Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studenti z Prahy řešili domy u kina Alfa v Sokolově. Ve hře jsou bytové i řadové domy, úprava dopravního provozu i parkování

27.02.2017
Studenti z Prahy řešili domy u kina Alfa v Sokolově. Ve hře jsou bytové i řadové domy, úprava dopravního provozu i parkování

Foto: sokolov.cz

Popisek: Vybydlené domy v sousedství kina Alfa

Poslední únorový víkend patřil v Sokolově studentům architektury a územního plánování. Česko-angličtí kolegové se zabývali možnou budoucností lokality u 3D kina Alfa. Sokolov má možnost v této části města koupit několik bytových domů od soukromého vlastníka. Většina z nich je opuštěná a vybydlená. Studie budoucích architektů a urbanistů má městu napovědět, jak by se s objekty dalo pracovat. Ve hře jsou bytové i řadové domy, úprava dopravního provozu i parkování pro návštěvníky kina. Vedení města je s výsledkem workshopu spokojeno.

Víkendového pobytu se zúčastnili studenti České zemědělské univerzity a Soukromé školy architektury Archip, s. r. o., z Prahy. Své podněty představili v neděli 26. února starostovi Janu Pickovi a dalším pracovníkům městského úřadu. Obecná shoda napříč studentskou skupinou i zástupci města je nebourat. S výjimkou tří zdevastovaných objektů, místo nichž by mohly být postaveny nové řadové rodinné domky.

Ve zbývajících budovách vidí mladí lidé bydlení činžovního typu, kde by v závislosti na konkrétním projektu mohlo vzniknout kolem dvou nových bytů různých kategorií. „Každý dům by přitom mohl mít vlastní předzahrádku a dost místa nám vychází i pro parkování. V podstatě na jednu bytovou jednotku připadá v průměru jedno volné parkovací místo," zněla část výkladu Vojtěcha Novotného z fakulty životního prostředí a katedry aplikované geoinformatiky a územního plánování ČZU v Praze. „Jednotlivé bloky by měly být průjezdné v jednom směru do vnitřní části lokality. Dá se tedy předpokládat, že by se zde pohybovali spíše místní obyvatelé," pokračoval Novotný s tím, že by tak nedaleko centra vzniklo klidné bydlení.

Mladí architekti

„Jedná se o kvalitní stavby z 50. let minulého století, takže oceňujeme, že návrh předkládá zachování stávajících objektů. Překvapilo mě i dopravní řešení. Vše je zatím ve fázi vizí. Máme se ale případně čeho chytit," komentovala výsledek vedoucí odboru rozvoje města Hana Špičková.

Podle studentů prostor nenabízí příliš variant, i proto se rozhodli, že nakonec předloží ucelený návrh, který řeší lokalitu komplexně, místo původně zamýšlených tří různých studií. „Co bych vyzdvihl, je to, že jde o svahovitý terén, orientovaný na jih. Domy si tedy vzájemně nestíní a v převážné míře nebrání výhledu na široké okolí, zejména hřebeny Slavkovského lesa. To z tohoto území činí do budoucna lukrativní slunnou adresu,“ pokračoval v závěrech Vojtěch Novotný.

Mladí architekti

„Příjemným zjištěním bylo řešení parkovacích míst a využití předzahrádek. Předně jde ale o to, že bychom zvelebili problémovou čtvrť, o kterou se musíme beztak starat, uklízet zde, likvidovat černé skládky a tak dále,“ uvedl starosta Jan Picka.

Vedení města chce ještě před letními prázdninami se zastupiteli projednat možné odkoupení opuštěných domů (za 34 milionů korun) od soukromého podnikatele ze Severních Čech. Ten je před lety koupil a částečně opravil. Své investice ale zastavil a lokalita z velké části zpustla. „Nevyužít této nabídky by se nám do budoucna nemuselo vyplatit. Naším cílem je mít tuto část města pod kontrolou a využít ideálně pro naše občany,“ dodal starosta s tím, že v případě odkoupení je pak na dalších jednáních, jak by byla přestavba financována a jestli by byty šly do nájmů, nebo přímého prodeje.   

Mladí architekti

Materiál řeší i parkovací místa pro návštěvníky 3D kina Alfa, kterých je momentálně málo. Přímo u kina by mohly být nově až dvě desítky dalších stání. Podobný projekt, jehož součástí je i vybudování vstupu do suterénu kina, už dokonce na odboru rozvoje města existuje.

Na prozkoumání terénu a přípravu studie měli vysokoškoláci necelé dva dny. Tým přitom pracoval jen s mapovými podklady, výškopisy a několika stručnými informacemi. „Pro utvoření prvotního názoru to stačí. Kdybychom tu byli týden, nevymyslíme toho příliš víc,“ uvedl na závěr vedoucí workshopu Novotný, který podobné projekty realizoval už několikrát. „Je to trénink do profesního života i pro mladé skupiny. Ti lidé se mezi sebou často neznají. Musí se seznámit v krátkém čase s problematikou a najít společnou řeč. Na tom to stojí," dodal. Pokud se zastupitelé dohodnou, je možné, že studenti budou na projektu dál podrobněji pracovat.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL