Opozice chtěla hlavu primátora, nakonec ale přišel na paškál Václav Havel a pak dvě hodiny golfu
26.03.2015
Foto: kr-karlovarsky.cz
Popisek: Prodej areálu golfového hřiště v Olšových Vratech je dlouholetým předmětem sporů.
S velkým napětím bylo čekáváno březnové jednání karlovarských zastupitelů. Regionální tisk jej dokonce anoncoval s předtuchou, že bude „husté“ a jeho předpovědi se naplnily. Výměna názorů mezi opozicí a vládnoucí koalicí byla skutečně dlouhá a bouřlivá. Ještě předtím opoziční ČSSD v otevřeném dopise, který také rozeslala médiím, obvinila karlovarského primátora Petra Kulhánka, že ji soustavně okopává. V kuloárech se dokonce hovořilo o tom, že ČSSD proto plánuje jeho odvolání.
Šéf karlovarské ČSSD Michal Riško v dopise mimo jiné uvedl: „Již více než čtyři roky odpovídáte za politická rozhodnutí a jejich přímý dopad na občany města Karlovy Vary. Vaše soustavné okopávání ČSSD v médiích, jako symbolu neúspěchu současného vedení města, musí přestat. Musím a chci vás co nejdůrazněji požádat: pojmenujte a obžalujte ty, kteří podle vašich indicií a faktů mohou za současný zmar v našem městě Karlovy Vary s ohledem na vládnutí v něm, v dobách před vámi na, něž se soustavně vymlouváte. Označte je, dejte jim skutečnou tvář. Přestaňte se schovávat za politickou značku ČSSD, to vám nepřísluší.”
Prohrané soudy. Zatím
Důvodem napjaté karlovarské politické situace jsou především soudní spory, týkající se nevýhodného prodeje majetku z dob, kdy Karlovy Vary řídila koalice ČSSD a ODS, nechvalně proslulá tzv. karlovarskou „losovačkou“. Město se nyní například soudí kvůli údajně předražené výstavbě KV arény nebo naopak nízké ceně, za niž byl prodán atraktivní areál golfového hřiště. Město však prozatím soudy, týkající se těchto kauz, překvapivě prohrává a někteří zastupitelé nyní tlačí na vedení, aby v soudních sporech nepokračovalo. To však zásadně odmítají zástupci opozice z hnutí Alternativa a O co jim jde?! Zastupitel Jiří Kotek (ALT) například připomněl, že prodejem golfového areálu za zlomek tržní ceny vrcholila ostudná vlna prodeje městského majetku pod cenou, kterou sám odhaduje na více než tři miliardy korun. Kotek se také zamyslel nad tím, že současné kauzy kolem žalob, které kvůli nevýhodnému majetku prodalo město Karlovy Vary, se dějí „velice záhadným způsobem“.
Golf za hubičku?
Předložený návrh o uzavření smíru je podle Kotka velice ponižující a apeloval na své kolegy, aby nebyl schválen. Jaroslav Fujdiar (OCJJ) zase upozornil na znalecký posudek ČVUT, který stanovil cenu golfového hřiště na 109 milionů korun, zatímco návrh smíru počítá s částkou kolem třiceti milionů. Otmar Homolka (OCJJ) vyslovil přesvědčení, že kupní smlouva na prodej golfového hřiště je v zásadě neplatná, odporuje zákonu o obcích a existuje navíc riziko zakázané veřejné podpory. Homolka také argumentoval tím, že město dosud v tomto případě nestanovilo cenu v místě a čase obvyklou a varoval před možnými vážnými problémy, s tím souvisejícími.
Zastupitel Jaroslav Borka (KSČM) si zase myslí, že by měl celou věc rozhodnout nezávislý soud.
Primátor Petr Kulhánek a jeho náměstci Hana Zemanová (Karlovaráci) a Čestmír Bruštík (ANO) jsou ale toho názoru, že pro město je výhodnější uzavřít smír. Po téměř dvě hodiny trvající diskusi karlovarští zastupitelé nakonec uzavření smíru schválili.
Lavička za více než čtvrt milionu
Další vášnivá debata se rozpoutala kolem plánovaného vybudování Lavičky Václava Havla. Ta by měla vzniknout v lázeňském území, v Parku Karla IV. před Císařskými lázněmi a město bude tato lavička stát 270 tisíc korun. To se nelíbí mnoha karlovarským občanům. Jejich kritický názor sdílí i opoziční zastupitelka Věra Bartůňková (KSČM), která zdůraznila, že dostává desítky nesouhlasných mailů a ptá se, zda je částka na vybudování lavičky ve výši více než čtvrt milionu korun, adekvátní. Mimo jiné ironicky poznamenala, že o tom, jak dalece lidé Lavičku Václava Havla chtějí nebo nechtějí, vypovídá fakt, že se na ni ve veřejné sbírce vybralo pouze sedmnáct tisíc korun. Zbytek potřebné částky se tak musí dorovnat z městské kasy.
Hovořící demokracie
Otmar Homolka (OCJJ) sice s vybudováním nového objektu souhlasí, ale nelíbí se mu místo, kde má stát. Podle jeho názoru se zde česky hovořící obyvatelé Karlových Varů vyskytují minimálně a v těchto místech zní převážně ruština. Navíc mu vadí, že je v parku umístěna socha zakladatele města Karla IV., ale prakticky se ztrácí v zeleni a není tak vidět. Jeho výtky ale odmítl náměstek Jiří Klsák (KOA), který v lázeňském území bydlí a proti Homolkovu tvrzení se rázně ohradil. Argumentoval tím, že místo bylo vybráno s citem a souhlasí s ním i architekt Bořek Šípek, autor lavičky jako uměleckého díla. Lavička Václava Havla má stát před národní kulturní památkou, karlovarští občané prý do těchto míst podle Klsáka často chodí na procházky a zdaleka zde nezní pouze ruština.
Havlovo místo v parku u Císařských lázní má mít podobu dvou kovových zahradních křesel spojených kulatým stolem. Středem bude prorůstat lípa jako národní strom. Architekt Šípek dílo nazval „Hovořící demokracie".
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová