Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sokolov chce vrátit muziku mezi lidi a pod širák, o víkendu konečně zase vyjede Sokolovský dostavník. Město tak obnovuje tradici, která se zrodila v roce 1965

26.05.2016
Sokolov chce vrátit muziku mezi lidi a pod širák, o víkendu konečně zase vyjede Sokolovský dostavník. Město tak obnovuje tradici, která se zrodila v roce 1965

Foto: sokolov.cz

Popisek: Jednou z hvězd obnoveného Sokolovského dostavníku bude populární skupina Neřež

Poslední květnový víkend si v Sokolově konečně zase přijdou na své milovníci country & folku. Po letech znovu vyjede legendární Sokolovský dostavník.

Pamětníci se nemohou shodnout, kolik let uplynulo od posledního ročníku country folkového festivalu Sokolovský dostavník. S jistotou lze ovšem říci, že svátek táborákové hudby je zpátky. Městský dům kultury Sokolov ve spolupráci s dalšími pořadateli, mezi nimiž nechybějí interpreti z předchozích ročníků, se rozhodl uspořádat dvoudenní přehlídku. Všechno začne už v pátek odpoledne před Hornickým domem, kdy skupina DRC bude přímo na dostavníku projíždět městem. Festival pak vyvrcholí v sobotu, kdy na Starém náměstí vystoupí skupiny Neřež, Roháči, Asonance a další. „Chceme muziku vrátit mezi lidi a pod širák. Zkrátka tam kam patří," láká fanoušky countryx a folkové muziky ředitel MDK Sokolov Ladislav Sedláček.

Festival Sokolovský dostavník, dříve Podzimní či jarní dostavník, vznikl v roce 1965 a ze Sokolova učinil na dlouhá léta jedno z poutních míst milovníků trampské, folkové a country hudby. Jeho duší byl dnes již zesnulý Jaroslav Studený, který v červnu 1972 dokonce v Sokolově uspořádal, po komunistických zákazech v Karviné a Ústí nad Labem, fiále celostátní soutěžní přehlídky Porta. Se svou partou, prověřenou Dostavníkem, dokázal vše zorganizovat přímo uprostřed města v Hornickém domě. V pátek hrály folkové a country kapely, v sobotu trampské soubory a v neděli tu byla Dvorana Porty jako přehlídka vítězů a hostů. Vzhledem k tomu, že country (hlavně bluegrassových) a folkových kapel se v kraji hlásilo čím dál víc, bylo i na Dostavník z čeho vybírat.

Sokolovský dostavník

Legendárním se stal pro Sokolovské dostavníky rok 1978. V Hornickém domě básník Mirek Kovářík uvedl na scénu plzeňské Jezdce a postupně dalších pětadvacet kapel a čtyři sólisty. Nejlepší západočeské skupiny se střídaly s držiteli nejvyšších ocenění z Porty i se zvučnými jmény jako Krajánci, Stopa, Verumka, Kapitán Kid. Festival, pořádaný každoročně na jaře a na podzim, měl už tehdy za sebou hezky dlouhou tradici. Po řadě ročníků se díky pečlivé organizaci a neopakovatelné atmosféře kamarádských setkání stal hned po Portě druhou největší akcí svého druhu. Vystupovaly tu i tehdejší hvězdy českého folku a country – hradecká Lokálka, pražští Cestáři, chebští Rychtáři, budějovičtí Bobři, kadaňská Verumka, pardubická Stopa, pražští Krajánci, jindřichohradecký písničkář z oboru práva trestního Ivo Jahelka a mnohokrát musel přidávat i Kapitán Kid. Do pozdních hodin Dostavník pokračovával jam-sessionem v nedalekém Vítkově.

V Bukovanech se k Dostavníku přidala přehlídka Přepřahání dostavníku, kde vystupovali regionální a místní muzikanti Pepa Štross z Ústí nad Labem, Bodláci z Plzně, Bubáci z Habartova, bukovanští Strejdové, Obrazy z Karlových Varů, H + 28 z Nového Sedla a další. Pád komunistického režimu a jeho cenzury oslavila Česká tábornická unie v roce 1990 Podzimním dostavníkem v Sokolově s písničkáři Pavlem Dobešem, Wabim Daňkem, Wabim Ryvolou, Jaroslavem Samsonem Lenkem, Vojtou Kiďákem Tomáškem a skupinami Máci, Láďou Strakou a Milošem Dvořáčkem, Hop-Trop, Roháči, Pacifik a dalšími. Nezapomenutelnými moderátory byli Vašek Souček a Štěpán Podéšť.

V dalších letech se Sokolovský dostavník střídavě objevoval v Hornickém domě, v těšovické hospodě U Slunce a na sokolovském zámku, a pakna léta mizel. V poslední době ho nahradila pravidelná jarní vodácká Folková loděnice. Jednapadesát let od vzniku přehlídky se nyní Městský dům kultury Sokolov odhodlal tradici obnovit pod názvem Sokolovský dostavník.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL