Karlovy Vary se chtěly ukázat v plné kráse a místo toho mají obrovskou ostudu a patálie. Kvůli svému slavnému orchestru
28.04.2015
Foto: mmkv.cz
Popisek: Ředitel KSO Šimon Kaňka už mnoho důvodů k úsměvu nemá.
Karlovy Vary měly na letošní zahájení lázeňské sezóny dobře našlápnuto. Po návštěvě hlavy státu k pramenům zavítal i premiér, o víkendu se zde pak bavila šlechta z celé Evropy. V uplynulém týdnu zase využili historickou atmosféru na kolonádě filmaři, kteří natáčí historický seriál o legendárním dravci Mattonim. Jenže po dávce příjemné reklamy se na titulních stránkách novin a v bulvárních médiích objevila zpráva, jež Varům čest rozhodně nedělá. A už vůbec ne nejstaršímu symfonickému orchestru u nás.
Zatímco se údajným fyzickým napadením dvou umělců hráčů Karlovarského symfonického orchestru baví bulvární magazíny v celé zemi, situace v KSO je mnohem vážnější. Karlovarští zastupitelé se totiž musí touto příspěvkovou organizací zabývat prakticky neustále a je jen otázka času, kdy těleso se slavnou historií rozpustí.
Přehlídka skandálů a problémů s hospodařením, stále odvolávanými řediteli a dirigenty, či dvěma navzájem soupeřícími odborovými organizacemi, už začíná být opravdu neúnosná. Namísto toho, aby se členové KSO snažili zlepšit jeho uměleckou pověst, neustále veřejnost atakují nejrůznějšími maléry: hádkami, stížnostmi, peticemi, otevřenými dopisy a trestními oznámení. Podle našich ověřených informací KSO dokonce prošetřuje i Transparency International, především kvůli neprůhlednému nakládání s finančními prostředky.
Banální historka v bulvárním provedení
Dlouhodobě vypjaté vztahy mezi dvěma soupeřícími tábory nyní vyvrcholily banální událostí, z níž bulvár udělal šťavnatou senzaci. Ostatně, jinak by se do něj těžko článek o symfonickém orchestru vůbec dostal.
Trumpetista KSO teatrálně obvinil svoji kolegyni, že ho zmlátila futrálem od flétny a on nakonec skončil v pracovní neschopnosti. Ochotně ale poskytl několika reportérům rozhovor, z něhož bylo zřejmé, že nic vážného se mu nestalo.
Flétnistka se zase brání, že do kolegy omylem strčila zezadu, když se potkali ve dveřích. Zlí jazykové to komentují slovy, že kdyby dal stěžovatel dámě přednost, nic by se mu nestalo. Nejeden čtenář si přeje, aby šli ti „nemakačenkové“ pořádně pracovat a bude klid.
Dva tábory
A tak jako je rozdělen napůl orchestr, dva tábory spolu soupeří i na zastupitelstvu. Na jedné straně koalice pod vedením KOA, která má k umělcům z orchestru velmi blízko, na straně druhé opozice, žádající razantní zásah. Současná krize prozatím vyvrcholila tak, jako v minulosti mnohokrát, rezignací ředitele KSO. Ostatně, už při jmenování Šimona Kaňky se někteří sázeli, jak dlouho to v notoricky rozhádaném tělesu asi ustojí.
Vážnost situace dokumentuje i stanovisko prezidenta Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiřího Dokoupila, který se obává, že chování členů KSO může mít fatální dopad nejen na fungování orchestru, ale i silně negativní vliv na to, jak umělce vnímá veřejnost.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová