Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kuriózní situace karlovarských zastupitelů. Nikdo neví, jak to dopadne. A kdo přivítá kontroverzní zahraniční návštěvu?

07.05.2015
Kuriózní situace karlovarských zastupitelů. Nikdo neví, jak  to dopadne. A kdo přivítá kontroverzní zahraniční návštěvu?

Autor: archiv KV

Popisek: Petr Kulhánek, primátor

Do kuriózní a skutečně nezáviděníhodné situace se dostali karlovarští politici v měsíci, který je pro ně velmi významný. Každoroční oslavy zahájení lázeňské sezóny i osvobození města jsou letos poznamenány napjatou atmosférou rozpadající se koalice a zákulisním vyjednáváním o nové. Příští týden v úterý se má rozhodnout, zda primátorem města zůstane Petr Kulhánek nebo zda jej nahradí někdo jiný. A ve stejný den má město navštívit vietnamský prezident, kvůli němuž se strategické jednání zastupitelů musí přerušit. A to se vůbec nelíbí části opozice.

Karlovarští politici před sebou mají skutečně perný týden. Než vyřeší koaliční tajenku, musí diplomaticky zvládnout oslavy osvobození města, což znamená  uctít památku jak padlých ruských vojáků na hřbitově v Drahovicích, tak amerických vojáků  u památníků obětem všech válek u hotelu Thermal. Tím místní reprezentace sofistikovaně řeší choulostivou situaci, která v lázních vznikla koncem války. Jak už Krajské listy uvedly, město neosvobodila ani jedna z těchto armád, ale skupinka českých hrdinů, kteří se odvážným krokem snažili zabránit, aby město neplenili vojáci. A na ty české osvoboditele se  zase, jak je zřejmé, nedostane.  

Co bude dál?

Vedle série oslav se souběžně odehrávají  vyčerpávající koaliční jednání a konečně se rýsuje nová koalice. Ta  je však až do úterý nejistá, i když se předběžné na spolupráci domluvila v komunálních volbách vítězná  KOA  s ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Z dosavadní koalice tedy zřejmě vypadne hnutí Karlovaráci, které si ještě tento týden dělalo zálusk na křeslo primátora.

Ale možné je, že se přece jenom Karlovarákům podaří situaci zvrátit a sesadit primátora Kulhánka, o což se delší dobu snaží. Jeho místo by pak mohla obsadit současná náměstkyně Hana Zemanová, která je politickým nováčkem. Definitivní jasno tak bude až příští  úterý. To, že tento den bude mimořádně napínavý, prozrazuje nejen program jednání zastupitelstva, ale i naplánovaná  zahraniční návštěva vietnamského prezidenta, jež má zasedání na několik hodin přerušit. Jenže v tuto chvíli nikdo netuší, zda bude primátorem města ten současný nebo někdo úplně jiný. 

Nehorázná stafáž?

Opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) přerušení důležitého jednání kvůli vietnamské návštěvě považuje za nehoráznost: „Takovouto organizací vítání vietnamské delegace a prezidenta, degradovali pořadatelé a vedení města orgán zastupitelstva Karlových Varů a jeho politické představitele různých demokratických stran, do role pionýrů základní školy z doby totality, aby dělali jakousi „protokolární“ stafáž kolem oběda vietnamské delegaci. To podstatné, co by měli této  delegaci vyslaní zástupci města, patrně v doprovodu komunistů, sdělit, je, že je na čase, aby se také ve Vietnamu vypořádali s komunismem, upustili od věznění politických oponentů a věřících, zavedli pluralitu politických stran, svobodu víry, vyznání, slova a médií,“ sdělil Kotek v prohlášení, které zaslal médiím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace