Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Západ Čech už slaví výročí konce války. O dva týdny dříve a s jinou armádou. Šokující fakta o tom, kdo je osvoboditel a kdo ne

26.04.2015
Západ Čech už slaví výročí konce války. O dva týdny dříve a s jinou armádou. Šokující fakta o tom, kdo je osvoboditel a kdo ne

Foto: archiv AH

Popisek: Oslavy osvobození v Chebu

Zcela odlišná situace než na většině území Česka platí pro obyvatele západních Čech. Zatímco se u nás bude konec války oficiálně slavit až v květnu a pocty budou patřit především padlým vojákům Rudé armády, v Karlovarském kraji už jsou oslavy v plném proudu a ve znamení armády americké. Kuriózní situace nastala v Karlových Varech.

První američtí vojáci vstoupili na území Československa již 18. dubna 1945, do Hranic u Aše, a poté pokračovali směrem na Cheb, který byl osvobozen 25. až 26. dubna, tedy přesně před sedmdesáti lety. Připomeňme, že na jihozápadě naší země tehdy působila jednotka třetí americké armády pod vedením legendárního generála Pattona. Při osvobozování tohoto území padly stovky amerických vojáků a tato skutečnost byla celá léta zamlčována. Teprve v posledních letech se veřejnost postupně dozvídá, jak to v roce 1945 skutečně vypadalo, a mnohdy je velmi překvapena.

Kuriózní Vary

Nejkurióznější situace léta panovala v Karlových Varech, kde se napřed poslušně slavilo osvobození města Rudou armádou u pomníku Rudoarmejce a po roce 1989 zde byl navíc vybudován pomník americkým vojákům. Jenže to místní pamětníky i historiky přivádělo k nepříčetnosti, protože na osvobození města se podle řady důkazů a očitých svědectví nepodílela žádná armáda, ale hrstka českých občanů. Ti totiž začali vyjednávat, v předtuše blížícího se konce války, prostřednictvím zde žijících Němců s vedením NSDAP.

Konec války si již toužebně přála také většina karlovarských Němců, i když za své postoje riskovali, že budou zatčeni gestapem. Tři odvážní Češi se dokonce vydali naproti americké armádě a setkali se s ní poblíž Lokte. Velitelé jim předali glejty, v nichž je jmenovali reprezentanty Českého národního výboru, a tím jim umožnili řídit tehdy osmdesátitisícové město, a navíc pomáhali odzbrojovat wehrmacht. Teprve několik dnů nato přijeli do Karlových Varů vojáci Rudé armády!

Zubožení, unavení vojáci

Parlamentní listy před časem zveřejnily svědectví dvou členů onoho Českého národního výboru Aloise Kačeny a Jaromíra Kytýře, kteří byli očitými svědky příjezdu Rudé armády. Ten se však odehrál zcela jinak, než nám celá léta tvrdila propaganda: „Nebyl to žádný velkolepý příjezd hrdinů na tancích, jak jej známe z filmů. Ráno, kolem páté, přijelo pár vojáků na proutěných (!) vozících s vyhublými kobylami, samozřejmě strašně unavených. Bylo nám jich líto. Ale nechtěli s námi vůbec mluvit, odmítali jídlo i pití. Nevěřili nám. Usídlili se u jedné vdovy, která je zaujala tím, že měla na domě největší anténu v Karlových Varech.“

Ačkoli přítomní Češi ruské vojáky také vítali s nadšením, to, co se pak odehrávalo v bohatém městě, je děsilo: „Hned jak dorazili, vyhradili si právo na válečnou kořist. A plenili naše lázně jako město nepřátel,“ zavzpomínali ještě donedávna žijící pamětníci.

Skuteční hrdinové skončili v kriminále!

A zdůraznili také, že maršál Koněv, více než čtyřicet let adorovaný jako osvoboditel města, dorazil až o deset dnů později. Skuteční osvoboditelé byli nakonec v 50. letech uvězněni za podvracení republiky. Teprve nedávno byli rehabilitováni a stali se čestnými občany Karlových Varů. Rozpaky nad zkreslováním historie a osvobozením Karlových Varů ale panují dodnes. Narozdíl od Plzně nebo Chebu, kde mají velkolepý průběh, jsou ty karlovarské velmi rozpačité. Příznivci Rudé armády si je slaví po svém stejně jako hrstka nadšenců armády americké. Většina obyvatel je zcela ignoruje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace