Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Sokolov chce vrátit muziku mezi lidi a pod širák, o víkendu konečně zase vyjede Sokolovský dostavník. Město tak obnovuje tradici, která se zrodila v roce 1965

26.05.2016
Sokolov chce vrátit muziku mezi lidi a pod širák, o víkendu konečně zase vyjede Sokolovský dostavník. Město tak obnovuje tradici, která se zrodila v roce 1965

Autor: sokolov.cz

Popisek: Jednou z hvězd obnoveného Sokolovského dostavníku bude populární skupina Neřež

Poslední květnový víkend si v Sokolově konečně zase přijdou na své milovníci country & folku. Po letech znovu vyjede legendární Sokolovský dostavník.

Pamětníci se nemohou shodnout, kolik let uplynulo od posledního ročníku country folkového festivalu Sokolovský dostavník. S jistotou lze ovšem říci, že svátek táborákové hudby je zpátky. Městský dům kultury Sokolov ve spolupráci s dalšími pořadateli, mezi nimiž nechybějí interpreti z předchozích ročníků, se rozhodl uspořádat dvoudenní přehlídku. Všechno začne už v pátek odpoledne před Hornickým domem, kdy skupina DRC bude přímo na dostavníku projíždět městem. Festival pak vyvrcholí v sobotu, kdy na Starém náměstí vystoupí skupiny Neřež, Roháči, Asonance a další. „Chceme muziku vrátit mezi lidi a pod širák. Zkrátka tam kam patří," láká fanoušky countryx a folkové muziky ředitel MDK Sokolov Ladislav Sedláček.

Festival Sokolovský dostavník, dříve Podzimní či jarní dostavník, vznikl v roce 1965 a ze Sokolova učinil na dlouhá léta jedno z poutních míst milovníků trampské, folkové a country hudby. Jeho duší byl dnes již zesnulý Jaroslav Studený, který v červnu 1972 dokonce v Sokolově uspořádal, po komunistických zákazech v Karviné a Ústí nad Labem, fiále celostátní soutěžní přehlídky Porta. Se svou partou, prověřenou Dostavníkem, dokázal vše zorganizovat přímo uprostřed města v Hornickém domě. V pátek hrály folkové a country kapely, v sobotu trampské soubory a v neděli tu byla Dvorana Porty jako přehlídka vítězů a hostů. Vzhledem k tomu, že country (hlavně bluegrassových) a folkových kapel se v kraji hlásilo čím dál víc, bylo i na Dostavník z čeho vybírat.

Sokolovský dostavník

Legendárním se stal pro Sokolovské dostavníky rok 1978. V Hornickém domě básník Mirek Kovářík uvedl na scénu plzeňské Jezdce a postupně dalších pětadvacet kapel a čtyři sólisty. Nejlepší západočeské skupiny se střídaly s držiteli nejvyšších ocenění z Porty i se zvučnými jmény jako Krajánci, Stopa, Verumka, Kapitán Kid. Festival, pořádaný každoročně na jaře a na podzim, měl už tehdy za sebou hezky dlouhou tradici. Po řadě ročníků se díky pečlivé organizaci a neopakovatelné atmosféře kamarádských setkání stal hned po Portě druhou největší akcí svého druhu. Vystupovaly tu i tehdejší hvězdy českého folku a country – hradecká Lokálka, pražští Cestáři, chebští Rychtáři, budějovičtí Bobři, kadaňská Verumka, pardubická Stopa, pražští Krajánci, jindřichohradecký písničkář z oboru práva trestního Ivo Jahelka a mnohokrát musel přidávat i Kapitán Kid. Do pozdních hodin Dostavník pokračovával jam-sessionem v nedalekém Vítkově.

V Bukovanech se k Dostavníku přidala přehlídka Přepřahání dostavníku, kde vystupovali regionální a místní muzikanti Pepa Štross z Ústí nad Labem, Bodláci z Plzně, Bubáci z Habartova, bukovanští Strejdové, Obrazy z Karlových Varů, H + 28 z Nového Sedla a další. Pád komunistického režimu a jeho cenzury oslavila Česká tábornická unie v roce 1990 Podzimním dostavníkem v Sokolově s písničkáři Pavlem Dobešem, Wabim Daňkem, Wabim Ryvolou, Jaroslavem Samsonem Lenkem, Vojtou Kiďákem Tomáškem a skupinami Máci, Láďou Strakou a Milošem Dvořáčkem, Hop-Trop, Roháči, Pacifik a dalšími. Nezapomenutelnými moderátory byli Vašek Souček a Štěpán Podéšť.

V dalších letech se Sokolovský dostavník střídavě objevoval v Hornickém domě, v těšovické hospodě U Slunce a na sokolovském zámku, a pakna léta mizel. V poslední době ho nahradila pravidelná jarní vodácká Folková loděnice. Jednapadesát let od vzniku přehlídky se nyní Městský dům kultury Sokolov odhodlal tradici obnovit pod názvem Sokolovský dostavník.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace