Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kuriózní situace karlovarských zastupitelů. Nikdo neví, jak to dopadne. A kdo přivítá kontroverzní zahraniční návštěvu?

07.05.2015
Kuriózní situace karlovarských zastupitelů. Nikdo neví, jak  to dopadne. A kdo přivítá kontroverzní zahraniční návštěvu?

Autor: archiv KV

Popisek: Petr Kulhánek, primátor

Do kuriózní a skutečně nezáviděníhodné situace se dostali karlovarští politici v měsíci, který je pro ně velmi významný. Každoroční oslavy zahájení lázeňské sezóny i osvobození města jsou letos poznamenány napjatou atmosférou rozpadající se koalice a zákulisním vyjednáváním o nové. Příští týden v úterý se má rozhodnout, zda primátorem města zůstane Petr Kulhánek nebo zda jej nahradí někdo jiný. A ve stejný den má město navštívit vietnamský prezident, kvůli němuž se strategické jednání zastupitelů musí přerušit. A to se vůbec nelíbí části opozice.

Karlovarští politici před sebou mají skutečně perný týden. Než vyřeší koaliční tajenku, musí diplomaticky zvládnout oslavy osvobození města, což znamená  uctít památku jak padlých ruských vojáků na hřbitově v Drahovicích, tak amerických vojáků  u památníků obětem všech válek u hotelu Thermal. Tím místní reprezentace sofistikovaně řeší choulostivou situaci, která v lázních vznikla koncem války. Jak už Krajské listy uvedly, město neosvobodila ani jedna z těchto armád, ale skupinka českých hrdinů, kteří se odvážným krokem snažili zabránit, aby město neplenili vojáci. A na ty české osvoboditele se  zase, jak je zřejmé, nedostane.  

Co bude dál?

Vedle série oslav se souběžně odehrávají  vyčerpávající koaliční jednání a konečně se rýsuje nová koalice. Ta  je však až do úterý nejistá, i když se předběžné na spolupráci domluvila v komunálních volbách vítězná  KOA  s ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Z dosavadní koalice tedy zřejmě vypadne hnutí Karlovaráci, které si ještě tento týden dělalo zálusk na křeslo primátora.

Ale možné je, že se přece jenom Karlovarákům podaří situaci zvrátit a sesadit primátora Kulhánka, o což se delší dobu snaží. Jeho místo by pak mohla obsadit současná náměstkyně Hana Zemanová, která je politickým nováčkem. Definitivní jasno tak bude až příští  úterý. To, že tento den bude mimořádně napínavý, prozrazuje nejen program jednání zastupitelstva, ale i naplánovaná  zahraniční návštěva vietnamského prezidenta, jež má zasedání na několik hodin přerušit. Jenže v tuto chvíli nikdo netuší, zda bude primátorem města ten současný nebo někdo úplně jiný. 

Nehorázná stafáž?

Opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) přerušení důležitého jednání kvůli vietnamské návštěvě považuje za nehoráznost: „Takovouto organizací vítání vietnamské delegace a prezidenta, degradovali pořadatelé a vedení města orgán zastupitelstva Karlových Varů a jeho politické představitele různých demokratických stran, do role pionýrů základní školy z doby totality, aby dělali jakousi „protokolární“ stafáž kolem oběda vietnamské delegaci. To podstatné, co by měli této  delegaci vyslaní zástupci města, patrně v doprovodu komunistů, sdělit, je, že je na čase, aby se také ve Vietnamu vypořádali s komunismem, upustili od věznění politických oponentů a věřících, zavedli pluralitu politických stran, svobodu víry, vyznání, slova a médií,“ sdělil Kotek v prohlášení, které zaslal médiím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace