Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Vem koště a uklízej. Získáš stravenku, láká lidi bez práce Loket

08.05.2013
Vem koště a uklízej. Získáš stravenku, láká lidi bez práce Loket

Autor: Profimedia.cz

Popisek: město Loket

Nezaměstnaní lidé, kteří již nemohou být nuceni na veřejnou službu, by mohli za čtyřhodinový úklid města získat stravenku za padesát korun. To plánuje loketská radnice. A věří, že zájemci se pohrnou.

Stále více měst a obcí přemýšlí, jak zapojit lidi na sociálních dávkách do pracovního procesu. Od té doby, co Ústavní soud zatrhl nutit lidi zametat ulice bez finanční odměny, nezaměstnaní již pro městské a obecní úřady nepracují. Loket na Sokolovsku to chce změnit.

Starosta Zdeněk Bednář je přesvědčen, že lidé bez práce budou motivováni, když jim město dá padesátikorunovou stravenku za čtyřhodinové zametání ulic. Přestože novinka má odstartovat až ve druhé polovině května, zájemci se prý už hlásí. "Mámě pět šest zájemců. Kdyby jich bylo deset, bude to fajn," sdělil novinářům.

Druhý den lidé nemusí přijít

Nezaměstnaní s košťaty v ruce mají udržovat trávník v historickém centru městečka se stejnojmenným hradem, zametat ulice nebo vysypávat odpadkové koše. "Má to ale háček. Lidi nemůžeme do práce nutit. Je tedy možné, že jeden den budou uklízet, druhý už ale nepřijdou," přiznal loketský starosta.

Podle Zdeňka Bednáře město takto koncipovanou "veřejnou službu" konzultovalo s Karvinou, kde novinka už funguje. Mezi prvími městy, kde stravenky za úklid chtěli aplikovat, byl ale severočeský Chomutov. Tady ale nakonec magistrát z nápadu vycouval kvůli zákonu. "Dobrovolnické služby jsou legislativně omezeny. Činnosti, které bychom my potřebovali, se do podmínek zákona nevejdou," řekla médiím letos v lednu mluvčí chomutovské radnice Šárka Schönová.

Stravenkový systém

Lidé bez práce města a obce postupně převedly na veřejně prospěšné práce, úřady práce navýšily finanční příspěvky. Přesto si města nemohou tolik lidí dovolit jako před zrušením veřejné služby. Třeba v Chomutově  zadarmo pracovalo až 400 nezaměstnaných.

V Karviné po verdiktu Ústavního soudu z ulic zmizelo 200 pomocníků, kteří pracovali ve směnách. Denně bylo v terénu padesát až šedesát lidí až na čtyři hodiny. Od února to město vyřešilo "stravenkovým systémem" - 22 pomocníků v šestihodinových směnách, kteří dostanou ihned po práci od města stravenku. Lidé tak vyšli do ulic.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace