Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přehlídka klobouků a krásné koně jako v Ascotu, luxus, kam se podíváš… Proč jsou Karlovy Vary podle evropské šlechty lepší než Baden-Baden?

27.04.2015
Přehlídka klobouků a krásné koně jako v Ascotu, luxus, kam se podíváš… Proč jsou Karlovy Vary podle evropské šlechty lepší než Baden-Baden?

Foto: Václav Fiala

Popisek: Na závodišti v Karlových Varech se o víkendu skvěle bavila nejen evropská šlechta, ale i několik tisíc domácích návštěvníků

FOTO První dostihový den, poslední dubnový víkend, vždy patří evropské šlechtě, která se sjede na karlovarské dostihové závodiště na přehlídku dámských avantgardních klobouků a nově také na dostih mladé ‘modré krve‘ na dřevěných konících.

Ani letošní rok nebyl výjimkou. Na 550 knížat, hrabat, vévodů a dalších z řady evropských států – od severu po jih, od západu až po východ (jako například Gruzie či Rusko) se sjelo do lázeňské metropole západních Čech, aby si po tři dny užívali radovánek a vše vyvrcholilo dostihovým dnem. Z tuzemské šlechty byli pozváni jen hrabě Šlik s manželkou.

Plnými doušky nejen prestižní sekt

Jak pro ParlamentníListy.cz řekl Oron Kalkelter, jehož předkové Dienzenhoferové mají spojitost s postavením kostela sv. Maří Magdaleny v Karlových Varech. Ti se sem jezdili léčit a jeho prarodiče se tu v roce 1906 zasnoubili. „Mám doma památeční starý pohárek na pití léčivé vody z roku 1988,“ pochlubil se. „Karlovy Vary leží v centru Evropy. Každý ze šlechty sem musí dojít, nikdo tady není doma, všichni mohou být právě proto tak uvolnění, že tu nemají žádné vazby, jsou tu všichni jako cizinci, nikdo tu není domácí. Tím pádem si to užívají mnohem víc, než kdyby tu měli nějaké vazby. Celé ty tři dny nepotřebuji ani auto, protože vše je v dosahu pěšky. Ty tři dny jsou proto, aby se mezi sebou lépe poznali, jeden den by spolu trávili na plese jen ti, kteří se znají, ale takto mají možnost poznat se i ti, kteří se příliš neznají, a mohou navázat nové kontakty. Chtějí tu vytvořit jakousi velkou rodinu a někteří se vidí jednou ročně, a to jen zde. Letos sem dokonce přijeli i zámořští hosté, z USA a Hongkongu. Člověk se také musí umět zasmát sám sobě.“

„Mladí muži mají být přitažliví a ukázat dámám, že jsou silní – proto ty takzvané dostihy s dřevěnými koníky,“ vysvětloval dále Oron Kalkelter. „Tak trochu se předvádějí, jak jsou fyzicky zdatní, jak umějí skákat a běhat. Je to hlavně o humoru. Je to velmi oblíbené, ale nebyl dostatek dřevěných koníků. Je to specialita Karlových Varů.“

Mladá šlechta s dřevěnými koníky

Mladá šlechta s dřevěnými koníky

Kdepak Baden-Baden!

Pak ještě srovnal vyhlášené německé lázně a dostihové závodiště: „V tom našem družebním městě Baden-Baden je to jinak, protože dráha je větší a všechna oddělení jsou oddělena, takže se nemůžete v rámci celého závodu nějak hodně pohybovat, kde chcete, vždy jen v tom oddělení, kde se nalézáte. Toto karlovarské závodiště se pro setkání využívá nejen pro krásnou dřevěnou historickou tribunu – i když v Baden-Badenu mají zvláštní oddělení pro šlechtu, ale zároveň je tady kontakt s obyčejnými lidmi, mohou se tu pohybovat a nemít strach.“ Závěrem si pochvaluje, že jsou v bezprostředním kontaktu s návštěvníky a místními lidmi.

Totéž potvrzuje i Ilona von Stryková. „Klobouky patří k bontonu, ale tady je to jiné, tady jsou mnohem kreativnější. Tady se nekupují, ale vytvářejí se. Líbí se mi ta hravost a atmosféra. Chtěla bych podtrhnout přívětivost lidí, se kterými se zde setkávám.“

Již potřikrát tu byl prý ředitel závodiště v Baden-Badenu a říká, že se mu nikdy nepodařilo vytvořit takovou atmosféru, jako je tady. A ani zájemce nedokázal přimět k soutěžím. Obdivoval zdejší uvolněnost. V Baden-Badenu to prostě nejde, spíš tak v Anglii. A v Karlových Varech se za příjemného jarního počasí bavilo i několik tisíc domácích návštěvníků.

Karlovarské závodiště s krásnou dřevěnou historickou tribunou prý šlechtě skvěle umožňuje bezpečný kontakt i s obyčejnými lidmi

Karlovarské závodiště s krásnou dřevěnou historickou tribunou prý šlechtě skvěle umožňuje
bezpečný kontakt i s obyčejnými lidmi

Zoologická na hlavě

A jak dopadla soutěž dam v kloboucích? Za mimořádného zájmu profesionálních i amatérských fotografů a vlídnosti a bohorovnosti hostů zvítězila ptačí klec na hlavě Cornelie Grunelt, jejíž manžel vytvořil, vymyslel a utvořil holubičky, které se milují, zobáčky se pusinkují a vrkají. A to vše na jednom klobouku. Druhou příčku obsadila Cornelia Almasy, hraběnka ze staré maďarské šlechty, nyní žijící v Mnichově. Na klobouku měla velkého kraba. Bronz pak patřil zástupkyni švédské šlechty Shskoogberg – 24 plameňáků ve vodě! Opět si toto dílo sama vytvořila.

A co mladí bujní jezdci – šlechtici, pokračovatelé rodů s dřevěnými koníky? Vítězem na první pohled pididostihu se stal Sebastian Heckel-Steinlock z Rakouska, druhý byl Jonas von Stockhausen z německého Wüttenbergu a třetí Phillipe Maldeghem z Francie.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL