Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

No to je tedy reklama! Hrad Loket, kde byl vězněn malý Karel IV., si chce namalovat americký zločinec, odsouzený na půlstoletí do vězení, a pak se usadit v Čechách!

19.05.2016
No to je tedy reklama! Hrad Loket, kde byl vězněn malý Karel IV., si chce namalovat americký zločinec, odsouzený na půlstoletí do vězení, a pak se usadit v Čechách!

Autor: otecvlasti.eu

Popisek: Hrad Loket učaroval nejen Otci vlasti, ale také americkému kriminálníkovi

Fascinující panorama jednoho z nejkrásnějších českých hradů učarovalo americkému zločinci natolik, že si jej chce namalovat. Poslal proto do Lokte dopis s žádostí o fotografii a ředitel hradu mu vyhověl, prý se jedná o dobrou reklamu. Nabízí se ale otázka, zda reklamou pro nás také je, že se chce trestanec po propuštění z vězení přestěhovat do České republiky.

Na kuriózní případ upozornila redakce iDnes.cz., která tento týden přinesla zprávu, že na hrad Loket přišel zajímavý dopis z coloradské věznice. Jeho autorem je třiadvacetiletý Brandon Duke, kriminálník s pestrou minulostí. Při srovnání s verdikty naší justice je téměř neuvěřitelné, že má ve vězení strávit celých 55 let za to, že se v květnu 2010 pokusil zabít policistu. A stejně neuvěřitelné je, jak na svůj značně tvrdý trest reagoval. Pochvaloval si, že byla obnovena jeho víra v systém trestního soudnictví, a radoval se, že nebyl odsouzen na horní hranici 64 let.

Reklama, nebo riziko?

Vysoký trest, který mladík dostal, vysvětlila prokurátorka Catrina Weigel tím, že Duke nenávidí policisty a jeho trestní minulost sahá až do roku 2001. To, že při střelném útoku na policistu nikdo nezahynul, považovala za zázrak, a nikoliv polehčující okolnost pro pachatele. Jeho advokát ale naopak zdůraznil, že Brandon vyrůstal v prostředí, kde byl sexuálně zneužíván svým otcem. Matka ho opustila a cítil se prý velmi osamělý. Snažil se také přesvědčit soud, že jeho klient trpí duševní nemocí. V minulosti byl vyšetřován pro řadu jiných vážných deliktů. To, že se zhlédl v Česku a po propuštění z vězení se chce údajně usadit v Mariánských Lázních, pro nás může být reklama, ale také značné riziko. Je dostatečně známo, že recidivisté trestné činy opakují. Navíc Duke ve svém dopisu píše, že je vězněn kvůli politice, a skutečnou příčinu tak vysokého trestu zamlčuje.

Brandon Duke

Královský Loket

Bohužel se ani nezmiňuje, jak se dostal k informacím o hradu Loket. Je zcela možné, že například v souvislosti se zvýšenou publicitou o této památce v poslední době. Především s faktem, že na Lokti byl vězněn jako malý chlapec mezinárodně proslulý panovník Karel IV. Stalo se tak v době, kdy se na něj uchýlila jeho matka Eliška Přemyslovna, utíkající před Karlovým otcem Janem Lucemburským. Karel přesto na toto místo nezanevřel a později se zde zdržoval poměrně často. S oblibou lovil zvěř ve zdejších lesích. Význam Lokte byl v té době značný, když Karel IV. založil Karlovy Vary, hovořilo se o nich jako o „Teplých lázních u Lokte“. Po smrti Otce Vlasti připadl Loket jeho synu Václavovi IV., jehož zásluhou získal hrad dnešní fascinující podobu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace