Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Západ Čech už slaví výročí konce války. O dva týdny dříve a s jinou armádou. Šokující fakta o tom, kdo je osvoboditel a kdo ne

26.04.2015
Západ Čech už slaví výročí konce války. O dva týdny dříve a s jinou armádou. Šokující fakta o tom, kdo je osvoboditel a kdo ne

Autor: archiv AH

Popisek: Oslavy osvobození v Chebu

Zcela odlišná situace než na většině území Česka platí pro obyvatele západních Čech. Zatímco se u nás bude konec války oficiálně slavit až v květnu a pocty budou patřit především padlým vojákům Rudé armády, v Karlovarském kraji už jsou oslavy v plném proudu a ve znamení armády americké. Kuriózní situace nastala v Karlových Varech.

První američtí vojáci vstoupili na území Československa již 18. dubna 1945, do Hranic u Aše, a poté pokračovali směrem na Cheb, který byl osvobozen 25. až 26. dubna, tedy přesně před sedmdesáti lety. Připomeňme, že na jihozápadě naší země tehdy působila jednotka třetí americké armády pod vedením legendárního generála Pattona. Při osvobozování tohoto území padly stovky amerických vojáků a tato skutečnost byla celá léta zamlčována. Teprve v posledních letech se veřejnost postupně dozvídá, jak to v roce 1945 skutečně vypadalo, a mnohdy je velmi překvapena.

Kuriózní Vary

Nejkurióznější situace léta panovala v Karlových Varech, kde se napřed poslušně slavilo osvobození města Rudou armádou u pomníku Rudoarmejce a po roce 1989 zde byl navíc vybudován pomník americkým vojákům. Jenže to místní pamětníky i historiky přivádělo k nepříčetnosti, protože na osvobození města se podle řady důkazů a očitých svědectví nepodílela žádná armáda, ale hrstka českých občanů. Ti totiž začali vyjednávat, v předtuše blížícího se konce války, prostřednictvím zde žijících Němců s vedením NSDAP.

Konec války si již toužebně přála také většina karlovarských Němců, i když za své postoje riskovali, že budou zatčeni gestapem. Tři odvážní Češi se dokonce vydali naproti americké armádě a setkali se s ní poblíž Lokte. Velitelé jim předali glejty, v nichž je jmenovali reprezentanty Českého národního výboru, a tím jim umožnili řídit tehdy osmdesátitisícové město, a navíc pomáhali odzbrojovat wehrmacht. Teprve několik dnů nato přijeli do Karlových Varů vojáci Rudé armády!

Zubožení, unavení vojáci

Parlamentní listy před časem zveřejnily svědectví dvou členů onoho Českého národního výboru Aloise Kačeny a Jaromíra Kytýře, kteří byli očitými svědky příjezdu Rudé armády. Ten se však odehrál zcela jinak, než nám celá léta tvrdila propaganda: „Nebyl to žádný velkolepý příjezd hrdinů na tancích, jak jej známe z filmů. Ráno, kolem páté, přijelo pár vojáků na proutěných (!) vozících s vyhublými kobylami, samozřejmě strašně unavených. Bylo nám jich líto. Ale nechtěli s námi vůbec mluvit, odmítali jídlo i pití. Nevěřili nám. Usídlili se u jedné vdovy, která je zaujala tím, že měla na domě největší anténu v Karlových Varech.“

Ačkoli přítomní Češi ruské vojáky také vítali s nadšením, to, co se pak odehrávalo v bohatém městě, je děsilo: „Hned jak dorazili, vyhradili si právo na válečnou kořist. A plenili naše lázně jako město nepřátel,“ zavzpomínali ještě donedávna žijící pamětníci.

Skuteční hrdinové skončili v kriminále!

A zdůraznili také, že maršál Koněv, více než čtyřicet let adorovaný jako osvoboditel města, dorazil až o deset dnů později. Skuteční osvoboditelé byli nakonec v 50. letech uvězněni za podvracení republiky. Teprve nedávno byli rehabilitováni a stali se čestnými občany Karlových Varů. Rozpaky nad zkreslováním historie a osvobozením Karlových Varů ale panují dodnes. Narozdíl od Plzně nebo Chebu, kde mají velkolepý průběh, jsou ty karlovarské velmi rozpačité. Příznivci Rudé armády si je slaví po svém stejně jako hrstka nadšenců armády americké. Většina obyvatel je zcela ignoruje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace