Na Starém náměstí v Sokolově se představili poskytovatelé sociálních služeb. Lidé se mohli seznámit s provozovateli a koupit drobné zboží ze sociálních a terapeutických dílen u dvaceti stánků
20.06.2016
Foto: sokolov.cz
Popisek: Představení sociálních služeb v Sokolově
Město uspořádalo 16. června tradiční přehlídku neziskových spolků, organizací a sdružení, které v Sokolově poskytují různé sociální služby a působí v dobročinné oblasti. Lidé se na Starém náměstí mohli seznámit s provozovateli a koupit drobné zboží ze sociálních a terapeutických dílen u dvaceti stánků.
„Máme tady sokolovskou pobočku Centra pro zdravotně postižené Karlovarského kraje, Denní centrum Žirafa pro lidi s kombinovaným postižením nebo s poruchou autistického spektra, chodovskou Mateřídoušku, která pečuje o tělesně a mentálně postižené, je tu Domácí hospic Motýl, KOTEC a řada dalších,“ vyjmenovala účastníky tradiční akce Martina Doubková z odboru sociálních věcí úřadu města. „Je to dobré nejen pro veřejnost, ale i poskytovatelé služeb a dobrovolníci se můžou seznámit mezi sebou, sdělit si své zkušenosti,“ konstatovala sociální pracovnice a poukázala zároveň na jeden z problémů současného systému, kterým je nedostatek terénních pracovníků. „Bez ohledu na druh poskytovaných služeb, ať už jde o osobní asistenci, pomoc drogově závislým nebo rodinám, kterým odebrali dítě, lidí v terénu je velmi málo. Ráda bych viděla vyšší kapacity. Ale bohužel jde o peníze, které chybějí nejen neziskovkám," dodala.
Na přehlídku se přišel podívat i starosta města Jan Picka s místostarostkou Renatou Oulehlovou. „Jsem rád, že tady tato tradice je už tolik let. Vždy jsem sem chodil pravidelně, ať už jako ředitel spolupořádajícího MDK, nebo teď jako starosta. Děkuji všem, kteří pomáhají těm, kteří to potřebují. Velice si takových lidí vážím, většina z nich to dělá opravdu z přesvědčení a od srdce."
Stánek a několik produktů nabízela například nezisková organizace Pomoc v nouzi. „Přijeli jsme představit azylové domy, intervenční centrum pro oběti domácího násilí, nízkoprahové denní centrum, dluhovou poradnu, zkrátka veškeré služby, které provozujeme,“ popsal rozsah neziskovky jeden z koordinátorů Milan Hloušek a ukázal také na svíčky, bižuterii nebo na ČOKY, tedy čokoládové výrobky z Kynšperku. Zboží pochází ze sociálních dílen, kde je vyrábějí klienti Domu na půli cesty. Jejich koupí lidé přispěli na činnost organizací.
„Podobná setkání jsou pro veřejnost velmi důležitá, protože až v krizi člověk pozná, že tu službu potřebuje. A pak už je pozdě,“ povzdychla si Renata Oulehlová a dodala: „může se stát cokoliv a lidé by měli vědět, s čím vším dokáží tyto organizace člověku pomoci. Bez těch, kteří se tu dnes prezentují, by to nešlo. A to, jak se dokážeme postarat o znevýhodněné, je obraz města, to je vizitka zdejších lidí.“ Akci doprovázel bohatý kulturní program, v němž vystoupili mimo jiné mažoretky sokolovské ZUŠ, violoncellový soubor Včella či klienti Mateřídoušky.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL