Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radní vymysleli past, jak vyzrát na Babiše. Podaří se jim zmařit obchod s arabským šejkem?

27.05.2015
Radní vymysleli past, jak vyzrát na Babiše. Podaří se jim zmařit obchod s arabským šejkem?

Autor: Thermal

Popisek: Pohled ze střešního bazénu hotelu Thermal je úchvatný.

Ministr financí Andrej Babiš vymyslel sofistikovaný plán, jak vylepší hospodaření hotelového areálu, který k překvapení mnohých spadá pod jeho resort. Babiš totiž není spokojený s hospodařením společnosti, která řídí známý karlovarský hotel Thermal, dokonce se nechal slyšet, že do něj ještě nedorazila tržní ekonomika. Hotel podle něj navíc v době konání MFF výrazně prodělává. A tak se rozhodl, že stát prodá část hotelu, termální bazén s lukrativním pozemkem. Nejlepší by prý bylo, kdyby jej koupil nějaký šejk.

V situaci, kdy se už hlásí první zájemci o mimořádnou koupi, se však rozhodli  na Babiše vyzrát  karlovarští radní. Je to o to zajímavější, že členy koalice, která Karlovy Vary řídí, jsou i zástupci hnutí ANO. Primátor Petr Kulhánek (KOA) tento týden osobně předložil do rady města návrh, aby  byl  celý areál hotelu Thermal i s náležejícími pozemky prohlášen za nemovitou kulturní památku.

Mimořádný architektonický počin

V důvodové zprávě se mimo jiné uvádí, že tento komplex  je dílem manželů Machoninových a reprezentuje jejich vrcholné tvůrčí období. V případě projektu a následné výstavby Thermalu jde o mimořádný architektonický počin své doby a díky tomu byl vybudován  prvotřídní mezinárodní hotel s kongresovým zázemím špičkové kvality a relaxačním centrem.  

Objekt je  konstrukčně  zcela unikátní, charakteristickým prvkem je    střídání velkých prosklených ploch s betonovými panely, které místy plynule prostupují dovnitř. Toto pojetí řadí stavbu k  brutalistnímu směru architektonické tvorby, u nás ojedinělému. Komplexně jsou rovněž řešeny interiéry až po nejmenší detaily a  přes některé úpravy si zachoval atmosféru šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století. Hotelová část  je pevně spjata se strání a společně s termálním  koupalištěm tvoří unikátní architektonický celek.  Rovněž charakteristická, stylově čistá architektura pavilonu u bazénu, je typickou ukázkou tvorby autorů a je tak cennou a nedílnou součástí celého komplexu.

Porušení autorských práv?

Případný prodej části hotelu Thermal je natolik závažný, že  mu byl nedávno věnován i investigativní  pořad České televize Reportéři. Vnuci manželů Machoninových v něm mimo jiné upozornili, že prodejem  části hotelu Thermal mohou být porušena autorská práva architektů, kteří jej navrhovali. Také oni vyjádřili návrh, aby byl  celý Thermal vyhlášen za kulturní nemovitou památku a tím bylo znemožněno, že s ním někdo bude svévolně nakládat.

I ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) si je vědom propojení hotelu Thermal s filmovým festivalem. "Jestliže je něco vyhlášeno kulturní památkou, respektive národní kulturní památkou, není s tím pochopitelně možné nakládat, jako kdyby to žádnou památkovou hodnotu nemělo," uvedl k záměru karlovarských radních a k úvahám o prodeji hotelu ministr.

Exkluzívní nabídka

Vedení hotelu si však s památkovou ochrannou ani autorskými právy hlavu nedělá a na svých stránkách dále anoncuje exkluzívní  nabídku na prodej bazénu a přilehlých pozemků s jedinečným výhledem na Karlovy Vary, s tím, že jde o tři pozemky o výměře 1227 , 4570 a 415 m2. Jediným rozhodujícím kritériem pro prodej je výše ceny.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace