Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jste nenažraní, vzkázali farmáři karlovarským zastupitelům

25.03.2015
Jste nenažraní, vzkázali farmáři karlovarským zastupitelům

Foto: KV City Centrum

Popisek: Farmářské trhy v Karlových Varech

Farmářské trhy jsou již delší dobu předmětem zájmu veřejnosti, ale i mnoha kritiků. Těm se nelíbí především podpora jedné skupiny prodejců na úkor druhé, různé dotace, točící se kolem tohoto byznysu a nezřídka též sporný sortiment, který se na různých farmářských trzích po celé zemi nabízí. Karlovarským prodejcům zase vadí cena, kterou musí za účast na zdejších trzích zaplatit. Ta je prý v Česku vůbec nejvyšší.

Problematiku farmářských trhů otevřela na jednání karlovarských zastupitelů opoziční poslankyně Věra Bartůňková (KSČM), mimochodem jedna z nejaktivnějších vůbec. Svým kolegům přečetla stížnost trhovců na povinnost platit na karlovarském tržišti předražený nájem ze jediný den prodeje, který činí 960 korun, zatímco například v Praze platí pouze 580 korun. Za režii  tak prý nezřídka zaplatí více, než na trzích za den vydělají. Výšku ceny přitom určuje fakt, že prodejci platí 500 korun za místo a 360 korun za pronájem stanu  a lavice. Nemohou totiž použít vlastní vybavení, ale to, jaké jim kvůli jednotnému vzhledu tržiště vnutilo město, respektive společnost KV city Centrum, trhy provozující. Bartůňková v této souvislosti upozornila, že stany a lavice byly  pořízeny z dotace ministerstva financí.

Celý den bez vody a WC

Trhovci si navíc stěžují, že nemají k dispozici důstojné sociální zázemí, především toalety a pitnou vodu. V závěru dopisu  karlovarským zastupitelům vzkázali: Jste nenažraní.“ 

Za zamyšlení stojí také místo, kde se karlovarské farmářské trhy od roku 2010 konají. Je jim vyhrazeno prostranství před  budovou bývalé  městské tržnice, dnes vyhledávané místo nejrůznějších, alkohol popíjejících bezdomovců. Pár metrů od stánků s potravinami je umístěno centrální nádraží městské hromadné dopravy a prodejci tak celý den pracují v blízkosti frekventované komunikace, neustále přijíždějících a odjíždějících autobusů a výfukových plynů.

Právě nedostatečná hygiena je hlavním prohřeškem, který na českých farmářských trzích zjišťují kontroloři. Karlovarský primátor Petr Kulhánek v reakci na stížnost prodejců uvedl, že město problematiku sociálního zařízení v místě, kde se trhy konají, intenzívně řeší.  

Dotace na uzeniny a sladkosti?

Řada karlovarských živnostníků i občanů však je opačného názoru a myslí si, že jsou  prodejci farmářských trhů nespravedlivě upřednostňováni na úkor jiných podnikatelů. Pořádající společnost jim například zajišťuje propagaci na vlastních webových stránkách a hojně navštěvovaném městském webu. Takové výhody ale obchodníci, kteří prodávají farmářské výpěstky na vedlejším celoročním tržišti, nemají.

Někteří zákazníci kritizují také sporný sortiment a ptají se, proč stát a město například podporují prodej uzenin a sladkostí, které se na farmářských trzích vyskytují v hojné míře, někde dokonce převažují. Skutečně farmářských výpěstků a produktů se zde totiž nabízí minimum. „Marně jsem se zde loni snažila nakoupit nějaká kvalitní česká jablka,“ svěřila se nám paní  Věra, která trhy čas od času navštíví. Nakonec jsem uspěla u konkurence, vedle na tržišti, kde vozí jablka z Litoměřic. Jediné, co mě opravdu zaujalo, byl stánek s hlívou ústřičnou. Docela mě vyděsil chléb, zapařený v igelitovém obalu, který byl celý den vystaven slunci,“ popsala nám ještě svoji zkušenost se zdejšími farmářskými trhy.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová