Němci ubytovávají uprchlíky v samotné blízkosti českých hranic. Lidé se raději vyzbrojují a starosta se diví
31.01.2016
Foto: klingenthal.com
Popisek: Klingenthal je známý jako zimní rekreační středisko. Co zde, proboha, budou uprchlíci dělat?
Zatímco v českém vnitrozemí se uprchlíci objevují minimálně, v pohraničí už to neplatí. Například do německého zimního rekreačního střediska Klingenthal, které leží jen osm kilometrů od našich hranic, byly nastěhovány první uprchlické rodiny, ačkoliv se tomu od počátku místní lidé hlasitě bránili. Zdejší obyvatelé sice chápou, že především matkám s malými dětmi je třeba pomoci, ale na straně druhé mají oprávněné obavy, a tak se vyzbrojují.
Sokolovský deník tento týden upozornil na přítomnost prvních přibližně dvaceti uprchlíků v bezprostřední blízkosti českých hranic. Přinesl také informaci, že starosta příhraniční obce Klingenthal Thomas Hennig upozornil svého kolegu v Kraslicích, že v první vlně zde bude ubytováno asi třicet osob. To je ale pouhý začátek, postupně by měli imigranti obsadit více než třicet bytů a mohlo by jich zde pobývat až sto. Připustil také, že ve své obci cítí znepokojení, především poté, co se v médiích objevily šokující informace o událostech v Kolíně nad Rýnem. Deník rovněž cituje některé obyvatelky Klingenthalu, které se již vyzbrojily plynovými pistolemi nebo pepřovými spreji. A ještě jedna věc stojí za zamyšlení. Kligenthal je známý jako zimní rekreační středisko. Nabízí se otázka, co zde budou lidé, kteří přišli ze zcela jiného prostředí, celé dny dělat.
Udivený starosta
Obyvatele české strany určitě ale neuklidní prohlášení starosty Kraslic Romana Kotilínka, že se v souvislosti s tím nechystají žádná opatření. Na webových stránkách města se občan dočte, kdy se koná jaký ples, ale nějaké seriózní informace o tom, co se děje kousek opodál a jak je v souvislosti s tím zajištěna bezpečnost občanů, zcela chybějí. A zprávu, že ve městě budou ubytováni imigranti, nenajdeme ani na portálu obce Klingenthal. Na straně druhé ale kraslický starosta rozhodně současnou uprchlickou krizi nepodceňuje. „Udivuje mne pokrytectví, s jakým Evropa k problému přistupuje – či vlastně nepřistupuje. Nikdo neřeší příčiny tohoto exodu, někteří dokonce radostně přicházejí s tezemi na způsob: hurá, bude tu nová laciná pracovní síla. A vrcholem všeho je, když úředníci z Bruselu prohlásí, že důsledky přílivu takovéhoto množství lidí s naprosto jinou kulturní tradicí a zcela odlišnou mentalitou je vůbec nezajímají. Konečně začínám chápat atmosféru doby před rozpadem Říše římské. Civilizace, která není schopna hájit hodnoty, na nichž byla vybudována, je odsouzena k zániku. Teď je to ale dotaženo k větší dokonalosti, neboť tuto vlastní sebedestrukci balíme do slovíček o humanitě a pomoci slabším. A když vidím ty mladé, urostlé a dobře živené muže, kteří proudí do Evropy, mám dost vážné pochybnosti,“ řekl Roman Kotilínek v rozhovoru pro Parlamentní listy.
Němky pracují, muslimky nakupují
V klidu rozhodně nejsou ani obyvatelé jiných příhraničních míst. Například jedna z žen, bydlících na Božím Daru, nám popsala své zážitky z Německa. „Pravidelně jezdíme do Saska na nákupy. V poslední době mě ale zaskočilo, kolik zde nakupuje muslimských žen, zahalených v těch hrozných hábitech. Hned, jakmile je spatřím, z obchodu pádím pryč. Německé prodavačky mlčí, ale je na nich zřejmé, že jsou také opatrné. V obchodech je cítit napětí. Nikdo z nich netuší, co muslimky pod šaty skrývají. A také přemýšlím nad jednou věcí. Německé prodavačky jsou celý den v práci a ženy, které jsou líčeny jako nebohé oběti války, si zde v klidu kupují oblečení, šperky a pamlsky, protože jim jejich muži zakazují pracovat. Nedivím se, že toho začínají mít Němci plné zuby. Já sama bych těm matkám s dětmi, které jsou roztomilé, pomohla. Ale člověk ani neví, kdo to vlastně je a zda pomoc opravdu potřebují.“
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová