zařízení je nejblíže umístěno v Drážďanech. Kaly se budou vozit vlakem v uzavřených nádobách, kde bude zajištěno bezpečnostní opatření při převozu. Vyjádření neobdržíme, jelikož nejsme účastníci řízení, ale podrobnější informace získáme na schůzce, která bude pořádána pro všechny starosty v našem kraji. Momentálně čekám na její svolání.“

Supervize ministerstva a inspekce?

Podobnou reakci nám zaslala tisková mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Helena Kyselá: „Město Karlovy Vary nebylo účastníkem správního řízení, které vedl Krajský úřad Karlovarského kraje. Vyžádali jsme si proto veškeré dostupné informace a podklady, které budou mimo jiné projednávat všechny příslušné komise jako poradní orgány rady města, např. komise životního prostředí, komise lázeňství a cestovního ruchu. Z příslušných dokumentů vyplývá, že plánovaný systém likvidace odpadu nebude znamenat zátěž pro kvalitu životního prostředí v oblasti. Supervizi zplyňování kalů bude provádět Ministerstvo životního prostředí ČR a Česká inspekce životního prostředí a to včetně monitoringu emisí.“

Nesmyslné. A nebezpečné!

Zatímco vedení těchto dvou lázeňských měst se nechalo uklidnit krajským úřadem, zcela jiný názor zastává Hnutí PRO Zdraví a Sport: „Přesouvat silně toxický odpad z Ostravy do lázeňského trojúhelníku vnímáme jako nesmyslné a pro Karlovarský kraj velmi nebezpečné. V lednu letošního roku se podařilo zaregistrovat památkové rezervace v Karlových Varech, Mariánských Lázních a u nás, ve Františkových Lázních, na základě tradičních lázeňských měst a, co je velmi podstatné, i s ohledem na tzv. terapeutickou krajinu, která tvoří vždy prstenec kolem každého zmiňovaného města. Dva měsíce po tomto zapsání se dozvíme pouze z médií, že kraj schválil uprostřed tohoto lázeňského trojúhelníku spalování a samozřejmě manipulaci s vysoce toxickým odpadem, která může ohrozit tato města kontaminací ovzduší, ale při jakékoliv havárii kontaminaci podzemních vod,” varuje Jan Kuchař, předseda krajského hnutí PRO Zdraví a Sport. 

V tichosti schváleno

Kuchař je také zaskočený i tichostí procesu, jakým byla likvidace kalů v Sokolovské Uhelné schválena.  „Kraj se prezentuje na svých stránkách i v médiích s každou banalitou, která se v kraji odehrává a s takto zásadní a pro lázeňství nebezpečnou záležitostí se ani neobtěžuje informovat starosty měst, natož veřejnost, které se to samozřejmě velmi týká. Nemyslím, že postupovat tak vysoké riziko kvůli byznysu je přijatelné,” dodává Jan Kuchař.

Vložil: Adéla Hofmanová