Karlovarské politické varieté: Lotři, zbabělci a socialistický prezident
13.05.2015
Foto: archiv KV
Popisek: Petr Kulhánek, primátor
Napjatě očekávané jednání karlovarského zastupitelstva se symbolicky konalo v rekonstruovaném objektu Národní dům, kde se karlovarští poslanci scházeli již v minulém století. Historická památka se dočkala vzkříšení až po mnoha letech tahanic a soudních sporů, nakonec se jejím majitelem stala pražská společnost Eltodo. Mnoho televizních diváků si krásné varieté Národního domu pamatuje z legendárního seriálu Cirkus Humberto. Ale vše nasvědčuje tomu, že napříště zde bude předváděn spíš cirkus politický.
Napětí se v krásném sále dalo hned od začátku krájet. Do programu jednání byl totiž zařazen bod o personálních změnách v radě města. Primátor města Petr Kulhánek (KOA) oznámil, že na základě koaličních jednání vznikla nová koalice, složená z hnutí KOA, ANO, ČSSD a KDU-ČSL a že panuje koaliční shoda jak na personálních otázkách, tak na programu. Navíc byl rozšířen počet členů rady z devíti na jedenáct. V souvislosti s tím sdělil, že rezignovala kontroverzní radní Iveta Hejnová, kvůli které se před měsícem rozpadla původní koalice. V nové koalici tak hnutí Karlovaráci vystřídali zástupci ČSSD a KDU-ČSL.
Jsou to lotři?
Kulhánkův projev vyvolal adekvátní odezvu v opozičních řadách. Dlouholetý karlovarský zastupitel Zdeněk Musil (KSČM) například prohlásil, že uvažuje o psaní paměti, s tím že zažil všechny primátory za posledních pětadvacet let. Podle jeho názoru město potřebuje konečně stabilní vedení, ale tímto nastane jen další zemětřesení ve výborech a komisích. Opoziční zastupitelé v souvislostí s tím vyslovili požadavek, aby v komisích byly zastoupeny všechny subjekty.
Jiří Kotek (Alternativa) pak tvrdě kritizoval dosavadní karlovarskou politickou reprezentaci. Motorem jejich práce prý byla korupce, tunelování a vyvádění veřejného majetku, a proto prý některým zastupitelům nepodává ruce: „Jsou to lotři,“ řekl doslova. Na to reagoval primátor Kulhánek: „Pan Kotek řadu let naprosto beztrestně obviňuje řadu lidí, kteří si to nezaslouží.“ Jenže Kotkovu ostrou kritiku podpořil další opoziční zastupitel Ota Homolka (O co jim jde?!). Souhlasil s ním například v kritice kauzy kolem prodeje lukrativního golfového areálu pod cenou a uvedl, že zvažují trestní oznámení stížnost k Evropské komisi.
Další karlovarské zemětřesení
Do diskuse se zapojila také dosavadní náměstkyně Hana Zemanová (Karlovaráci), která již dobře věděla, že její dny v této funkci jsou sečteny: „Předpokládám, že moje odvolání je skutečností nezvratnou,“ řekla s rozechvělým hlasem a dodala, že Karlovaráci žádným způsobem nestupňovali své požadavky, jak bylo uváděno. „Je to smyšlené tvrzení těch, kteří si potřebovali zdůvodnit proč boří fungující koalici. Přála bych si, aby se muži chovali jako muži a ne jako zbabělci,“ řekla ještě na závěr tato nepřehlédnutelné atraktivní žena. Zjevně narážela na to, že se o svém odvolání dozvěděla až v médiích.
Po vášnivé přestřelce byly odstartovány změny v radě a komisích a nastalo další avízované karlovarské zemětřesení. Nová koalice vše hladce prosadila většinou jednadvaceti hlasů v zastupitelstvu, které má pětatřicet členů.
Kuriózní přestávka
O půl jedenácté bylo jednání přerušeno kvůli návštěvě prezidenta Vietnamské socialistické republiky. Jiří Kotek již předtím navrhl, aby kvůli představiteli socialistické země, v níž jsou vážně porušována lidská práva, k přerušení programu nedošlo. Většina zastupitelů se však zdržela hlasování a návrh proto nebyl přijat. Primátor Kulhánek se tedy odešel věnovat kontroverznímu hostovi a společně s ním odjelo na oběd do Grandhotelu Pupp několik jeho kolegů.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová