Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sokolov hodlá rázně zatočit s byznysem s chudobou. Důsledkem jsou vybydlené domy a nárůst kriminality

02.11.2017
Sokolov hodlá rázně zatočit s byznysem s chudobou. Důsledkem jsou vybydlené domy a nárůst kriminality

Foto: Facebook

Popisek: Vyloučená lokalita v Sokolově

O tom, že u nás vychytralí spekulanti zneužívají doplatky na bydlení, se dosud stále jenom mluvilo a stát na to nyní již doplácí devíti miliardami ročně na úkor daňových poplatníků. K ráznému řešení se proto odhodlalo město Sokolov, které se jako první u nás rozhodlo, že nadále nebude vyplácet doplatky ve třech problémových lokalitách. Mimo jiné tím chce zabránit, aby se do města stěhovaly osoby, které nepracují a žijí pouze ze sociálních dávek.

V Karlovarském kraji se rozbujel byznys s chudobou, podobně jako v jiných chudších regionech. Spekulanti zde skupují velice levné byty a pronajímají je za značné částky, často až o sto procent vyšší, než je běžné nájemné. Není výjimkou, že jednopokojový, mizerně vybavený byt, stojí měsíčně až deset tisíc korun. Do města se přesto stěhují sociálně slabí obyvatelé a výrazně vzrostla kriminalita. Podle místostarostky Renaty Oulehlové (ANO) se kvalita života v domech, kde žije jediná nepřizpůsobivá rodina, rapidně snižuje.

Konečně

Na tento palčivý problém mnohokrát upozorňoval starosta města Jan Picka (ČSSD) média, vedení kraje, ministerstva i Úřad vlády, ale žádného uspokojivého řešení se nedočkal. Ba naopak, získal pocit, že v tom Sokolov zůstal osamocen. Teprve nyní se situace konečně změnila, když se k pomoci odhodlali i někteří krajští radní. Ti svolali na krajský úřad jednání za účasti poslanců a zůstupců Ministerstva práce a sociálních věcí, úřadu práce i významných zaměstnavatelů. Společně se shodli na tom, že současné zákony, týkající se sociálního bydlení i dávek, jsou nedostačující. Zástupci Karlovarského kraje proto chtějí iniciovat návrh zákona, který by mohl zrušit vyplácení doplatku na bydlení celoplošně. Zcela právem se totiž obávají, že se spekulanti i nájemníci z míst, kde bude zastaveno vyplácení doplatku na bydlení, přesunou do jiných lokalit. 

Projde nebo neprojde?

Sociální byznys v kraji bují a nám se sem stahují nepřizpůsobiví delikventi, kteří nemají motivaci pracovat. Ještě to probereme s kolegy v zastupitelstvu, ale naším cílem je zcela zrušit doplatek na bydlení, který nehorázným způsobem zneužívají obchodníci s chudobou,“ říká náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis s tím, že dokument připravili společně s úředníky úřadů práce a po podzimních volbách jej chtějí předložit nově ustanovené sněmovně. Pokud by souhlasily všechny poslanecké kluby, mohla by novela projít v prvním čtení. Vzhledem k současné napjaté politické situaci to je však prozatím pouze zbožné přání. Stížností obyvatel pochopitelně přibývá, problémy to nese nejen v občanském soužití, ale i ve školách. Doufám, jako starosta Sokolova i zastupitel Karlovarského kraje, že se podaří novelu prosadit," nevzdává se Jan Picka.

 

 

 

 

Z obydlených domů vybydlené

Vedení Sokolova sice uvažovalo o tom, že se dávka nebude vyplácet na celém území města, ale prozatím vybralo pouze tři nejkritičtější zóny, kde se soustředili „nepřizpůsobiví“ občané a jsou zde značné problémy s kriminalitou, rušením klidu i pořádku a z dříve běžně obydlených domů se staly vybydlené objekty. Jde například o ulice v blízkosti autobusového a vlakového nádraží. Pokud skutečně nastane přesun byznysu s chudobou do jiných čtvrtí, Sokolov lokality, kde nebude vyplácen doplatek na bydlení, rozšíří. Opatření se však navíc bude týkat pouze nově příchozích nájemníků a nově uzavíraných nájemních smluv. Je tedy otázkou, zda ti, kteří na doplatcích vydělávají obrovské částky, nevymyslí nějakou fintu, jak nová pravidla obejít.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová