Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nekonečné karlovarské patálie. Proč se musel primátor omluvit opozici? A proč je lynčován?

24.06.2015
Nekonečné karlovarské patálie. Proč se musel primátor omluvit opozici? A proč je lynčován?

Foto: archiv KV

Popisek: Zámeckou věž, slavnou dominantu Karlových Varů, užívá její nájemce jenom tak, že ji pronajímá dál, údajně za trojnásobek

Červnové jednání karlovarských zastupitelů se opět neobešlo bez vášnivých diskusí mezi koalicí a opozicí. I tentokrát se ukázalo, že k nejaktivnějším politikům patří zastupitelé za KSČM. Ti mimo jiné upozornili na to, jak město nevýhodně hospodaří se svým historickým majetkem a jak na něm jiní vydělávají miliony.

Hned v úvodu schůze se naplno projevilo, že zástupci Karlovaráků, kteří byli nedávno vyšachováni z koalice, si napříště nenechají nic líbit. Zajímali se, proč nejsou jako vůbec nejsilnější opoziční subjekt zastoupeni v komisích, jak bylo deklarováno. Primátor Petr Kulhánek (KOA) se nad tímto faktem podivil (!), Karlovarákům se omluvil a slíbil nápravu. Po odchodu Karlovaráků z rady města nastala obvyklá čistka ve výborech a komisích. Všechny byly razantně obměněny a nyní je tak čeká několikátá personální šachová partie.

Byznys kolem historické dominanty

Další opoziční zastupitel Zdeněk Musil (KSČM) upozornil, že město pronajímá historickou dominantu Karlových Varů, Zámeckou věž, společnosti Jamp (jejímž majitelem je král českého hazardu Milutin Perič) za pouhých sto dvacet tisíc korun ročně, ta ji však údajně pronajímá za trojnásobek dalšímu subjektu. I když se tento případ několikrát projednával na zastupitelstvu a mnohokrát o něm informovala média, stále není vyřešen. Podle Vlastimila Lepíka (KOA) navíc nájemce neplní podmínky smlouvy, podle níž mělo například v Zámecké věži vzniknout muzeum, které zde však neexistuje.

Bokovce bez výběrového řízení

Nedávno odvolaná náměstkyně primátora Hana Zemanová (Karlovaráci) se zase pozastavila nad výší dotace pro kulturní Klub Paderewski, který je ročně podporován částkou milion dvě stě tisíc korun. Přitom za prostory, v nichž působí, platí nájem pouhou jednu korunu ročně, ale inkasuje třicet tisíc korun za pronájem kavárny Husovka v době konání MFF. Navíc se zajímala, proč se v tomto případě nedělá řádné výběrové řízení a zda takové jednání není v rozporu s péčí řádného hospodáře. Mimochodem, kavárnu si po dobu festivalu pronajímá firma, provozující populární pražskou vinárnu Bokovka. Společně ji vlastní Jan Hřebejk, David Ondříček a Aleš Najbrt. Ze stanoviska primátora vyplynulo, že kavárna Husovka je pronajímána firmě Bokovka přímo na žádost vedení MFF.

Prohrané a vyhrané miliony

Jako vždy přišly na přetřes soudní spory, týkající se především výstavby kontroverzní KV arény. Zemanová upozornila, že dosud náklady na spory přesáhly více než dvacet milionů korun, a zeptala se primátora, jakou z toho vyvodí odpovědnost. Primátor Kulhánek se ale bránil: „Na jedné straně jsem lynčován, že zametám kauzy pod koberec, a na straně druhé jsem lynčován, že se soudíme a město kauzy prohrává.“ Upozornil, že například v kauze prodeje Lázní III se nakonec podařilo vysoudit devadesát milionů korun, šance na úspěch má i spor ohledně prodeje golfového areálu, a tak je celkový výsledek soudních sporů velmi pozitivní. S tímto názorem se ztotožnil i lídr opozičního hnutí O co jim jde?! Otmar Homolka. Ten zdůraznil, že soudní spory přinášejí nejen ekonomický, ale i morální přínos pro občany města. Studenou sprchu pak Zemanová sklidila od Jaroslava Fujdiara (OCJJ) s tím, že ve sporných kauzách figuroval její manžel. Ta se ale ohradila, že ona s kauzami manžela nemá nic společného. „Mému manželovi nebylo nikdy nic prokázáno,“ argumentovala rozčileně. Nicméně faktem zůstává, že sporné kauzy vznikly v době, kdy o nich manžel Zemanové rozhodoval.

Úctyhodný výkon

Ne vše se však tentokrát odehrálo v obvyklé dusné atmosféře. Jako vždy agilní poslankyně Věra Bartůňková (KSČM) vyjádřila obdiv na tím, že primátor Kulhánek podává úžasné sportovní výkony, když například nedávno uběhl Karlovarský půlmaraton. Její pochvala sice vyvolala pobavení, ale nenašel se nikdo, kdo by úspěch primátora ocenil potleskem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová