Vem koště a uklízej. Získáš stravenku, láká lidi bez práce Loket
08.05.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: město Loket
Nezaměstnaní lidé, kteří již nemohou být nuceni na veřejnou službu, by mohli za čtyřhodinový úklid města získat stravenku za padesát korun. To plánuje loketská radnice. A věří, že zájemci se pohrnou.
Stále více měst a obcí přemýšlí, jak zapojit lidi na sociálních dávkách do pracovního procesu. Od té doby, co Ústavní soud zatrhl nutit lidi zametat ulice bez finanční odměny, nezaměstnaní již pro městské a obecní úřady nepracují. Loket na Sokolovsku to chce změnit.
Starosta Zdeněk Bednář je přesvědčen, že lidé bez práce budou motivováni, když jim město dá padesátikorunovou stravenku za čtyřhodinové zametání ulic. Přestože novinka má odstartovat až ve druhé polovině května, zájemci se prý už hlásí. "Mámě pět šest zájemců. Kdyby jich bylo deset, bude to fajn," sdělil novinářům.
Druhý den lidé nemusí přijít
Nezaměstnaní s košťaty v ruce mají udržovat trávník v historickém centru městečka se stejnojmenným hradem, zametat ulice nebo vysypávat odpadkové koše. "Má to ale háček. Lidi nemůžeme do práce nutit. Je tedy možné, že jeden den budou uklízet, druhý už ale nepřijdou," přiznal loketský starosta.
Podle Zdeňka Bednáře město takto koncipovanou "veřejnou službu" konzultovalo s Karvinou, kde novinka už funguje. Mezi prvími městy, kde stravenky za úklid chtěli aplikovat, byl ale severočeský Chomutov. Tady ale nakonec magistrát z nápadu vycouval kvůli zákonu. "Dobrovolnické služby jsou legislativně omezeny. Činnosti, které bychom my potřebovali, se do podmínek zákona nevejdou," řekla médiím letos v lednu mluvčí chomutovské radnice Šárka Schönová.
Stravenkový systém
Lidé bez práce města a obce postupně převedly na veřejně prospěšné práce, úřady práce navýšily finanční příspěvky. Přesto si města nemohou tolik lidí dovolit jako před zrušením veřejné služby. Třeba v Chomutově zadarmo pracovalo až 400 nezaměstnaných.
V Karviné po verdiktu Ústavního soudu z ulic zmizelo 200 pomocníků, kteří pracovali ve směnách. Denně bylo v terénu padesát až šedesát lidí až na čtyři hodiny. Od února to město vyřešilo "stravenkovým systémem" - 22 pomocníků v šestihodinových směnách, kteří dostanou ihned po práci od města stravenku. Lidé tak vyšli do ulic.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.