Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sokolov hodlá rázně zatočit s byznysem s chudobou. Důsledkem jsou vybydlené domy a nárůst kriminality

02.11.2017
Sokolov hodlá rázně zatočit s byznysem s chudobou. Důsledkem jsou vybydlené domy a nárůst kriminality

Autor: Facebook

Popisek: Vyloučená lokalita v Sokolově

O tom, že u nás vychytralí spekulanti zneužívají doplatky na bydlení, se dosud stále jenom mluvilo a stát na to nyní již doplácí devíti miliardami ročně na úkor daňových poplatníků. K ráznému řešení se proto odhodlalo město Sokolov, které se jako první u nás rozhodlo, že nadále nebude vyplácet doplatky ve třech problémových lokalitách. Mimo jiné tím chce zabránit, aby se do města stěhovaly osoby, které nepracují a žijí pouze ze sociálních dávek.

V Karlovarském kraji se rozbujel byznys s chudobou, podobně jako v jiných chudších regionech. Spekulanti zde skupují velice levné byty a pronajímají je za značné částky, často až o sto procent vyšší, než je běžné nájemné. Není výjimkou, že jednopokojový, mizerně vybavený byt, stojí měsíčně až deset tisíc korun. Do města se přesto stěhují sociálně slabí obyvatelé a výrazně vzrostla kriminalita. Podle místostarostky Renaty Oulehlové (ANO) se kvalita života v domech, kde žije jediná nepřizpůsobivá rodina, rapidně snižuje.

Konečně

Na tento palčivý problém mnohokrát upozorňoval starosta města Jan Picka (ČSSD) média, vedení kraje, ministerstva i Úřad vlády, ale žádného uspokojivého řešení se nedočkal. Ba naopak, získal pocit, že v tom Sokolov zůstal osamocen. Teprve nyní se situace konečně změnila, když se k pomoci odhodlali i někteří krajští radní. Ti svolali na krajský úřad jednání za účasti poslanců a zůstupců Ministerstva práce a sociálních věcí, úřadu práce i významných zaměstnavatelů. Společně se shodli na tom, že současné zákony, týkající se sociálního bydlení i dávek, jsou nedostačující. Zástupci Karlovarského kraje proto chtějí iniciovat návrh zákona, který by mohl zrušit vyplácení doplatku na bydlení celoplošně. Zcela právem se totiž obávají, že se spekulanti i nájemníci z míst, kde bude zastaveno vyplácení doplatku na bydlení, přesunou do jiných lokalit. 

Projde nebo neprojde?

Sociální byznys v kraji bují a nám se sem stahují nepřizpůsobiví delikventi, kteří nemají motivaci pracovat. Ještě to probereme s kolegy v zastupitelstvu, ale naším cílem je zcela zrušit doplatek na bydlení, který nehorázným způsobem zneužívají obchodníci s chudobou,“ říká náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis s tím, že dokument připravili společně s úředníky úřadů práce a po podzimních volbách jej chtějí předložit nově ustanovené sněmovně. Pokud by souhlasily všechny poslanecké kluby, mohla by novela projít v prvním čtení. Vzhledem k současné napjaté politické situaci to je však prozatím pouze zbožné přání. Stížností obyvatel pochopitelně přibývá, problémy to nese nejen v občanském soužití, ale i ve školách. Doufám, jako starosta Sokolova i zastupitel Karlovarského kraje, že se podaří novelu prosadit," nevzdává se Jan Picka.

 

 

 

 

Z obydlených domů vybydlené

Vedení Sokolova sice uvažovalo o tom, že se dávka nebude vyplácet na celém území města, ale prozatím vybralo pouze tři nejkritičtější zóny, kde se soustředili „nepřizpůsobiví“ občané a jsou zde značné problémy s kriminalitou, rušením klidu i pořádku a z dříve běžně obydlených domů se staly vybydlené objekty. Jde například o ulice v blízkosti autobusového a vlakového nádraží. Pokud skutečně nastane přesun byznysu s chudobou do jiných čtvrtí, Sokolov lokality, kde nebude vyplácen doplatek na bydlení, rozšíří. Opatření se však navíc bude týkat pouze nově příchozích nájemníků a nově uzavíraných nájemních smluv. Je tedy otázkou, zda ti, kteří na doplatcích vydělávají obrovské částky, nevymyslí nějakou fintu, jak nová pravidla obejít.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace