Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jste nenažraní, vzkázali farmáři karlovarským zastupitelům

25.03.2015
Jste nenažraní, vzkázali farmáři karlovarským zastupitelům

Autor: KV City Centrum

Popisek: Farmářské trhy v Karlových Varech

Farmářské trhy jsou již delší dobu předmětem zájmu veřejnosti, ale i mnoha kritiků. Těm se nelíbí především podpora jedné skupiny prodejců na úkor druhé, různé dotace, točící se kolem tohoto byznysu a nezřídka též sporný sortiment, který se na různých farmářských trzích po celé zemi nabízí. Karlovarským prodejcům zase vadí cena, kterou musí za účast na zdejších trzích zaplatit. Ta je prý v Česku vůbec nejvyšší.

Problematiku farmářských trhů otevřela na jednání karlovarských zastupitelů opoziční poslankyně Věra Bartůňková (KSČM), mimochodem jedna z nejaktivnějších vůbec. Svým kolegům přečetla stížnost trhovců na povinnost platit na karlovarském tržišti předražený nájem ze jediný den prodeje, který činí 960 korun, zatímco například v Praze platí pouze 580 korun. Za režii  tak prý nezřídka zaplatí více, než na trzích za den vydělají. Výšku ceny přitom určuje fakt, že prodejci platí 500 korun za místo a 360 korun za pronájem stanu  a lavice. Nemohou totiž použít vlastní vybavení, ale to, jaké jim kvůli jednotnému vzhledu tržiště vnutilo město, respektive společnost KV city Centrum, trhy provozující. Bartůňková v této souvislosti upozornila, že stany a lavice byly  pořízeny z dotace ministerstva financí.

Celý den bez vody a WC

Trhovci si navíc stěžují, že nemají k dispozici důstojné sociální zázemí, především toalety a pitnou vodu. V závěru dopisu  karlovarským zastupitelům vzkázali: Jste nenažraní.“ 

Za zamyšlení stojí také místo, kde se karlovarské farmářské trhy od roku 2010 konají. Je jim vyhrazeno prostranství před  budovou bývalé  městské tržnice, dnes vyhledávané místo nejrůznějších, alkohol popíjejících bezdomovců. Pár metrů od stánků s potravinami je umístěno centrální nádraží městské hromadné dopravy a prodejci tak celý den pracují v blízkosti frekventované komunikace, neustále přijíždějících a odjíždějících autobusů a výfukových plynů.

Právě nedostatečná hygiena je hlavním prohřeškem, který na českých farmářských trzích zjišťují kontroloři. Karlovarský primátor Petr Kulhánek v reakci na stížnost prodejců uvedl, že město problematiku sociálního zařízení v místě, kde se trhy konají, intenzívně řeší.  

Dotace na uzeniny a sladkosti?

Řada karlovarských živnostníků i občanů však je opačného názoru a myslí si, že jsou  prodejci farmářských trhů nespravedlivě upřednostňováni na úkor jiných podnikatelů. Pořádající společnost jim například zajišťuje propagaci na vlastních webových stránkách a hojně navštěvovaném městském webu. Takové výhody ale obchodníci, kteří prodávají farmářské výpěstky na vedlejším celoročním tržišti, nemají.

Někteří zákazníci kritizují také sporný sortiment a ptají se, proč stát a město například podporují prodej uzenin a sladkostí, které se na farmářských trzích vyskytují v hojné míře, někde dokonce převažují. Skutečně farmářských výpěstků a produktů se zde totiž nabízí minimum. „Marně jsem se zde loni snažila nakoupit nějaká kvalitní česká jablka,“ svěřila se nám paní  Věra, která trhy čas od času navštíví. Nakonec jsem uspěla u konkurence, vedle na tržišti, kde vozí jablka z Litoměřic. Jediné, co mě opravdu zaujalo, byl stánek s hlívou ústřičnou. Docela mě vyděsil chléb, zapařený v igelitovém obalu, který byl celý den vystaven slunci,“ popsala nám ještě svoji zkušenost se zdejšími farmářskými trhy.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace