Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovy Vary se chtěly ukázat v plné kráse a místo toho mají obrovskou ostudu a patálie. Kvůli svému slavnému orchestru

28.04.2015
Karlovy Vary se chtěly ukázat v plné kráse a místo toho mají obrovskou ostudu a patálie. Kvůli  svému slavnému orchestru

Autor: mmkv.cz

Popisek: Ředitel KSO Šimon Kaňka už mnoho důvodů k úsměvu nemá.

Karlovy Vary měly na letošní zahájení lázeňské sezóny dobře našlápnuto. Po návštěvě hlavy státu k pramenům zavítal i premiér, o víkendu se zde pak bavila šlechta z celé Evropy. V uplynulém týdnu zase využili historickou atmosféru na kolonádě filmaři, kteří natáčí historický seriál o legendárním dravci Mattonim. Jenže po dávce příjemné reklamy se na titulních stránkách novin a v bulvárních médiích objevila zpráva, jež Varům čest rozhodně nedělá. A už vůbec ne nejstaršímu symfonickému orchestru u nás.

Zatímco se údajným fyzickým napadením dvou umělců hráčů Karlovarského symfonického orchestru baví bulvární magazíny v celé zemi, situace v KSO je mnohem vážnější. Karlovarští zastupitelé se totiž musí touto příspěvkovou organizací  zabývat  prakticky neustále a je jen otázka času, kdy těleso se slavnou historií rozpustí.

Přehlídka skandálů a problémů s hospodařením, stále odvolávanými řediteli a dirigenty,  či dvěma navzájem soupeřícími odborovými organizacemi, už začíná být opravdu neúnosná. Namísto toho, aby se členové KSO snažili zlepšit jeho  uměleckou  pověst, neustále veřejnost atakují  nejrůznějšími maléry: hádkami, stížnostmi, peticemi,  otevřenými dopisy a trestními oznámení. Podle našich ověřených informací  KSO dokonce prošetřuje   i Transparency International, především kvůli neprůhlednému nakládání s finančními prostředky.

Banální historka v bulvárním provedení

Dlouhodobě vypjaté  vztahy mezi dvěma soupeřícími tábory nyní vyvrcholily banální událostí, z níž bulvár udělal šťavnatou senzaci. Ostatně, jinak by se do něj těžko článek o symfonickém orchestru vůbec dostal.

Trumpetista KSO teatrálně obvinil svoji kolegyni, že ho zmlátila  futrálem od flétny a on nakonec skončil v pracovní neschopnosti. Ochotně ale poskytl několika reportérům rozhovor, z něhož bylo zřejmé, že nic vážného se mu nestalo.

Flétnistka se zase brání, že do kolegy omylem strčila zezadu, když se potkali ve dveřích. Zlí jazykové to komentují slovy, že kdyby dal stěžovatel dámě přednost, nic by  se mu nestalo.  Nejeden čtenář si přeje, aby šli ti „nemakačenkové“ pořádně pracovat  a bude klid.

Dva tábory

A tak jako je  rozdělen napůl orchestr, dva tábory spolu soupeří i na zastupitelstvu. Na jedné straně koalice  pod vedením KOA, která má k umělcům z orchestru velmi blízko, na straně druhé opozice, žádající razantní zásah.   Současná krize prozatím  vyvrcholila tak, jako v  minulosti mnohokrát, rezignací ředitele KSO.  Ostatně, už při jmenování Šimona Kaňky  se někteří sázeli, jak dlouho to v notoricky rozhádaném tělesu  asi ustojí.

Vážnost situace dokumentuje i stanovisko  prezidenta Unie orchestrálních  hudebníků ČR  Jiřího Dokoupila, který se obává, že chování členů KSO může mít fatální dopad nejen na fungování orchestru, ale i silně negativní vliv  na to, jak umělce vnímá veřejnost.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace