Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studenti z Prahy řešili domy u kina Alfa v Sokolově. Ve hře jsou bytové i řadové domy, úprava dopravního provozu i parkování

27.02.2017
Studenti z Prahy řešili domy u kina Alfa v Sokolově. Ve hře jsou bytové i řadové domy, úprava dopravního provozu i parkování

Autor: sokolov.cz

Popisek: Vybydlené domy v sousedství kina Alfa

Poslední únorový víkend patřil v Sokolově studentům architektury a územního plánování. Česko-angličtí kolegové se zabývali možnou budoucností lokality u 3D kina Alfa. Sokolov má možnost v této části města koupit několik bytových domů od soukromého vlastníka. Většina z nich je opuštěná a vybydlená. Studie budoucích architektů a urbanistů má městu napovědět, jak by se s objekty dalo pracovat. Ve hře jsou bytové i řadové domy, úprava dopravního provozu i parkování pro návštěvníky kina. Vedení města je s výsledkem workshopu spokojeno.

Víkendového pobytu se zúčastnili studenti České zemědělské univerzity a Soukromé školy architektury Archip, s. r. o., z Prahy. Své podněty představili v neděli 26. února starostovi Janu Pickovi a dalším pracovníkům městského úřadu. Obecná shoda napříč studentskou skupinou i zástupci města je nebourat. S výjimkou tří zdevastovaných objektů, místo nichž by mohly být postaveny nové řadové rodinné domky.

Ve zbývajících budovách vidí mladí lidé bydlení činžovního typu, kde by v závislosti na konkrétním projektu mohlo vzniknout kolem dvou nových bytů různých kategorií. „Každý dům by přitom mohl mít vlastní předzahrádku a dost místa nám vychází i pro parkování. V podstatě na jednu bytovou jednotku připadá v průměru jedno volné parkovací místo," zněla část výkladu Vojtěcha Novotného z fakulty životního prostředí a katedry aplikované geoinformatiky a územního plánování ČZU v Praze. „Jednotlivé bloky by měly být průjezdné v jednom směru do vnitřní části lokality. Dá se tedy předpokládat, že by se zde pohybovali spíše místní obyvatelé," pokračoval Novotný s tím, že by tak nedaleko centra vzniklo klidné bydlení.

Mladí architekti

„Jedná se o kvalitní stavby z 50. let minulého století, takže oceňujeme, že návrh předkládá zachování stávajících objektů. Překvapilo mě i dopravní řešení. Vše je zatím ve fázi vizí. Máme se ale případně čeho chytit," komentovala výsledek vedoucí odboru rozvoje města Hana Špičková.

Podle studentů prostor nenabízí příliš variant, i proto se rozhodli, že nakonec předloží ucelený návrh, který řeší lokalitu komplexně, místo původně zamýšlených tří různých studií. „Co bych vyzdvihl, je to, že jde o svahovitý terén, orientovaný na jih. Domy si tedy vzájemně nestíní a v převážné míře nebrání výhledu na široké okolí, zejména hřebeny Slavkovského lesa. To z tohoto území činí do budoucna lukrativní slunnou adresu,“ pokračoval v závěrech Vojtěch Novotný.

Mladí architekti

„Příjemným zjištěním bylo řešení parkovacích míst a využití předzahrádek. Předně jde ale o to, že bychom zvelebili problémovou čtvrť, o kterou se musíme beztak starat, uklízet zde, likvidovat černé skládky a tak dále,“ uvedl starosta Jan Picka.

Vedení města chce ještě před letními prázdninami se zastupiteli projednat možné odkoupení opuštěných domů (za 34 milionů korun) od soukromého podnikatele ze Severních Čech. Ten je před lety koupil a částečně opravil. Své investice ale zastavil a lokalita z velké části zpustla. „Nevyužít této nabídky by se nám do budoucna nemuselo vyplatit. Naším cílem je mít tuto část města pod kontrolou a využít ideálně pro naše občany,“ dodal starosta s tím, že v případě odkoupení je pak na dalších jednáních, jak by byla přestavba financována a jestli by byty šly do nájmů, nebo přímého prodeje.   

Mladí architekti

Materiál řeší i parkovací místa pro návštěvníky 3D kina Alfa, kterých je momentálně málo. Přímo u kina by mohly být nově až dvě desítky dalších stání. Podobný projekt, jehož součástí je i vybudování vstupu do suterénu kina, už dokonce na odboru rozvoje města existuje.

Na prozkoumání terénu a přípravu studie měli vysokoškoláci necelé dva dny. Tým přitom pracoval jen s mapovými podklady, výškopisy a několika stručnými informacemi. „Pro utvoření prvotního názoru to stačí. Kdybychom tu byli týden, nevymyslíme toho příliš víc,“ uvedl na závěr vedoucí workshopu Novotný, který podobné projekty realizoval už několikrát. „Je to trénink do profesního života i pro mladé skupiny. Ti lidé se mezi sebou často neznají. Musí se seznámit v krátkém čase s problematikou a najít společnou řeč. Na tom to stojí," dodal. Pokud se zastupitelé dohodnou, je možné, že studenti budou na projektu dál podrobněji pracovat.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace