Jste nenažraní, vzkázali farmáři karlovarským zastupitelům
25.03.2015
Foto: KV City Centrum
Popisek: Farmářské trhy v Karlových Varech
Farmářské trhy jsou již delší dobu předmětem zájmu veřejnosti, ale i mnoha kritiků. Těm se nelíbí především podpora jedné skupiny prodejců na úkor druhé, různé dotace, točící se kolem tohoto byznysu a nezřídka též sporný sortiment, který se na různých farmářských trzích po celé zemi nabízí. Karlovarským prodejcům zase vadí cena, kterou musí za účast na zdejších trzích zaplatit. Ta je prý v Česku vůbec nejvyšší.
Problematiku farmářských trhů otevřela na jednání karlovarských zastupitelů opoziční poslankyně Věra Bartůňková (KSČM), mimochodem jedna z nejaktivnějších vůbec. Svým kolegům přečetla stížnost trhovců na povinnost platit na karlovarském tržišti předražený nájem ze jediný den prodeje, který činí 960 korun, zatímco například v Praze platí pouze 580 korun. Za režii tak prý nezřídka zaplatí více, než na trzích za den vydělají. Výšku ceny přitom určuje fakt, že prodejci platí 500 korun za místo a 360 korun za pronájem stanu a lavice. Nemohou totiž použít vlastní vybavení, ale to, jaké jim kvůli jednotnému vzhledu tržiště vnutilo město, respektive společnost KV city Centrum, trhy provozující. Bartůňková v této souvislosti upozornila, že stany a lavice byly pořízeny z dotace ministerstva financí.
Celý den bez vody a WC
Trhovci si navíc stěžují, že nemají k dispozici důstojné sociální zázemí, především toalety a pitnou vodu. V závěru dopisu karlovarským zastupitelům vzkázali: „Jste nenažraní.“
Za zamyšlení stojí také místo, kde se karlovarské farmářské trhy od roku 2010 konají. Je jim vyhrazeno prostranství před budovou bývalé městské tržnice, dnes vyhledávané místo nejrůznějších, alkohol popíjejících bezdomovců. Pár metrů od stánků s potravinami je umístěno centrální nádraží městské hromadné dopravy a prodejci tak celý den pracují v blízkosti frekventované komunikace, neustále přijíždějících a odjíždějících autobusů a výfukových plynů.
Právě nedostatečná hygiena je hlavním prohřeškem, který na českých farmářských trzích zjišťují kontroloři. Karlovarský primátor Petr Kulhánek v reakci na stížnost prodejců uvedl, že město problematiku sociálního zařízení v místě, kde se trhy konají, intenzívně řeší.
Dotace na uzeniny a sladkosti?
Řada karlovarských živnostníků i občanů však je opačného názoru a myslí si, že jsou prodejci farmářských trhů nespravedlivě upřednostňováni na úkor jiných podnikatelů. Pořádající společnost jim například zajišťuje propagaci na vlastních webových stránkách a hojně navštěvovaném městském webu. Takové výhody ale obchodníci, kteří prodávají farmářské výpěstky na vedlejším celoročním tržišti, nemají.
Někteří zákazníci kritizují také sporný sortiment a ptají se, proč stát a město například podporují prodej uzenin a sladkostí, které se na farmářských trzích vyskytují v hojné míře, někde dokonce převažují. Skutečně farmářských výpěstků a produktů se zde totiž nabízí minimum. „Marně jsem se zde loni snažila nakoupit nějaká kvalitní česká jablka,“ svěřila se nám paní Věra, která trhy čas od času navštíví. Nakonec jsem uspěla u konkurence, vedle na tržišti, kde vozí jablka z Litoměřic. Jediné, co mě opravdu zaujalo, byl stánek s hlívou ústřičnou. Docela mě vyděsil chléb, zapařený v igelitovém obalu, který byl celý den vystaven slunci,“ popsala nám ještě svoji zkušenost se zdejšími farmářskými trhy.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová