Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bartoškovi po nemoci otrnulo, ale bojí se, že mu Babiš prodá před nosem hotel Thermal. A jak vyzrál na rakovinu? Prý ji urazil

25.04.2015
Bartoškovi po nemoci otrnulo, ale bojí se, že mu Babiš prodá před nosem hotel Thermal. A jak vyzrál na rakovinu? Prý ji urazil

Autor: TV Nova

Popisek: Jiří Bartoška ještě před zahájením léčby. Teď už mu ale vlasy znovu rostou...

Herec a prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška se vzpamatovává z náročné a nepříjemné léčby rakoviny, která ho načas připravila o filmovou a divadelní práci. Ale je zřejmé, že mu už dosti otrnulo a pokračuje ve své kuřácké vášni i v práci a především lobbingu za svůj karlovarský festival.

Jiří Bartoška nedávno poskytl rozsáhlý rozhovor časopisu Reflex. Překvapivě se v něm však více než boji s nemocí věnuje tématice karlovarského filmového festivalu, který řídí více než dvacet let.  Rakovinu odbyl slovy, že ji urazil a podivil se, že je zvláštní, jak je v lidech zakódovaný strach z této nemoci. Celý svět ji prý řeší a přitom miliony lidí umírají na chřipku. Ale statistika léčby této nemoci je podle něj  milosrdná. Což je pravděpodobně i jeho případ, protože se ji lékařům podařilo najít včas a díky cílené léčbě nádor zmizel.

Svěřil se také se svou metodou, jak  na nemoc vyzrát: „Když se té nemoci moc nevěnujete,  tak ona se pak urazí a řekne si, že půjde jinam, kde si jí budou více vážit.“ A bez ohledu na to, že se léčí,   nevzdal se ani své fatální vášně. Co se kouření týče, lékaři mu prý doporučili jenom ho omezit a nikoliv přestat, možná by to i jeho tělu uškodilo. A tak žije jako dříve. Sport a zelenina mu nic moc neříkají, snad jedině houbaření.  Ostatně, na titulní stránku časopisu se nechal vyfotit se svou novou image zarostlého šedovlasého starce,  s  cigaretou v ruce a v oparu kouře.

Nejistý Thermal?

Bartoška se přiznal, že v letošním roce, kdy proslulý Mezinárodní filmový festival oslaví  padesát let své existence, mu dělá velké starosti osud hotelového paláce Thermal. Tvrdí přitom, že hotel je pro festival životně důležitý a za varovný signál považuje fakt, že je již na prodej bazén, který je součástí Thermalu. Bartoška mimo jiné argumentuje tím, že festival je pro MFF seriózní partner. Jenže ministr Andrej Babiš při své nedávné návštěvě Varů hodně nahlas kritizoval hospodaření společnosti, která hotel řídí a rozmetal její vedení.  Nechal se slyšet, že do hotelu ještě nedorazil kapitalismus. Stěžoval si také , že  filmový  festival,  soustředěný z větší části právě do Thermalu, nemá podle něj na hotel pozitivní hospodářský dopad: „Před filmovým festivalem jsou tržby hotelu 27 milionů, při jeho pořádání ale 12 milionů. Chceme, aby festival v Thermalu nadále zůstal, ale pokusíme se vyjednat výhodnější podmínky, abychom o  peníze nepřicházeli," řekl Babiš.

Bartoškovo strašení

Bartoška dokonce straší, že by  konec hotelu mohl znamenat konec festivalu. Jenže, to je jeden z mýtů, který kolem MFF stále  šíří. Připomeňme, že největší slávě se MFF těšil v době, kdy ho Bartoška neřídil,  Thermal ještě nestál a  festival se konal  ve slavném Grandhotelu Pupp. Karlovy Vary navíc mají z popudu Bartošky nejmodernější a  nejdražší kino v Česku,  umístěné  v KV aréně a  kvůli jeho neustálé kritice ve městě vznikají další a další filmové sály. Nejnovější například v rekonstruovaném Národním domě. Přesto prezident MFF straší, že  by se nakonec mohlo promítat v tělocvičnách, což je v případě Varů nehorázné obvinění - kvalitní kinosály jsou umístěny v atraktivních budovách. „Ve střední a východní Evropě je prý dost organizátorů, kteří by uvítali naše zaškobrtnutí,“ nechal se slyšet.

Bartoška se rovněž pohoršuje, že v naší zemi v posledních letech nebyla postavena jediná galerie, či koncertní síň, divadla se prý rekrutují  z podzemních šantánů. Co k této demagogii dodat? Že například Plzeň letos otevřela zcela nové, supermoderní divadlo. Podle názoru některých  zdejších zastupitelů se prý Bartoška více bojí o svůj kšeft, který mu organizace MFF každoročně zajišťuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace